Skocz do zawartości

Forma prowadzenia działalności


Juve

Rekomendowane odpowiedzi

Ogólne pytanie o formę prowadzenia działalności. Noszę się z zamiarem jej założenia, byłem też kilka lat za granicą i być może nie jestem na bieżąco z polskim prawem, dlatego mam kilka pytań:

  1. Jednoosobowa działalność gospodarcza - odpowiadam całym majątkiem, także małżeńskim. Tak więc np. w przypadku kłopotów tracimy dom. Można pozbyć się tej odpowiedzialności w jakiś sposób? Intercyza?
  2. Jednoosobowa spółka z o.o. - rozumiem, że trzeba płacić pełne składki?
  3. Akademickie inkubatory przedsiębiorczości - czy warto się w to bawić?
  4. Są jeszcze jakieś inne drogi? Chodzi o to, by wystawić fakturę za zlecenie i mieć opłaconą składkę zdrowotną.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie w pytaniu brzmi "taniość". Przepraszam, ale faktycznie pewnie nie powinienem się w tym temacie udzielać.

Szczególnie gdy ktoś mówi "biznes" o kieszonkowej działalności. Do tego jęczy o koszty... Ok, już mnie tu nie ma ?

  • Like 1

Piłeś? Nie jedź (i nie loguj się na forum) !

Siciliano: Robić szeptankę tutaj to jak sprawdzać w zbiorniku poziom paliwa zapalniczką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, chodzi o taniość. By koszty prowadzenia działalności były jak najniższe. Państwo nas łupi z każdej strony, ja do tego nie zamierzam dopłacać. Ale też chodzi o to, by robić legalnie.

 

Poza tym taki jest system. Cały problem rozchodzi się o składkę zdrowotną. Gdyby nie ubezpieczenie, mogę sobie robić na umowę zlecenie, albo np. rozliczać się przez useme. Ale ubezpieczenie trzeba mieć.

Przy okazji warto wspomnieć, że będąc np. zatrudnionym na umowę zlecenie za 200 zł miesięcznie i płacąc przy tym 16 zł składki zdrowotnej, będę stać w tej samej kolejce do lekarza, co osoba, która zarabia 15k i tej składki płaci ponad 1000 zł. Taki system.

tzn. miałem na myśli: "mogę sobie robić na umowę o dzieło". Nie mogę edytować.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, to ogólnie prawda. Jednak wymiękam gdy biznesmen nie daje rady z opłatami na ZUS. Czyli prowadzi "biznes" poniżej faktyczmych kosztów. Tu się faktycznie nie znam, więc milknę.

  • Like 1

Piłeś? Nie jedź (i nie loguj się na forum) !

Siciliano: Robić szeptankę tutaj to jak sprawdzać w zbiorniku poziom paliwa zapalniczką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Juve napisał:

Tak, chodzi o taniość. By koszty prowadzenia działalności były jak najniższe

 

Poszukaj takiej formy działalności, którą łatwo i szybko zamkniesz 

Głównym celem wyszukiwarek NIE jest dostarczanie trafnych wyników. Głównym celem wyszukiwarek jest dostarczanie zysku.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, SzlafRock napisał:

 

Poszukaj takiej formy działalności, którą łatwo i szybko zamkniesz 

Niebawem bedzie to trudne :)

Agencja marketingowa Semgence istnieje na rynku od 2018 i odpowiada za prowadzenie działań SEO dla wielu firm małych i dużych. Prowadzimy też kampanie Google Ads - niedawno zostaliśmy sie Partnerem Google spełniając odpowiednie kryteria. Betapoint

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli będziesz mało zarabiał, to i domu nie stracisz, więc te obawy możesz skreślić.

 

Obecnie zakładając DG przez pierwsze 6mc płacisz tylko zdrowotne (ok 380 zł), które możesz sobie odliczyć niemal w pełni z podatku dochodowego (ok 330 zł). Później przez kolejne 2 lata płacisz obniżone składki społeczne (społeczne ok 250 zł) i oczywiście zdrowotne. Wtedy odliczasz niemal całe zdrowotne (jak wyżej) i społeczne wrzucasz w koszty (czyli odzyskujesz 17% czyli niecałe 50 zł). Czyli ZUS przez pierwsze 2,5 roku jest symboliczny. Tym bardziej, że możesz jeszcze do zdrowotnego zgłosić swoją rodzinę (żonę, dzieci) bez żadnych dodatkowych kosztów.

 

Po tych 2,5 latach przechodzisz na pełny ZUS (zdrowotne się nie zmienia, społeczne ok 1000 zł) jeśli zarabiasz miesięcznie więcej niż 5k. Jeśli dużo mniej, to wtedy warto przejść na obniżony ZUS (płacisz wtedy składki od przychodu czy jakoś tak).  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale nadchodzą też zmiany, dzisiaj wszystkie portale finansowe piszą o "nowym ładzie" - poniesienie kwoty wolnej od podatku do 30k i zniesieniu odliczeń zdrowotnej od PIT, do tego pewnie jeszcze kilka innych zmian żeby było "korzystniej".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja sam też ostatnio się zastanawiam nad najlepszą drogą, z tym, że wolę się wybrać do jakiegoś doradcy podatkowego żeby dyskutować nad tym co się najbardziej opłaci niż pytać na forum ;) 

Trochę się obawiam, że rząd nam zaserwuje zmianę na liniówce typu 30% podatku, bo zwiększenie kwoty wolnej od podatku na 30k rocznie ktoś musi opłacić, podobnie jak cały socjal np. 500+

  • Thanks 1

Firia.pl - Blog pasjonatki wszystkiego co związane ze zdrowiem, odżywianiem oraz psychologią
Każdy czasem potrzebuje pięknych życzeń i wierszyków na najróżniejsze okazje - https://zyczeniowo.pl/ 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.04.2021 o 08:23, okazwłoka napisał:

Jeśli będziesz mało zarabiał, to i domu nie stracisz, więc te obawy możesz skreślić.

Tu właśnie chodzi o odpowiedzialność za swoją działalność :) Czasem może być tak, że małe działanie może doprowadzić do dużej straty. To są oczywiście tylko teorie, ale wszystko trzeba przewidywać.

Przy tym mam także na myśli trafienie na jakiegoś nieuczciwego kontrahenta.

Załóżmy robisz apkę, za którą wziąłeś 20k. Ale był tam jakiś błąd, przez który klient coś stracił. I zażąda w procesie cywilnym np. 200k za straty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Juve napisał:

Tu właśnie chodzi o odpowiedzialność za swoją działalność

To jedynie sp. z o.o., ale księgowość nie jest tania.No i zdrowotnego też nie będziesz miał.Ale odpowiadasz tylko do kapitału zakładowego.Oczywiście aby odpowiadać do kapitału zakładowego też trzeba spełnić różne wymogi.

Jak możesz działać na umowę zlecenie, a mieć zdrowotne to niech np. żona (czy inny najblizszy członek rodziny) Cię zgłosi do zdrowotnego, nic nie dopłaca.

  • Like 1

Pozycjonowanie, audyt stron www i inne usługi SEO.

 

                          

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 7.04.2021 o 21:56, Nikonem napisał:

Szczególnie gdy ktoś mówi "biznes" o kieszonkowej działalności.

Teraz co (n)ty na wizytówce ma CEO :hi:

  • Like 1
  • Thanks 1

HTTP 200 usługi IT -> Dariusz Janicki | Realizacja serwisów www oraz oprogramowania w PHP / C# / Golang / Node.js / MySQL/ Laravel
Komory normobaryczne - normobaria.tech Wykonawca montażu i instalacji komory normobarii

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Warunki użytkowania Polityka prywatności