Jump to content

Migracja (stary CMS do Wordpress), domena pozostaje - SEO


Recommended Posts

Witam wszystkich,

 

Przygotowuję się do przeniesienia strony (poradnika - który zawiera newsy i artykuły) do Wordpress'a.

Strona ma CMS zrobionego indywidualnie dawno dawno temu i zawiera około 500 newsów i 500 artykułów.

 

Obecna struktura adresów wyglada tak:

NEWSY: http://nazwadomeny.pl/?a=news&id=124
ARTYKULY: http://nazwadomeny.pl/?a=article&id=489

Strona widnieje w sieci od ponad 10 lat - i fakt stracila w ostatnich latach na oglądalności ze wzgledu na SEO i inne stronki... ale mam nadzieję, że nowy silnik i zabawa z optymalizacją strony podniesie ją... a i tak przejscie na inny silnik jest nieunikniony.

 

Nowe adresy preferowałbym w takim zapisie:

NEWSY: https://nazwadomeny.pl/firma-X-zbudowala-nowy-magazyn
ARTYKULY: https://nazwadomeny.pl/czym-jest-fajny-krawat

 

Moje pytania:

1) Chciałbym zrobić mapowanie linków serwisu. Jakich narzędzi używacie do tego? Screaming Frog znam... tylko w tym przypadku jest więcej niż 500 linków... może jakieś inne narzedzie? Może są jakieś online rozwiazania które są darmowe? 

2) Przekierowania 301.

2.1. Nie wiem czy mozna to wykonać automatycznie -> stworzenie wszystkich artykułów / newsów z obecnej bazy danych... i wrzucenie tego do Wordpressa automatem, a potem chyba już manualne zmiany wg mnie - bo tresci nie maja znaczników <h1> itd. W treściach są fotki czyli też trzeba bybyło to wykonać / wrzucić... czy są jakies metody na to automatyczne czy półautomatyczne (tylko cześć z bazy wrzucić, a potem manualnie ustawić / dodać fotki)?

2.2. Przy przekierowaniach chciałbym posłuzyć się .htaccess plikiem. Czy regułę jak poniżej (dla newsa id124 - ostatni wiersz) należy użyć dla każego linku jezeli zmieniam jego tytuł? Czyli np. Jeżeli mam 500 newsów.. to pojawi się 500 takich wierszy (dla każdego adresu) w pliku .htaccess?

RewriteEngine On
 
RewriteCond %{SERVER_PORT} !^443$
RewriteCond %{HTTPS} off
RewriteRule ^(.*)$ https://www.nazwadomeny.pl/$1 [R=301,L]

//301 Redirect Old File
Redirect 301 /?a=news&id=124 /firma-X-zbudowala-nowy-magazyn

2.3. Jakich narzedzi mozna użyc do tworzenia 301, jezeli jest ich dość sporo? Znam htaccessredirect.net ale tam uzywalem do pojedynczych adresow... moze jest jakis automat gdzie podjae sie wiele adresow a potem generowany jest plik .htaccess? 

2.4. Pojawił się inny pomysł z tymi przekierowaniami.. nie robić ich, a ręcznie ustawić URL do artykułów jak było to pierwotnie. Czy ma to jakiś sens? Czy jeżeli wykonywana jest ta migracja to od razu zadbać o SEO bardziej (url z haslami, tytulem jest lepsze od strony SEO, niż sam nr ID newsa, czy artykułu)? W przyszłosci i tak chyba należałoby wykonać 301-i gdyby byla potrzeba /chęć zmiany URL adresu na posiadający tytul słowny - sądo tego jakieś wtyczki? Podzieli się ktoś doświadczeniem w tym temacie? 

 

--

Będę wdzięczny za wszelkie sugestie czy info w temacie. Czy w 1 kroku zachować stare adresy i pozwolić stronie się zaindeksować ze starymi adresami, ale bardziej sformatowaną treścią, znacznikami, oznacoznymi fotkami w artykułach itd., a ewentulną zmianę tytułów artykułów / newsów odłożyć w czasie... jak Google się nauczy odświeżonej strony?

Pozdrawiam,

AL

 

 

 

- instalacje budowlane - serwis o instalacjach budowlanych

- engineering design london - projekty HVAC UK

Link to post
Share on other sites

Przekierowanie każdej strony do odpowiednika, ja bym się skupił tylko na tych, które mają backlinki. Ewentualnie dla tych, które nie mają linków zostawić na jakiś czas 301 aż się przeindeksuje.

 

Wszystko da się zrobić, Wordpress ma api , potrzebujesz "jedynie" skrypt który wyciągnie dane i prześle do WP, obrazy też da się przesłać.

 

Ja bym się zastanowił czy przenosić stronę tylko po to, żeby była na WP. Zawsze można przerobić to co jest, dorobienie ładnych adresów to pewnie nie jakiś wielki problem. 

 

 

Link to post
Share on other sites
41 minutes ago, okazwłoka said:

[...] Ja bym się zastanowił czy przenosić stronę tylko po to, żeby była na WP. [...]

 

Strona wymaga juz normalnego CMS-a.... teraz to tregedia pisać tekst i myśleć o kodzie html aby coś wyboldować... bo teraz tak sie to prawie odbywa. 

 

@okazwłoka a masz jakiś na mysli skrypt do wyciagniecia i przeslania danych do WP? czy to trzeba "na zamowienie" zlecac? 

- instalacje budowlane - serwis o instalacjach budowlanych

- engineering design london - projekty HVAC UK

Link to post
Share on other sites

Opcje importu ma na przykład panel WPis, trzeba by do odpowiedniego formatu eksportować dane ze strony  (również obrazki obsłuży), Wskaż plik z artykułami w formacie:

pierwsza linia tytuł
druga linia to tagi (pusta linia jeśli brak), w drugiej linii należy podać post format w postaci [format:nazwa_formatu:format] (opcjonalnie)
trzecia linia to kategorie (pusta linia jeśli brak, wtedy przypisanie do domyślnej kategorii)
czwarta linia to url do ikony wpisu (pusta linia jeśli brak), jeśli więcej ikon, to należy je rozdzielić znakiem "|" - ikony podstawiane są kolejno, jeśli braknie, będą podstawiane od początku
piąta linia to url obrazka, jeśli więcej obrazków, to należy je rozdzielić znakiem "|" (pusta linia jeśli brak) - obrazki podstawiane są kolejno, jeśli braknie, będą podstawiane od początku
następne linie to artykuł (artykuł może zawierać łamania linii, artykuł należy zakończyć pięcioma znakami #: #####

I wiele artykułów w jednym pliku.

Edited by okazwłoka
Link to post
Share on other sites

@albercik81 Najlepiej zrobić 301 1:1,  bo wtedy możesz liczyć na odzyskanie ruchu który straciłeś. Nowe adresy widzę, że będą zoptymalizowane pod SEO, będą zawierały słowa kluczowe więc wpłynie to pozytywnie na pozycje i ruch.

 • Like 1
Link to post
Share on other sites
 • 2 weeks later...

Wykonałem część prac o których pisałem w początkowym wpisie...

Punkt 2.1 (po części zrobiony dopiero) przedstawię "jak" - obrałem opcję pólatomatyczną przenoszenia  ->

 

1) z phpMyAdmin wyeksportowałem interesujące mnie tabele (newsy i artykuly) jako osobne pliki CSV 

2) na nowo postawionej stronce wordpress - zainstalowalem plugin: WP All import  (Autor: Soflyy) w celu importu CSV. Obydwa pliki zaimportowałem jako posty

3) Dzięki temu uzyskałem: nazwy postów, tresci postów, kategorie. Trochę trzeba było pokombinować z tymi danymi aby je wyjąc ale dało się uzyskać też autora postów. Niestety ze wzgledu na poprzedni CMS nie jestem w stanie automatem wydobyć (a raczej wrzucic automatem w Wordpress'a) fotek z artykulów i newsów... ale pozostawiam to juz na manualne dzialanie wraz z edycja tekstów.

 

Dla punktu 2.3 - posłużę się wtyczką: Redirection (Autor: John Godley) - bynajmnije mam taki zamiar na tą chwilę.

 

W sprawie punktu 1 stale pozostaje zrobienie mapowania -> może ktoś ma pełna Screaming Frog i byłby w stanie mi pomóc? lub podzieli sie opinią ktorego softu nie używać / lub użyć i dlaczego?

Z tego co przejrzałem kilka opinii to z narzędzi do zmapowania /wyciagnięcia linków ze strony mogą posłużyć:

- wspomniany Screaming Frog

- Beamusup

- Xenu

- Wildshark SEO spider

 

 

 

 

- instalacje budowlane - serwis o instalacjach budowlanych

- engineering design london - projekty HVAC UK

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Similar Content

  • By theqkash
   Dzień dobry,
    
   Jako specjalista z wieloletnim doświadczeniem, zachęcam do skorzystania z moich usług w zakresie:
   Optymalizacja serwisów WWW pod Google Pagespeed Insights, gtmetrix. Gwarantowane wyniki powyżej 85/100 w Pagespeed Insights - również dla Wordpress/Joomla i innych systemów CMS, Optymalizacja wydajnościowa serwisów WWW - przyspieszanie stron, cache i optymalizacja, Uruchamianie wersji responsywnych dla serwisów internetowych, Serwery pod WWW oraz pod zaplecza przygotowane "pod klucz", nawet na 256 adresach IP, dostosowane do oczekiwań klienta, Wsparcie przy obsłudze i administracja serwerów www,  Przygotowanie i administracja serwerami proxy, Odwirusowywanie serwisów internetowych, zabezpieczanie przed powróceniem problemu,  Optymalizacja pod SEO, Migracje stron między serwerami, Funkcjonalne serwisy oraz sklepy internetowe, Rozwiązania VOiP i centrale wirtualne, w tym systemy IVR, Inne rozmaite usługi powiązane z w/w tematyką.  
   Zachęcam do kontaktu. Szybka realizacja i kontakt, FV, ceny na niewygórowanym poziomie.
    
   Zadzwoń lub napisz już teraz:
   +48 32 797 07 07 / +48 733 19 11 11
    
   e-mail: biuro@simpleideas.pl
    
   simpleideas.pl Łukasz Nowak
   ul. Konstytucji 3-go Maja 37/2
   42-450 Łazy
   NIP 6492196784 / REGON 243585475
  • By oktus
   Cześć!

   Ok. roku temu stworzylem stronę opartą na WP połączoną z forum na PHPBB3. Aktualnie doszedłem do momentu, w którym zyskałem odpowiednią widoczność w Google i chcę przetestować pomysł pod kątem jego dochodowości. Nawiasem mówiąc tego PHPBB3 dosyć obecnie żałuję.
   Witryna oferuje usługę, która aktualnie dostępna jest za darmo. Po rejestracji użytkownik ma pełny dostęp. Chciałbym wdrożyć procesor płatności, płatność miałaby odbywać się przelewem lub SMS (Możliwe, że staniemy przy samym SMS, w zależności od opłacalności/warunków)- czyt. użytkownik zyskuje dostęp rejestrując się, ale najpierw musi zapłacić. 
    
   Poszukuję specjalisty / firmy, która:
   - dokona migracji forum z PHPBB3 na skrypt... no właśnie... taki, który będzie współpracował z procesorem płatności, uniemożliwiając do niego dostęp przed zapłaceniem. Na prv mogę podać przykładową stronę konkurencji, która prowadzi zbliżony model,
   - (mile widziane, znacznie przyspieszy działania) miała do czynienia z procesorami płatności i jest w tym temacie w stanie doradzić odpowiednią firmę, która zapewni obsługę płatności.
    
   Nie wymagam dostosowania pod kątem SEO. Dokonam niezbędnych edycji. Ważne, żeby sam skrypt forum był w miarę możliwości SEO-friendly. 
    
   Współpraca miałaby odbyć się w taki sposób, że zostanie postawiona developerska wersja nowego forum. Po jej ukończeniu chciałbym dokonać edycji pod kątem SEO, przenieść forum pod poprzedni URL, dać 301 na kategorie. W zasadzie tyle. Cenowo nie będę bardzo wybredny. Priorytet stanowi profesjonalne wykonanie stabilnie działającego forum sprzężonego z procesorem. 
    
   Czy jest tu ktoś kto byłby pewien profesjonalnego podjęcia się tematu lub możecie kogoś/jakąś firmę w tej kategorii polecić?
    
    
   Kontakt: piotrowskimichal221@gmail.com
    
   Dzięki z góry!
   Pozdrawiam!
  • By moto-strefa
   Dzień dobry,
    
    Poszukuje osoby, która w sprawny sposób dokona migracji danych z CMS: Drupal, na WordPress.  Serwis, w którym planuje zmienić cms to http://samnaprawiam.com . Zależy mi głównie na zachowaniu:
    
   - szablonu
   - wpisów 1 do 1 (wpis+foto), z aktualnymi adresami www
   - kategorii
    
   Będę wdzięczny za nadesłanie oferty cenowej na PW
    
   Kontakt:
   poczta@visera.pl 
    
  • By Petros007
   witam
   Mam nadzieję że temat w dobrym dziale.
   A wiec posiadam 3 strony na Joomla 2.5, wiadomo już nie jest wspierana od długiego czasu w związku z tym rozważam migrację na Joomla 3.0 ale boję się że znów za niedługo nie będzie wspierana... Ostatnio zrobiłem trzy strony na wordpress, jest to chyba lepsze rozwiązanie na strony do 10ciu podstrton niż joomla, do tego masa fajnych dodatków. Chciałbym przeprowadzić migrację na wordpress ale nie wiem czy to dobre rozwiązanie, jak zachować strukturę linków, nazwy stron itp, itd, jaki to ma wpływ na pozycję w wyszukiwarkach i co z tym się wiąże na plusy i minusy ?? Nie mogę znaleźć nic ciekawego opisującego ten proces. Czy ktoś z was to robił ?? Ponoć wordpress jest bardziej przyjazny wyszukiwarkom , zauważyłem że strony które stawiałem na wordpress pojawiały się po max 3 dniach w wyszukiwarkach i były dość dobrze zindeksowane...
    
   Jakie rozwiązania polecacie ??
    
   Dzięki i pozdrawiam
    
  • By Młody_Tata
   Witam,
   chciałem Was dziś zapytać o możliwość przeniesienia produktów z oprogramowania IAI-Shop do PrestaShop.

   Czy jedynym wyjściem jest skorzystanie z któregoś z płatnych modułów, czy mogę sobie w jakiś sposób przerobić sam pliki eksportu (CSV lub XML), tak by były zrozumiałe dla PrestaShop?
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue. Terms of Use Privacy Policy