Skocz do zawartości

Migracja (stary CMS do Wordpress), domena pozostaje - SEO


albercik81

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich,

 

Przygotowuję się do przeniesienia strony (poradnika - który zawiera newsy i artykuły) do Wordpress'a.

Strona ma CMS zrobionego indywidualnie dawno dawno temu i zawiera około 500 newsów i 500 artykułów.

 

Obecna struktura adresów wyglada tak:

NEWSY: https://nazwadomeny.pl/?a=news&id=124
ARTYKULY: https://nazwadomeny.pl/?a=article&id=489

Strona widnieje w sieci od ponad 10 lat - i fakt stracila w ostatnich latach na oglądalności ze wzgledu na SEO i inne stronki... ale mam nadzieję, że nowy silnik i zabawa z optymalizacją strony podniesie ją... a i tak przejscie na inny silnik jest nieunikniony.

 

Nowe adresy preferowałbym w takim zapisie:

NEWSY: https://nazwadomeny.pl/firma-X-zbudowala-nowy-magazyn
ARTYKULY: https://nazwadomeny.pl/czym-jest-fajny-krawat

 

Moje pytania:

1) Chciałbym zrobić mapowanie linków serwisu. Jakich narzędzi używacie do tego? Screaming Frog znam... tylko w tym przypadku jest więcej niż 500 linków... może jakieś inne narzedzie? Może są jakieś online rozwiazania które są darmowe? 

2) Przekierowania 301.

2.1. Nie wiem czy mozna to wykonać automatycznie -> stworzenie wszystkich artykułów / newsów z obecnej bazy danych... i wrzucenie tego do Wordpressa automatem, a potem chyba już manualne zmiany wg mnie - bo tresci nie maja znaczników <h1> itd. W treściach są fotki czyli też trzeba bybyło to wykonać / wrzucić... czy są jakies metody na to automatyczne czy półautomatyczne (tylko cześć z bazy wrzucić, a potem manualnie ustawić / dodać fotki)?

2.2. Przy przekierowaniach chciałbym posłuzyć się .htaccess plikiem. Czy regułę jak poniżej (dla newsa id124 - ostatni wiersz) należy użyć dla każego linku jezeli zmieniam jego tytuł? Czyli np. Jeżeli mam 500 newsów.. to pojawi się 500 takich wierszy (dla każdego adresu) w pliku .htaccess?

RewriteEngine On
 
RewriteCond %{SERVER_PORT} !^443$
RewriteCond %{HTTPS}  off
RewriteRule ^(.*)$ https://www.nazwadomeny.pl/$1 [R=301,L]

//301 Redirect Old File
Redirect 301 /?a=news&id=124 /firma-X-zbudowala-nowy-magazyn

2.3. Jakich narzedzi mozna użyc do tworzenia 301, jezeli jest ich dość sporo? Znam htaccessredirect.net ale tam uzywalem do pojedynczych adresow... moze jest jakis automat gdzie podjae sie wiele adresow a potem generowany jest plik .htaccess? 

2.4. Pojawił się inny pomysł z tymi przekierowaniami.. nie robić ich, a ręcznie ustawić URL do artykułów jak było to pierwotnie. Czy ma to jakiś sens? Czy jeżeli wykonywana jest ta migracja to od razu zadbać o SEO bardziej (url z haslami, tytulem jest lepsze od strony SEO, niż sam nr ID newsa, czy artykułu)? W przyszłosci i tak chyba należałoby wykonać 301-i gdyby byla potrzeba /chęć zmiany URL adresu na posiadający tytul słowny - sądo tego jakieś wtyczki? Podzieli się ktoś doświadczeniem w tym temacie? 

 

--

Będę wdzięczny za wszelkie sugestie czy info w temacie. Czy w 1 kroku zachować stare adresy i pozwolić stronie się zaindeksować ze starymi adresami, ale bardziej sformatowaną treścią, znacznikami, oznacoznymi fotkami w artykułach itd., a ewentulną zmianę tytułów artykułów / newsów odłożyć w czasie... jak Google się nauczy odświeżonej strony?

Pozdrawiam,

AL

 

 

 

- instalacje budowlane - serwis o instalacjach budowlanych

- engineering design london - projekty HVAC

- mechanical engineering design - projekty budowlane

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przekierowanie każdej strony do odpowiednika, ja bym się skupił tylko na tych, które mają backlinki. Ewentualnie dla tych, które nie mają linków zostawić na jakiś czas 301 aż się przeindeksuje.

 

Wszystko da się zrobić, Wordpress ma api , potrzebujesz "jedynie" skrypt który wyciągnie dane i prześle do WP, obrazy też da się przesłać.

 

Ja bym się zastanowił czy przenosić stronę tylko po to, żeby była na WP. Zawsze można przerobić to co jest, dorobienie ładnych adresów to pewnie nie jakiś wielki problem. 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minutes ago, okazwłoka said:

[...] Ja bym się zastanowił czy przenosić stronę tylko po to, żeby była na WP. [...]

 

Strona wymaga juz normalnego CMS-a.... teraz to tregedia pisać tekst i myśleć o kodzie html aby coś wyboldować... bo teraz tak sie to prawie odbywa. 

 

@okazwłoka a masz jakiś na mysli skrypt do wyciagniecia i przeslania danych do WP? czy to trzeba "na zamowienie" zlecac? 

- instalacje budowlane - serwis o instalacjach budowlanych

- engineering design london - projekty HVAC

- mechanical engineering design - projekty budowlane

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opcje importu ma na przykład panel WPis, trzeba by do odpowiedniego formatu eksportować dane ze strony  (również obrazki obsłuży), Wskaż plik z artykułami w formacie:

pierwsza linia tytuł
druga linia to tagi (pusta linia jeśli brak), w drugiej linii należy podać post format w postaci [format:nazwa_formatu:format] (opcjonalnie)
trzecia linia to kategorie (pusta linia jeśli brak, wtedy przypisanie do domyślnej kategorii)
czwarta linia to url do ikony wpisu (pusta linia jeśli brak), jeśli więcej ikon, to należy je rozdzielić znakiem "|" - ikony podstawiane są kolejno, jeśli braknie, będą podstawiane od początku
piąta linia to url obrazka, jeśli więcej obrazków, to należy je rozdzielić znakiem "|" (pusta linia jeśli brak) - obrazki podstawiane są kolejno, jeśli braknie, będą podstawiane od początku
następne linie to artykuł (artykuł może zawierać łamania linii, artykuł należy zakończyć pięcioma znakami #: #####

I wiele artykułów w jednym pliku.

Edytowane przez okazwłoka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję @okazwłoka. Podana informacja przydatna.. rozumiem, że należy wykorzystać WPis do tego... a czy można wykonać to bez WPis? Nie, że mam coś do tego narzędzia - widziałem pochwały itd. ale nie znam.

- instalacje budowlane - serwis o instalacjach budowlanych

- engineering design london - projekty HVAC

- mechanical engineering design - projekty budowlane

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@albercik81 Najlepiej zrobić 301 1:1,  bo wtedy możesz liczyć na odzyskanie ruchu który straciłeś. Nowe adresy widzę, że będą zoptymalizowane pod SEO, będą zawierały słowa kluczowe więc wpłynie to pozytywnie na pozycje i ruch.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Wykonałem część prac o których pisałem w początkowym wpisie...

Punkt 2.1 (po części zrobiony dopiero) przedstawię "jak" - obrałem opcję pólatomatyczną przenoszenia  ->

 

1) z phpMyAdmin wyeksportowałem interesujące mnie tabele (newsy i artykuly) jako osobne pliki CSV 

2) na nowo postawionej stronce wordpress - zainstalowalem plugin: WP All import  (Autor: Soflyy) w celu importu CSV. Obydwa pliki zaimportowałem jako posty

3) Dzięki temu uzyskałem: nazwy postów, tresci postów, kategorie. Trochę trzeba było pokombinować z tymi danymi aby je wyjąc ale dało się uzyskać też autora postów. Niestety ze wzgledu na poprzedni CMS nie jestem w stanie automatem wydobyć (a raczej wrzucic automatem w Wordpress'a) fotek z artykulów i newsów... ale pozostawiam to juz na manualne dzialanie wraz z edycja tekstów.

 

Dla punktu 2.3 - posłużę się wtyczką: Redirection (Autor: John Godley) - bynajmnije mam taki zamiar na tą chwilę.

 

W sprawie punktu 1 stale pozostaje zrobienie mapowania -> może ktoś ma pełna Screaming Frog i byłby w stanie mi pomóc? lub podzieli sie opinią ktorego softu nie używać / lub użyć i dlaczego?

Z tego co przejrzałem kilka opinii to z narzędzi do zmapowania /wyciagnięcia linków ze strony mogą posłużyć:

- wspomniany Screaming Frog

- Beamusup

- Xenu

- Wildshark SEO spider

 

 

 

 

- instalacje budowlane - serwis o instalacjach budowlanych

- engineering design london - projekty HVAC

- mechanical engineering design - projekty budowlane

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Warunki użytkowania Polityka prywatności