Skocz do zawartości

Narzędzia do wyceny strony? Jak wycenić stronę?


INOMan

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry,

 

wartość strony ma związek z SEO, dlatego chciałem tutaj zapytać czy istnieją jakieś w miarę dobre narzędzia do wyceny strony?

 

Ewentualnie ile kosztuje u kogoś wycena strony? Nie wiedziałem do jakiego działu to wsadzić więc napisałem tutaj.

 

Mam taki swój stary serwis, nad którym nie mam czasu za bardzo pracować / rozwijać go, natomiast:

 

* nazwa domeny jest dość atrakcyjna
* domena jest stara (utworzona w 2007 r.)
* strona jest serwisem z przepisami kulinarnymi, działa na niej nieprzerwanie adsense od 2007 roku (brak kar / blokad)

* profil linków może nie jest powalający, ale z drugiej strony nigdy nie było żadnych poważnych kar / upomnień ze strony google - jest jedynie filtr na jedną frazę wyszukiwania, gdzie kiedyś dawno przesadziłem z katalogami

* strona ładnie się pozycjonuje na niektórych dwu wyrazowych long tailach


Dlatego proszę o podpowiedź jakich narzędzi użyć żeby to sensownie wycenić, ewentualnie może ktoś poważny jest zainteresowany (osoba z dłuższym stażem na forum) - to proszę o info na priv.

 

Jeżeli uznam, że wycena / kwota jest zadowalająca, to sprzedam domenę, bazę danych z przepisami + system na którym to siedzi + konsultacje na skype jak zainstalować serwis: wymagany co najmniej VPS, na zwykłym współdzielonym hostingu może być problem.


Technologia: PHP + MySQL + Memcached.

 

Strona przynosi miesięcznie 400-600 zł przychodu z adsense, czyli rocznie jakieś 5 tys. złotych.

Mnożąc to razy 4 = 20 000 zł netto (oczywiście wystawiam fakturę) co jest dla mnie bazą dla wyceny, do tego wartość domeny.



 

 

Edytowane przez INOMan
literówki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć @INOMan

Nie znam narzędzi "wyceniających" ale wiem, że istnieją tego typu strony. W moim mniemaniu nie są warte zachodu:

  1. Nie doszacują wartości
  2. Przeszacują wartość

W inwestycji nie ma czegoś takiego jak "jakieś 5 tysięcy". Inwestora interesują konkretne liczby oraz ROI, dlatego gdy wyliczasz wartość, to wyciągasz średnią z danego okresu. Najlepiej gdy jest udokumentowana ;) Uważam, że wycena powinna wynosić okres od 12 do maksymalnie 24 miesięcy wstecz. Kilka znajomych osób, które inwestują również podzielają moje zdanie, dlatego bardzo ciekawy jestem na jakiej podstawie wyceniłeś sobie 4 x 5000 :)

Pozdrawiam

  • Like 1

Pomogłem?? ->

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwrot inwestycji już po 4 latach, a potem zarobek, to coś moim zdaniem bardzo atrakcyjnego. Te 4 lata to tak naprawdę zaniżone jest co najmniej dwukrotnie.

 

Mówimy o czymś co jest dość pewną inwestycją, domena/serwis nie są spalone, ma trochę naturalnych linków.

Internet to nadal przyszłość, to nie jest inwestycja w introligatorstwo, albo szewca.

 

Normalnie powinienem to pomnożyć x 8 lub 10, i to jest sama wartość adsense - do tego należy dodać wartość domeny i bazy danych. Dałem 4 lata, bo jeżeli zdecyduję się sprzedać to nie chce mi się długo czekać.

Mam jedynie trudność z wyceną reszty.

Jeżeli Twoi znajomi sprzedają w taki sposób swoje biznesy, że już po 2 latach kupującemu się to zwraca, to ja poproszę o kontakt do Twoich znajomych, chętnie coś kupię - dla mnie złoty interes.

 

Popatrzyłem sobie teraz na cały 2020 rok w raporcie adsense i wyszło prawie 6700 zł. W tym roku nieco słabiej - 3800 zł jak dotychczas, ale to właśnie przez brak czasu, przez rok żadnego contentu nie dodałem, jednak widać, że potencjał jest.

 

Pozdrawiam

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiadomo, sprzedający chce sprzedać jak najdrożej, kupujący kupić jak najtaniej. Już 4x jak dla mnie jest górną granicą, a tutaj pada hasło o 8x, a nawet 10x! Pozostaje zatem pytanie co powoduje, że nie chcesz sprzedać tego za 10x. Przecież wychodzi 30k w plecy (6x5000), w stosunku do obecnej wyceny, a to już ładna suma.

Być może nie wyraziłem się jasno. Ani ja, ani osoby które znam nie sprzedają, a jedynie kupują. Szczerze życzę sprzedaży za jak najwyższą kwotę jednak wątpię, że się uda.

Może ten rok słabszy przez brak contentu albo w tym roku nisza strony nie siadła. Ciężko jednoznacznie stwierdzić bez większych testów, nie ma co dywagować.

Pozdrawiam serdecznie

Edytowane przez Harry
  • Like 1
  • Thanks 1

Pomogłem?? ->

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Zwrot inwestycji już po 4 latach, a potem zarobek, to coś moim zdaniem bardzo atrakcyjnego. 

za 4 lata algorytmy, wyszukiwarka będą już w takim miejscu w którym Twój serwis może nie sięgnąć. Pojutrze Google otworzy serwis z przepisami połączony z YouTube  i z wyszukiwarką produktów i Twój serwis również można będzie spisać na zaplecze. Jeśli na serio uważasz, że stopa zwrotu 4 lata to coś atrakcyjnego, to delikatnie powiem, że mylisz się. 

Co do narzędzi, nie ma wartych uwagi nazrzędzi do wyceny strony www. Serwis ocenia się po linkach, ruchu, źródłach ruchu, kontencie ( kolejność przypadkowa).

  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MaxPan - prawdopodobieństwo czegoś takiego uważam za małe, to jest gdybanie, dyskusja o czymś takim trochę nie ma sensu IMO.

Dwa znam przeliczniki w innych branżach, i 4 lata na zwrot inwestycji to jest coś absolutnie fantastycznego, bo to oznacza, że po tych 4 latach sprzedając serwis, przy założeniu że jest tyle samo wart (może być więcej wart albo mniej) - zarabiasz 100%! Oczywiście nie można tego położyć odłogiem i nic nie robić, tak jak ja ostatnio, bo wtedy wiadomo, że przychody z reklam spadają.

 

Tak czy inaczej zagłębiłem się trochę w kwestie wyceny serwisu internetowego i jest to bardzo skomplikowana sprawa - bardziej, niż wycena nieruchomości mieszkalnych (co innego przemysłowe), czy np. samochodu.

Co jeszcze zauważam, to to, że generalnie brakuje na rynku ludzi/firm którzy by się tym zajmowali w sposób wyspecjalizowany. Tu jest niezłe pole do popisu, chociażby w pośredniczeniu.

 

Ja na ten moment nie mam nic do dodania, jeżeli zdecyduję się sprzedać, to wystawię na allegro.
 

 

Edytowane przez INOMan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, INOMan napisał:

Zwrot inwestycji już po 4 latach, a potem zarobek, to coś moim zdaniem bardzo atrakcyjnego. Te 4 lata to tak naprawdę zaniżone jest co najmniej dwukrotnie.

 

 

 

 

 

Zwrot z inwestycji w domenę musi nastąpić max po 24 miesiacach. Dłużej się nie czeka bo to nei ma sensu. Wycenia się wartość x 12 miesiecy (przy czym mnoży się realną wartość zysku w jednym miesiącu) - to prosta kalkulacja, uproszczona ale daje pogląd na jej wartość. Skoro napisałeś, że AS daje 67000 a teraz 3800 to wartość tego serwisu nie zamyka się nawet w 5-cyfrowej kwocie.

 

Mówimy o czymś co jest dość pewną inwestycją, domena/serwis nie są spalone, ma trochę naturalnych linków. - tylko według Ciebie. według Mnie może być gufno warta. NIe ty oceniasz wartość tylko kupujący i powie ile chce dać/zapłacić.

 

* nazwa domeny jest dość atrakcyjna - według Ciebie. Oceni to kupujacy.
* strona jest serwisem z przepisami kulinarnymi, działa na niej nieprzerwanie adsense od 2007 roku (brak kar / blokad) - to że nie ma kary na adsense nie oznacza, że nie bylo ich wcześniej. Może być uruchomione konto AS po raz kolejny bo poleciało konto a nie domena.

* profil linków może nie jest powalający, ale z drugiej strony nigdy nie było żadnych poważnych kar / upomnień ze strony google - jest jedynie filtr na jedną frazę wyszukiwania, gdzie kiedyś dawno przesadziłem z katalogami - nie ma czegoś takiego jak filtr na frazę. Skoro już tak napisałeś to właśnie zmniejszyłeś wartośc domeny o jakieś 70%.

* strona ładnie się pozycjonuje na niektórych dwu wyrazowych long tailach - to tylko Twoja ocena.

 

Popatrzyłem sobie teraz na cały 2020 rok w raporcie adsense i wyszło prawie 6700 zł. W tym roku nieco słabiej - 3800 zł jak dotychczas, ale to właśnie przez brak czasu, przez rok żadnego contentu nie dodałem, jednak widać, że potencjał jest. - do czasu obejrzenia domeny potencjału ona nie ma. - uwierz mi, że obecnie nei ma potencjału ze względu na algorytmy Google

 

Aby ocenić domenę potrzebny jest screenshot z GSC za ostatnie 16 miesiecy oraz GA organic za 24 miesiące w rozbiciu na poszczególne miesiące, z uwzględnieniem wykresu aby ocenić czy jest sezonowość.

 

A tak naprawdę bez nazwy domeny to możemy sobie wróżyć z fusów i gadać do szklanej kuli co właśnie udowodniłem. Dziękuję.

 

 

  • Like 1

Agencja marketingowa Semgence istnieje na rynku od 2018 i odpowiada za prowadzenie działań SEO dla wielu firm małych i dużych. Prowadzimy też kampanie Google Ads - niedawno zostaliśmy sie Partnerem Google spełniając odpowiednie kryteria. Betapoint

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, INOMan napisał:

Zwrot inwestycji już po 4 latach,

Więc przez ten czas trzeba zapewniać aktualizację oprogramowania w reakcji na potencjalnie zmieniające się dane pochodzące z rożnych źródeł. Wiec pytanie retoryczne, czy sprzedający jest w stanie zapewnić w ciągu tego bardzo długiego czasu suport oprogramowania za free... ...

  • Thanks 1

HTTP 200 usługi IT -> Dariusz Janicki | Realizacja serwisów www oraz oprogramowania w PHP / C# / Golang / Node.js / MySQL/ Laravel
Komory normobaryczne - normobaria.tech Wykonawca montażu i instalacji komory normobarii

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ktoś w tej stronce nie zobaczy jakiegoś mega potencjału, który z jakiegoś powodu nie został wykorzystany to w tej tematyce raczej nikt nie zapłaci tyle ile byś oczekiwał. Wyjścia są dwa - albo znajdziesz jelenia z taaaaakimi rogami albo zejdziesz z wyceną przynamniej 2-3x. 

  • Like 2

Firia.pl - Blog pasjonatki wszystkiego co związane ze zdrowiem, odżywianiem oraz psychologią
Każdy czasem potrzebuje pięknych życzeń i wierszyków na najróżniejsze okazje - https://zyczeniowo.pl/ 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, dziękuję za Wasze opinie - miłego dnia :)

PS. Chętnie zakupię serwisy z adsense za wartość przychodu z adsense z ostatnich 12 miesięcy: skoro piszecie, że taka jest mniej więcej wycena, to jeżeli ktoś tutaj jest chętny sprzedać - to ja bardzo chętnie kupię.

Edytowane przez INOMan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapomnij. Nikt nie sprzedaje stron MFA chyba, że ostro przejechane :D

  • Like 1

Agencja marketingowa Semgence istnieje na rynku od 2018 i odpowiada za prowadzenie działań SEO dla wielu firm małych i dużych. Prowadzimy też kampanie Google Ads - niedawno zostaliśmy sie Partnerem Google spełniając odpowiednie kryteria. Betapoint

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, INOMan napisał:

Zwrot inwestycji już po 4 latach, a potem zarobek, to coś moim zdaniem bardzo atrakcyjnego. Te 4 lata to tak naprawdę zaniżone jest co najmniej dwukrotnie.

Powiem tak, zagwarantujesz zwrot inwestycji po 4 latach? a potem zarobek? Na pewno nie.

7 godzin temu, Mion napisał:

Więc przez ten czas trzeba zapewniać aktualizację oprogramowania w reakcji na potencjalnie zmieniające się dane pochodzące z rożnych źródeł. Wiec pytanie retoryczne, czy sprzedający jest w stanie zapewnić w ciągu tego bardzo długiego czasu suport oprogramowania za free... ...

Dokładnie.

Godzinę temu, zgred napisał:

Nikt nie sprzedaje stron MFA chyba, że ostro przejechane

Dokładnie tak bo po co sprzedawać kurę znoszącą złote jaja?

Pozycjonowanie, audyt stron www i inne usługi SEO.

 

                          

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Finan piszesz:

 

"Powiem tak, zagwarantujesz zwrot inwestycji po 4 latach? a potem zarobek? Na pewno nie."

 

a za chwilę:

 

"Dokładnie tak bo po co sprzedawać kurę znoszącą złote jaja?"

 

To chyba lekka sprzeczność?

 

Zakładasz że mój serwis nie daje żadnych gwarancji, za to wszystkie inne MFA to "kury znoszące złote jaja"

 

Zabawni są tu niektórzy ludzie.

Edytowane przez INOMan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Warunki użytkowania Polityka prywatności