Skocz do zawartości

[Startup] GoodContent.pl - platforma copywriterska


Rekomendowane odpowiedzi

Ostatnie zmiany jak najbardziej na plus! A co do obniżenia stawek - mleko już się rozlało. Jedyne co możemy zrobić, to po prostu nie pisać za takie stawki. Natomiast dla właścicieli platformy jest to na pewno nauczka na przyszłość, aby dokładniej przemyśleć jakiekolwiek kolejne innowacje.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety wiele osób nie zagląda na forum i chętnie podejmuje się pisania za te niższe stawki. Z tego co widzę, te wszystkie zlecenia i tak schodzą z prędkością światła, więc raczej marne szanse na poprawę tej sytuacji. Też sądziłam, że przetrzymanie klientów coś da, ale niestety nie jesteśmy w tym buncie wszyscy razem :( 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry,

 

temat kategoryzacji został wprowadzony na prośbę copywriterów i reklamodawców. Takie pomysły były zgłaszane do nas przez wiele kanałów (codziennie odbieramy kilkadziesiąt maili, z czego część dotyczy różnych pomysłów i usprawnień).  Jeżeli ktoś ma merytoryczne uwagi do kategoryzacji to prosimy o kontakt na kontakt@goodcontent.pl. 

To co chcemy wprowadzić w kolejnej iteracji to dwie rzeczy:

1. Możliwość pobierania tekstów w formacie WORD, także grupowo (ZIP) - to ukłon w stronę reklamodawców. Dodatkowo chcemy dla ecommerce dodać możliwość pobrania treści w formie XML (użycie kodów treści, które wprowadziliśmy 3 tygodnie temu).

2. Chcemy dodać możliwość oznaczania przez copywriterów zleceń, które są:
- zaniżone
- źle opisane
- nie pasujące do kateogorii
- nieetyczne
- niezgodne z prawem.
Takie oznaczenie będzie powodowało (jeszcze myślimy o skali) naszą weryfikację. I jeżeli będzie uzasadnione to będziemy cofali (zawieszali) je. Jeżeli ktoś ma uwagi do tej funkcjonalności, to jest to najlepszy moment.

 

Proszę zrozumieć że naszym celem nie jest zaniżanie stawek, ale podwyższanie. Wynika to z prostej matematyki - czym większa cena bazowa tym większa nasza prowizja. Aktualnie sytuacja jednak jest taka, że bardzo wiele firm próbuje optymalizować koszty (czasami bez uzasadnienia, ale to inny temat) kosztem usług zewnętrznych i pracowników. Jesteśmy przekonani, że to nie potrwa długo.

 

Paweł Strykowski


 

Edytowane przez pawelek
  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@pawelek Super, że wprowadzacie te wszystkie zmiany. Wszyscy ich chcieliśmy i były bardzo potrzebne. Ja mam jeszcze jedną propozycję - dodajcie gdzieś na portalu, najlepiej w panelu każdego użytkownika odnośniki do forum i do strony na Fb. I odnośnik do forum na stronie na Fb. Chcielibyśmy, aby trafiło tu jak najwięcej osób i przeczytało, co piszemy. Dyskutuje tutaj jakieś kilkanaście osób, a na portalu pisze już ponad 20 tys. Chcielibyśmy, by dotarło do jak największej liczby osób to, by nie pisały tekstów za najniższe stawki, bo dopóki będą tacy, co napiszą za najniższe stawki, zleceniodawcy będą takie zlecenia wystawiać. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myśle, że to doskonale pokazuje, jak dobrze działa kategoryzacja. Klient oczekuje kokosów, płacąc grosze i jeszcze źle kategoryzuje zlecenie, żeby przyoszczędzić... niecałe 3 zł za tekst średniej jakości? Tyle to się płaci za precle.

Bez złośliwości- mam nadzieję, że zrobicie z tą kategoryzacją i stawkami porządek, bo to poszło w złą stronę.. 

 

Ps. Kolejny Zleceniodawca dodający co miesiąc fajne zlecenia (jak dotąd było to coś około 9 za za 1000, dodał zlecenie za niecałe 5 zł za 1000 zzs.. wniosek? Coś poszło nie tak.

1027E3D0-6F56-4E1A-90C3-BECBD65039DC.jpeg

Edytowane przez Nochance
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Nochance napisał:

Myśle, że to doskonale pokazuje, jak dobrze działa kategoryzacja. Klient oczekuje kokosów, płacąc grosze i jeszcze źle kategoryzuje zlecenie, żeby przyoszczędzić... niecałe 3 zł za tekst średniej jakości? Tyle to się płaci za precle.

Bez złośliwości- mam nadzieję, że zrobicie z tą kategoryzacją i stawkami porządek, bo to poszło w złą stronę.. 

 

Ps. Kolejny Zleceniodawca dodający co miesiąc fajne zlecenia (jak dotąd było to coś około 9 za za 1000, dodał zlecenie za niecałe 5 zł za 1000 zzs.. wniosek? Coś poszło nie tak.

1027E3D0-6F56-4E1A-90C3-BECBD65039DC.jpeg


Sprawdzam 3 poprzednie zlecenia dokładnie tego klienta (z przed kategoryzacji) - poniżej screeny z cenami brutto klienta:

Stawki jak łatwo policzyć: 2 zł, 3 zł, 5 zł (ten był nazwany "wysokiej jakości") brutto za 1000 znaków, czyli odpowiednio 1.15, 1.72 i 2.87 zł wynagrodzenia na rękę.
Wniosek: cena wzrosła. 

Oczywiście nie mówię, że nikt nie obniża cen. Ale w tym przypadku klient podwyższył.
 

Screenshot_5.jpg

Screenshot_4.jpg

Screenshot_6.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@pawelek 

 

Tak, czy inaczej uważa Pan, że to odpowiednie wynagrodzenie za tekst nawet średniej jakości?  Doceniam, że zrobił Pan research w tej sprawie, jednak nadal nie zmienia to tego, że klient nie wie czego wymaga (czyli kategoryzacja średnio porządkuje sytuacje) i płaci żenujące do wymagań stawki, nawet, jeżeli teoretycznie podniósł je (pewnie przypadkowo) o kilka groszy.

 

To dziwne, że jeśli Zleceniodawcy obniżają stawki, to o kilka złotych, natomiast jeśli łaskawie je podnoszą, to są to grosze, tak jak w tym przypadku :( 

 

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wątek i moja odpowiedź dotyczyła nie tego czy cena jest wysoka czy niska (jest niska).
Wypowiedź pierwotna  (od Nochance) miała dwie tezy: a) że dany klient obniżył stawki, b) że wynika to z kategoryzacji. Proszę tylko o nie podawanie nieprawdziwych informacji, bo mamy tutaj rozmawiać merytorycznie w oparciu o prawdziwe dane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możecie się produkować, ale to niczego nie zmieni. Z popytem i podażą nigdy nie wygracie, bo żeby realnie przełamać ten układ, potrzebna byłaby solidarność pisarzy, efektem której musiałoby być nie przyjmowanie takich zleceń. Wiecie dobrze, że jest to nierealne. Tym bardziej teraz, kiedy przybyło zdesperowanych osób, które potrzebują środków do życia i mimo takich stawek - będą utyskiwać, ale jednocześnie realizować takie zlecenia. Zakładam, że dla agencji - matematyka też jest sprzyjająca: wolą 1000 zleceń po 5 zł., niż 600 po 7 zł., a sądzę, że taka właśnie wykształciła się prawidłowość. To tak jak z podatkami - gdy są niższe, to wpływy często rosną, bo maleje szara strefa. Ja zrozumiałem to już wiele miesięcy temu, podobnie jak inne zagrożenia dla moich interesów po zmianie właściciela platformy, dlatego nie pracuję już dla GC. Solidni copywriterzy, na opinii których kręci się cały ten układ, na pewno poradzą sobie poza GC, to jedynie kwestia pewności siebie i wiary we własne możliwości. Odpływ dobrych specjalistów sprawi, że zleceniodawcom spadnie odsetek rzetelnych tekstów i zostaną zmuszeni do podniesienia stawek. Gdyby GC myślało perspektywicznie, to już dawno powinno wprowadzić kategoryzację, ale nie - tekstów, tylko - copywriterów, w konsekwencji której najlepsi zarabialiby najwięcej. Rozumiem trudność w obiektywnym ustaleniu kryteriów, ale to jest właśnie pole do wykazania się, a nie zajmowanie się detalami, które niewiele wnoszą. To sprawiłoby, że zleceniodawcy nie kombinowaliby przy kategoriach tekstów, tylko stawiali na najlepszych, jeśli zależałoby im na odpowiedniej jakości pracy. Początkujący, dostrzegając zależność, również byliby zmotywowani do sukcesywnej poprawy swojego warsztatu. Gdyby GC zależało na rozwoju i rozumiało zależność renomy platformy od standardów oferowanych przez copywriterów, to też zmuszeni byliby docenić/nagrodzić najlepszych (np. niższą prowizją). W obecnej sytuacji to jest równia pochyła dla wszystkich. Chyba, że to wyciskanie cytryny było obliczone na taką ewentualność i wkalkulowane w koszty...

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, pawelek napisał:

Wątek i moja odpowiedź dotyczyła nie tego czy cena jest wysoka czy niska (jest niska).
Wypowiedź pierwotna  (od Nochance) miała dwie tezy: a) że dany klient obniżył stawki, b) że wynika to z kategoryzacji. Proszę tylko o nie podawanie nieprawdziwych informacji, bo mamy tutaj rozmawiać merytorycznie w oparciu o prawdziwe dane.

Nie napisałam, że konkretnie ten Klient obniżył stawki (dapisek dotyczył innej osoby, która dodała dziś zlecenie na artykuły o treści motoryzacyjnej). Chciałam tylko pokazać, że mimo kategoryzacji, Klienci próbują zamówić tekst wysokiej jakości, jednak zachęceni możliwością przyoszczędzenia, kategoryzują go niewłaściwie i dodają własne zapiski, zmieniając charakter zlecenia na swoją korzyść, a więc kategoryzacja nie działa, jak powinna.

 

 Co do podpunktu b, to owszem, niższe stawki wynikają z kategoryzacji,  ponieważ do czasu jej wprowadzenia spora część Zleceniodawców płaciła więcej. Tak więc proszę nie sugerować, iż moje wpisy poparte są nieprawdziwymi danymi. 

 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, PaulMott napisał:

Gdyby GC myślało perspektywicznie, to już dawno powinno wprowadzić kategoryzację, ale nie - tekstów, tylko - copywriterów, w konsekwencji której najlepsi zarabialiby najwięcej. 

Jak dokładnie widzisz taką kategoryzację, poza pomysłem o niższej prowizji (co niewiele zmieni w cenie dla klienta)?
Na podstawie czego miałaby być przeprowadzona, jak aktualizowana?
Jak miałaby wpłynąć na funkcję platformy?
Trzeba zauważyć, że pewna forma oceny copywiterów już jest i oni dostają lepsze teksty (od 9 zł).

Edytowane przez pawelek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwróciłem jedynie uwagę na kluczowe aspekty, które wymagają zmiany podejścia. Na razie rozwija się problem cwaniakujących, wykorzystujących sytuację zleceniodawców i niedocenionych, zniesmaczonych copywriterów. Nie mam czasu na tworzenie całej strategii i podawanie wszystkiego na tacy. Jeśli będziecie mieli czyste intencje i wolę, to z pewnością znajdą się tu jeszcze tacy, w których znajdziecie sprzymierzeńców, żeby wspólnymi siłami dokonać koniecznych zmian. 

Powodzenia.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Warunki użytkowania Polityka prywatności