Jump to content

Test - kanibalizacja a rel canonical dla artykułów o podobnej tematyce


Recommended Posts

Robię od jakichś 2-3 miesięcy testy, na ile, na niezbyt dobrze zoptymalizowanej pod względem wydajności stronie o średnim profilu linków (69 domen linkujących df), da się mocną optymalizacją contentu (duży nacisk na frazy zależne i benchmarki z top10 / top50, a także zapytania konwersacyjne) budować widoczność i pozycje.

 

Pierwszy eksperyment dotyczył frazy "pozycjonowanie śląsk" i pokrewnych. Zakończony bdb rezultatem, tj, wbiciem się na praktycznie wszystkie lokalne frazy na top1 (screen):

1293820114_pozycjonowanieslask.thumb.jpg.120291a4749a555783f2334c3d840c61.jpg

 

W komentarzach pojawiły się uwagi, że to mimo wszystko siła linków zadziałała. Trudno tu wyizolować czynnik linków lub czynnik optymalizacji contentu. W związku z tym postanowiłem pójść po grubsze frazy, czyli "pozycjonowanie stron", "pozycjonowanie", "pozycjonowanie stron www" itp.

 

No i udało mi się do pułapu top20 wbić korzystając z podobnej strategii optymalizacji (z wykorzystaniem Senuto / SurferSEO / Answerthepublic / Ahrefs keywords explorer). Zresztą dokładnie to opisałem we wpisie

https://www.szymonslowik.pl/pozycjonowanie-stron/ (pod linkiem także odniesienie do wcześniejszego testu na "pozycjonowanie Śląsk").

 

Zacząłem dokładać trochę linków (11 domen linkujących df na chwilę obecną) i obserwuję wzrosty. Nie łudzę się, że na takie frazy, na które biją się wszystkie większe i mniejsze agencje (W topach Bauer, Whitepress, Tense, czy Eactive) uda się bez linków :) Nie tym razem. Problem jest jednak inny. Zaczęły mi przeskakiwać strony (widać to na poniższym screenie i też jest opisane w samym artykule). Okazało się, że na 16. pozycji na pozycjonowanie siedzi wpis uprzednio optymalizowany pod wyniki lokalne, zamiast tego, który sobie zaplanowałem.

No i teraz, co można zrobić...

1) Artykuły są podlinkowane wewnętrznie z właściwymi anchorami

2) Zdezoptymalizowałem trochę wpis "śląski" zmieniając trochę tytuł

3) Bardzo mocno zastanawiam się nad radykalnym krokiem w postaci:

- dołożenia całego contentu z /pozycjonowanie-slask do wpisu /pozycjonowanie-stron

- ustawienia canonical (mogę poświęcić frazy lokalne - nie robię na tym biznesu) z /pozycjonowanie-slask na /pozycjonowanie-stron

 

Skoro strony przeskakują w rankingu na najważniejsze frazy (i są stosunkowo wysoko, więc dopasowanie jest imho całkiem niezłe), to myślę, że Google powinien takiego canonicala uznać. Jak sądzicie? Mam za sobą dużo działań z canonicalami w e-commerce, lecz zupełnie inaczej to wygląda przy URL-ach generowanych w nawigacji fasetowej (czy po prostu stosowaniu linków kanonicznych przy różnych wariantach URL), a inaczej przy contencie. Zawsze zastanawia mnie, gdzie jest granica, kiedy Google uzna, że to są zbliżone dokumenty.

Jakieś sugestie? Ciekaw jestem Waszych opinii. Canonicala i tak wstawię za parę dni i podzielę się rezultatami. Jakieś prognozy? :)

pozycjonowanie zmiana stron.jpg

 • Like 1

Zajrzyj tutaj: audyt SEO.

Link to post
Share on other sites

Jeśli zostawisz bez cannonicala to podstrony poprzeskakują aż Google sobie potestuje, wybierze lepszą i zostawi. Z tym, że co ciekawe - "lepsza podstrona" według Google to nie zawsze ta, która byłby na wyższej pozycji. Trzeba to obserwować i wtedy jeśli wyjdzie źle to podziałać z optymalizacją aby jednak wyskakiwał ten artykuł, który był na wyżej pozycji. W takich sytuacjach czasami kończy się z 2 stronami w wynikach wyszukiwania co jest optymalne w realnym biznesie na zapytania "informacyjno-komercyjne" - dlatego między innymi nie stosuję cannonicala  :) 

 

specjalista-googleads.pl - prowadzenie kampanii Google Ads (AdWords)

www.smart-seo.pl - skuteczna reklama w Google :) 

Link to post
Share on other sites

Ja powiem tak: jeżeli masz stronę A z canoncialem na stronę B teoretycznie Google powinno stronę A wyrzucić z indeksu i ma rankowac strona B. Ale jesli strona A jest cholernie mocno podlinkowana to niejednokrotnie dzieje się tak, że A rankuje wyżej niż B. Walczyłem z tym ponad rok na swoim blogu :)

 

Tak więc wynik fajny ale jeśli ktoś dopali stronę z canonical'em to powinna przeskoczyć stronę na którą wskazuje canonical :)

Blog seo.zgred.pl inclick przestał istnieć, test linka ze stopki audyt seo - zobaczymy co wyjdzie. Strona z audytami Zgred.pl ;

 

 

Link to post
Share on other sites
Dnia 25.12.2018 o 18:20, zgred napisał:

Ale jesli strona A jest cholernie mocno podlinkowana

 

Nie potrzeba nawet super silnego linkowania aby tak się działo, ale linki są tu podstawowym kryterium algorytmu do oceny, którą stronę wskazywać.

 

Dnia 25.12.2018 o 18:20, zgred napisał:

Walczyłem z tym ponad rok na swoim blogu

To mnie pocieszyłeś :)

Z niektórymi walczę ponad 3 miesiące i powoli się zniechęcałem.

Strona https://sklep-promar24.pl to sklep internetowy sprzedający dobre polskie zlewozmywaki.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Similar Content

  • By jacek.matuszewski
   No hejka 😁
    
   Będę turbo, turbo wdzięczny za pomoc kogoś doświadczonego w Schema dla e-commerce.
   Mam dwa case'y, które chciałbym poruszyć. Po pierwsze, którą schemę zaimplementować dla kategorii głównych, po drugie - dla subkategorii.
    
   Dla głównych kategorii:
   W tym artykule: https://inchoo.net/online-marketing/schema-markup-for-ecommerce-websites/ jest sugestia o tym, żeby używać dla kategorii ItemList, czyli przykładowo:
    
   <script type="application/ld+json"> { "@context":"http://schema.org", "@type":"ItemList", "ItemListElement": [ { "@type":"ListItem", "position":0, "url":"https://www.example.com/ankle-boots-ana.html" }, { "@type":"ListItem", "position":1, "url":"https://www.example.com/ankle-boots-clara.html" }, { "@type":"ListItem", "position":2, "url":"https://www.example.com/ankle-boots-maria.html" } ] } </script>  
   Czy jest to według Was odpowiednia schema dla głównych kategorii? I czy ma ktoś przykład jak to wygląda w SERP? Bo szczerze powiem że szukam szukam i znaleźć nie mogę.
    
   Po drugie, schema dla subkategorii - spotkałem się z opinią, żeby używać siostry ItemList, czyli ListItem:
    
   <script type="application/ld+json"> { "@context": "http://schema.org", "@type": "ItemList", "url": "https://www.myexamplestore.com/products/", "numberOfItems": "2", "itemListElement": [ { "@type": "ListItem", "position": 1, "item": { "@type": "Product", "image": "https://www.myexamplestore.com/product-one/image.jpg", "url": "https://www.myexamplestore.com/products/#productone", "name": "Product One", "offers": { "@type": "Offer", "price": "13.00", "priceCurrency": "USD", "url": "https://www.myexamplestore.com/products/" } } }, { "@type": "ListItem", "position": 2, "item": { "@type": "Product", "image": "https://www.myexamplestore.com/product-two/image.jpg", "url": "https://www.myexamplestore.com/products/#producttwo", "name": "Product Two", "offers": { "@type": "Offer", "price": "12.00", "priceCurrency": "USD", "url": "https://www.myexamplestore.com/products/" } } } ] } </script>  
   Czy to według Was odpowiednia schema dla podkategorii? Zastanawiam się, bo wiem że podawanie informacji o produkcie na poziomie kategorii to dla Google szara strefa i może nie być do końca mile widziane.
    
   Będę mega, mega wdzięczny za wszystkie odpowiedzi i rozkminki.
   Dzięki! 😁
  • By Lukasz1990
   Witam,
    
   Mam pewien problem ze strukturą dotyczącą rankingów. Nie podaje konkretnych linków, jest to mój pierwszy post, ale jak ktoś z góry pozwoli tutaj, to je przedstawię.
    
   Ogólnie chodzi o to, że mimo fajnej jakości rankingi różnego sprzętu mają niskie pozycje i często są za wieloma śmieciowymi rankingami. Wygląda to tak, że jest wyszukiwarka ranking /ranking/, potem podstrony, np. /ranking/procesory/ i lista konkretnych rankingów. Na podstronie jest także opis semantyczny. Patrząc na wyniki google, różne rankingi mają zawirowania z pozycją, często po publikacji wskakują na top3, a po kilku dniach znikają, po czym zwykle /kategoria/ranking/ je wypiera, ale i tak jest niżej niż był konkretny ranking. Ma ktoś jakieś pomysły jak to udoskonalić, żeby kategoria nie rywalizowała z konkretnym rankingiem? Niektóre kategorie mają wiele rankingów. Sytuacja dotyczy kluczowych fraz typu ranking procesorów, ranking procesorów 2018.
    
   Czasem są też rankingi specyficznych typów, np. ranking procesorów ośmiordzeniowych i na taką frazę konkretny ranking znika, a pojawia się podstrona kategorii, ale też jest niżej niż byłby ten konkretny materiał.
  • By lukasz_
   Hej,
    
   Mam pytanie odnośnie parametrów "canonical" zamieszczanych w <head> strony. 
    
   Rozumiem że na stronia "test.pl/B" która jest duplikatem strony "test.pl/A" zamieszczamy tag <link> rel="canonical" href ="https://test.pl/A" />
   Czyli informujemy google ze na stronie B jest zduplikowana treść, a oryginalną treść google może znaleźć na stronie A.
    
   Teraz właściwe pytanie, czy na stronie A czyli "test.pl/A" również ustawiamy w sekcji <head>  tag <link> rel="canonical" href ="https://test.pl/A" />  informując że to właśnie ta strona jest stroną oryginalną, czy też tag link canonical ustawiamy tylko na zdubplikowanych stronach, a te oryginalne nie powinny zawierać tej częsci kodu HTML.
    
   Domyślam się ze ten kod na stronia A nie jest potrzebny, ale czy jeśli jest zamieszczony może to mieć jakieś negatywne skutki w postaci problemów z indeksacją?
    
  • By dpx
   Cześć przedstawiam wam głupią sytuacje z pkt widzenia SEO.
    
   Mamy dwa serwisy   aaa.pl (istnieje w sieci od wielu lat) i bbb.pl (nowa strona jeszcze nie jest opublikowana)  właściciel wymyślił, że skopiuje 20  artykułów (sporych 8k-15k zzs) z aaa.pl na bbb.pl i tam ponownie je opublikuje. Najlepszym rozwiązaniem oczywiście są unikalne teksty. Jednak tutaj nie ma wyjścia. Pozostają do wyboru dwie ścieżki:
    
   1. Na serwisie bbb.pl ustawić noindex, follow dla tych duplikowanych artykułów
   2. Ustawić na duplikowanych w bbb.pl artykułach canonical 1:1 do skopiowanego artykułu z aaa.pl
    
    Które z tych 2 to najlepsze rozwiązanie z "gorszego zła"? 
  • By tomker
   Przykład:
   Ładuje opis na stronę poprzez Ajax. Ten opis istnieje również pod innym adresem (w tej samej domenie), więc muszę zastosować "canonical".
   Rozumiem, że w takim przypadku oprócz opisu, muszę wstrzyknąć AJAX'em linijkę z atrybutem rel="canonical" do sekcji <head>.
   Czy to jest właściwe rozwiązanie?
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue. Terms of Use Privacy Policy