Jump to content

Index czy Noindex? Duplikowane ogłoszenia


Recommended Posts

Witam,

Taki przypadek, ogłoszenia lądują na różne portale za pomocą oprogramowania OLX, Gumtree itd. ale są też na naszej stronie i wszędzie mają taki sam opis.

Pytanie czy jeśli takie ogłoszenia pojawia się też na naszej stronie WWW, to czy dać na podstrony takich ofert z ogłoszeniami NOINDEX, żeby Google nie uznał tego w jakiś sposób za duplikat  z innych stron? (Opcja żeby zmienić te opisy żeby były nieco inne na naszej stronie odpada)

Link to post
Share on other sites

Masz trudny orzech do zgryzienia, bo z jednej strony - jasne - można dawać noindex, ale zakładając, że każde ogłoszenie w Twoim serwisie jest duplikatem (a na 99% tak jest), to trzymanie tylko kilkunastu, kilkudziesięciu stron w indeksie może nieoczywiście wpłynąć na autorytet całej domeny. Ratio podstron, jakie pozwalasz indeksować botowi vs tych, które nie pozwalasz będzie dziwne i musiałbyś zrobić test, jak taka mechanika wpłynie na budowę zasięgów organicznych. IMO przy odpowiednio dużej skali - patologia i nie jest to rozwiązanie docelowe.

Z drugiej strony duża liczba duplikatów to też trudny temat do indeksacji, ale jeśli po prostu te duplikaty są main contentem Twojego serwisu (i innego contentu w zasadzie nie ma), to dlaczego miałbyś tego nie indeksować?

Generalnie serwisy o architekturze zbliżonej do serwisu ogłoszeniowego, katalogu, gdzie operuje się na duplikatach to w 2020 r. trudny temat i wymagają niewąskich nakładów finansowych.

Bo to, że nie masz kontroli nad contentem to jedno, ale o ile user generated content w przypadku forum dyskusyjnego ma content unikalny, to Ty będziesz miał i tak te duplikaty i nie masz żadnych argumentów, żeby zmusić użytkownika do wygenerowania nowego opisu - bo nie jesteś OtoDom'em, żeby taką narrację móc prowadzić.

Prawda jest taka, że taki obniżony autorytet domeny z tytułu operowania duplikatami jako main content, można wyciągnąć tylko backlinkiem, ale tylko takim mega tłustym. Powyżej pewnego poziomu (np. OLX, Allegro, Ceneo) itd. robot ma generalnie w du*ie, co Ty tam masz w zawartości - ich autorytet jest tak wysoki, że czy mają duplikaty, czy nie, to i tak będą w TOP'ie.

Równolegle możesz też produkować tony unikalnego contentu np. na blogu, żeby utrzymać rozsądne ratio unikalnego contentu vs duplikatów, ale to też tanie nie jest.

Bez grubszej inwestycji, to w ogóle bym w temat serwisu ogłoszeniowego nie wchodził. A inna sprawa, że jak nawet wydasz XYZ, to efekt będzie taki, że i tak tego nie spieniężysz, bo w branży ogłoszeniowej albo jesteż liderem w swojej kategorii i zbierasz cały ruch, albo nie ma Cię wcale.

Pozdrawiam

paq studio YouTube

Masz Ducati? Patrz sklep Do Dukata | Agencja SEO Paq Studio

Link to post
Share on other sites

Okazzwłoka jakie widżety polecasz i dlaczego problem z duplikacją zniknie? Część serwisów ogłoszeniowych wymaga wypełniania wielu rubryk oddzielnie. Dzięki temu treść jest przeplatana z innymi słowami, zamiast typowego kopiuj wklej.

Link to post
Share on other sites

Widgety to już sprawa pomysłu/wyobraźni, chodzi tu o rozbudowanie/ubarwienie treści.

Np. wyświetlając miasto ogłoszenia możesz podać z automatu kilka informacji o tym mieście: powierzchnia, liczba ludności,  może nawet jakieś logo wyświetlić (flaga,herb) albo mini mapkę. Dodatkowo ilość ogłoszeń jakie masz w serwisie na to miasto.

Ogólnie pomysłów może być dużo.

 

Nie będzie wtedy treści ogłoszenia 1:1.

Link to post
Share on other sites

Tak jak powiedzial Paq... temat obecnie bardzo trudny. Niestety tluste linki tez nie dadzą rady. Taka prawda, albo masz unikalne treści, albo domena zaraz leci w otchłań z powodu duplikatow (prędzej czy później). A do tego wysokie procent odrzuceń to gwozdz do trumny.  I to jest duzy problem obecnie, ktory praktycznie wyklucza wszystkie male serwisy ogloszeniowe. Albo szukasz jakiejs niszy i to rozwijasz porządnie, albo daj sobie spokoj, bo sama tresc tworzona przez uzytkownikow dzis nie da rady.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue. Terms of Use Privacy Policy