Skocz do zawartości

Faktura dla zagranicznego kontrahenta - odwieczne pytanie


conradd

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

Gdzieś tutaj widziałem wątek o tym, że zagraniczny kontrahent dla którego wykonuję usługę np Google (adsense) lub inny nie potrzebuje faktury i powinienem ją tylko wystawić i użyć do własnych celów podatkowych, natomiast wysyłanie do kontrahenta jest zbędne.

 

Dostaję wiadomości od firm z zagranicy dla których działam w ich programach partnerskich i one takich faktur także nie chcą (jedynie info, że mam je wystawiać dla własnych potrzeb).

 

Księgowa natomiast z uporem maniaka mówi, że powinienem im te faktury na siłę wciskać już po otrzymaniu takiego przelewu z zagranicy (większość programów partnerskich robi przelew najpierw, a faktura jest później). 

 

Ktoś może mi to objaśnić? Odwołać do jakiegoś porządnego artykułu etc?

 

Pozdrawiam,

Michał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest po prostu różnica w przepisach w różnych krajach. U nas wg prawa trzeba wystawić i wydać tę fakturę kontrahentowi. Natomiast np. wg prawa irlandzkiego, gdzie jest Google, zapewne takiego obowiązku już natomiast nie przewidują.

Poza tym jak chcesz to przecież możesz im wysłać fvat mailem - taka forma jest skuteczna - Ty będziesz miał potwierdzenie, a oni mogą sobie maila skasować i każdy jest zadowolony :)

kodeks-logo-baner-pio.jpg

Blog z informacjami o prawnych aspektach związanych z funkcjonowaniem internetu, w tym problematyka dotycząca SEM i SEO. organisciak.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po drugie nie wiem czemu Twoja księgowa czepia się że musisz ją jakoś dostarczyć? Przecież raz że podczas kontroli US będzie patrzył czy Ty masz taką fakturę i jest odpowiednio zaksięgowana, a dwa że jak niby US miałby sprawdzać czy dostarczyłeś tą fakturę i po co miałby to robić?

Pozycjonowanie, audyt stron www i inne usługi SEO.

 

                          

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Finan napisał:

Przecież raz że podczas kontroli US będzie patrzył czy Ty masz taką fakturę i jest odpowiednio zaksięgowana, a dwa że jak niby US miałby sprawdzać czy dostarczyłeś tą fakturę i po co miałby to robić?

 

 

3 godziny temu, Finan napisał:

Wystarczy jak Ty będziesz miał fakturę i odpowiednio ją rozliczysz.


Oj widać, że kolega kontroli krzyżowej nigdy nie przeżył ;) Nie polecam :D

Do autora wątku: wysyłaj wszystkie f.vat mailem - zwłaszcza do kontrahentów z UE. 
 

Panie Boże, chroń mnie przed debilami, bo rozmowa z nimi powoduje, że  grzeszę pychą..

Były sobie świnki trzy - content, google oraz link | jestem uczulony na pierd*lenie głupot | idiot intruder aka internetowy poszukiwacz prawdy 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeżyłem kontrolę krzyżową.I to nie jedną.Sądzę że autorowi tematu chodzi o rozliczenia z poza unii europejskiej.Większość firm z terenu UE nie zapłaci nie otrzymując faktury.

Pozycjonowanie, audyt stron www i inne usługi SEO.

 

                          

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, mcmagik napisał:

Oj widać, że kolega kontroli krzyżowej nigdy nie przeżył

 

Nie wiem w jaki sposób us miałby przeprowadzić kontrolę "krzyżową" na zagranicznym kontrahencie. Chyba w teorii.

Głównym celem wyszukiwarek NIE jest dostarczanie trafnych wyników. Głównym celem wyszukiwarek jest dostarczanie zysku.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, SzlafRock napisał:

Nie wiem w jaki sposób us miałby przeprowadzić kontrolę "krzyżową" na zagranicznym kontrahencie. Chyba w teorii.


Szlaf, jak dla mnie możesz żyć w teorii, ale w praktyce to wygląda w dużym skrócie tak, że na zlecenie polskiego US dokumenty zagraniczne bada organ właściwy miejscowo. 
 

Panie Boże, chroń mnie przed debilami, bo rozmowa z nimi powoduje, że  grzeszę pychą..

Były sobie świnki trzy - content, google oraz link | jestem uczulony na pierd*lenie głupot | idiot intruder aka internetowy poszukiwacz prawdy 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@mcmagik Bada, ale jeśli chodzi rzeczywiście o kraj który nie potrzebuje faktury (nie wiemy jaki to jest, autor nie podał) a wystarczy tam np. udokumentowanie na podstawie wyciągów z konta bankowego to odpiszą że jest wszystko ok.

Nie popadajmy w paranoję.

Pozycjonowanie, audyt stron www i inne usługi SEO.

 

                          

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Finan napisał:

ale jeśli chodzi rzeczywiście o kraj który nie potrzebuje faktury (nie wiemy jaki to jest, autor nie podał

 

Dokładnie tak.

Istnieją kraje, które mają odmienny od naszego system podatkowy. Nie podciągajmy naszego ustawodawstwa podatkowego pod inne kraje. Jeśli kontrahent nie chce faktury to jej po prostu nie wysyłamy.

Głównym celem wyszukiwarek NIE jest dostarczanie trafnych wyników. Głównym celem wyszukiwarek jest dostarczanie zysku.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, SzlafRock napisał:

Nie, to jest Twoja teoria


Taaa..

 


 

Panie Boże, chroń mnie przed debilami, bo rozmowa z nimi powoduje, że  grzeszę pychą..

Były sobie świnki trzy - content, google oraz link | jestem uczulony na pierd*lenie głupot | idiot intruder aka internetowy poszukiwacz prawdy 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, SzlafRock napisał:

Jasne. Gdzie kończą się argumenty tam pod ręką są filmy z YT.


Parafrazując Ciebie

Cytuj

[...] to jest Twoja teoria


 

Po prostu nie chce mi się z Tobą gadać. 

Taka już Twoja natura, że wydaje Ci się, iż pozjadałeś wszystkie rozumy a w rzeczywistości, cytując klasyka, "w D* byłeś G* widziałeś".

EOT.
 

Panie Boże, chroń mnie przed debilami, bo rozmowa z nimi powoduje, że  grzeszę pychą..

Były sobie świnki trzy - content, google oraz link | jestem uczulony na pierd*lenie głupot | idiot intruder aka internetowy poszukiwacz prawdy 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, mcmagik napisał:

iż pozjadałeś wszystkie rozumy a w rzeczywistości, cytując klasyka, "w D* byłeś G* widziałeś".

 

 

To w zasadzie jest nieistotne.

Ważne, że przechodziłeś kontrolę "krzyżową" z kontrahentem zagranicznym. Dlatego masz informacje z pierwszej reki a nie z gazety. ;)

Głównym celem wyszukiwarek NIE jest dostarczanie trafnych wyników. Głównym celem wyszukiwarek jest dostarczanie zysku.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Warunki użytkowania Polityka prywatności