Jump to content
Sign in to follow this  
Judi

Podatek od AdSense a status

Recommended Posts

Witam. Do tej pory wyczytałem, że jeśli jestem osobą studiującą i US uzna, że zarobki adsense są liczone jako umowa zlecenie to powinienem zapłacić tak jakby 18% od 80% przychodu. Co jednak zrobić, kiedy teraz z statusu studenta przeszedłem na status osoby bezrobotnej? Czy muszę płacić dodatkowo jeszcze jakieś składki na ZUS? Jeśli tak to jakie, bo jeśli wszystkie, to dziwne to jest. Jeżeli jest ktoś obeznany w temacie, to bardzo prosiłbym o pomoc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na umowę zlecenie nie ma ZUS'u. Ogólnie jak nie jest to dochód firmy to podatek płacisz jak osoba fizyczna - 19% niezależnie czy studentem jesteś czy nie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dobra, byłem dzisiaj zarówno w Urzędzie Pracy, do którego miałem się zgłosić jak i w Urzędzie Skarbowym. Sytuacja wyglądała tak, że w Urzędzie Pracy pewna pani bardzo się zainteresowała tym i wypytywała czy wciąż zarabiam w ten sposób, a jeśli nie to kiedy mi się umowa skończyła. Przedstawiłem jej tą umowę mówiąc, że nie ma na niej wcale daty rozpoczęcia i zakończenia. Po czym stwierdziła, że jakbym zakończył tak zarabiać, to mam w "jakiś" sposób uzyskać od adsense wykaz tego ile pracowałem i ile zarobiłem, a następnie mam im to podesłać.

W Urzędzie Skarbowym tak jak myślałem, pewien pan uznał, że jest to umowa zlecenie. Po czym tak jak myślałem powiedział mi, że mam zapłacić to 18% z 80% przychodu. Spytałem się o ZUSy i te sprawy, to powiedział, że pracodawca powinien się tym zając, wysyłać tam faktury itp. Sprawa w tym, że AdSense, nie wysyła przecież nic do naszych ZUSów.

Edited by Judi

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest

WebReklama:

1) Umowy zlecenie są oskładkowane ZUSem. ( http://ksiegowosc.infor.pl/raport-dnia/134004,Umowa-zlecenie---kiedy-tylko-podatek--a-kiedy-skladki-ZUS.html )

2) Te 19% to skąd wziąłeś? Zalecasz mu płacić podatek liniowy?

Judi - podjęcie jakiejkolwiek pracy (w szczególności w oparciu o umowę o pracę lub umowy cywilnoprawne [zlecenie, o dzieło]) oznacza utratę statusu bezrobotnego.

Można zarabiać jedynie poprzez wynajem (np. mieszkania) i dzierżawę (np. ziemi) - maksymalnie do wysokości połowy minimalnego wynagrodzenia. Wystąp z indywidualną interpretacją czy Adsense podciągną u Ciebie jako wynajem (powierzchni reklamowej). ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ogólnie to w US żyją mentalne nieogary z czasu komuny. Przepisy też oczywiście nie nadążają bo po co. I nie chodzi tu tylko o adsense tylko w ogóle, przecież to patologia żeby ludzie bali się legalnie zarabiać, bo nie wiadomo jak się z tego rozliczyć.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Kukis No tak, racja. Z US będę rozliczał się tak jak oni sobie życzą, jednak pytanie, skąd ZUS będzie wiedział ile zarabiam i ile jestem im winny, skoro adsense, w tym przypadku jako pracodawca nie podaje żadnych informacji im odnośnie moich zarobków? Nie muszę chyba mówić, że jak pójdę do ZUSu z umową z adsense, to oni nie widząc tam daty rozpoczęcie jej lub zakończenia najzwyczajniej mnie oleją lub nie wiedząc co z tym zrobić bawić się będą z tym przez kilka dni, a ja dalej nie będę wiedział co robić...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest

ZUS ma chyba info od US, a US ma informacje od osób z którymi zawierasz umowę (jakoś tak to wygląda). W Adsense tego nie ma, bo sprawy rozliczenia się pozostawiają całkowicie w gestii beneficjenta.

Lepiej nie ryzykować, bo art. 119 ust. 2 UoPZiIRP mówi, że: "Bezrobotny, który podjął zatrudnienie, inną pracę zarobkową lub działalność gospodarczą bez powiadomienia o tym właściwego powiatowego urzędu pracy, podlega karze grzywny nie niższej niż 500 zł."

Zatajenie faktu posiadania statusu bezrobotnego (np. zleceniodawcy podasz, że nie masz tego statusu lub jesteś gdzieś zatrudniony) również podlega pod powyższy przepis.

Edited by Guest

Share this post


Link to post
Share on other sites

No tak, zrozumiałe jest to. Pytanie jednak jest jeszcze, że jeśli wypiszę się z statusu bezrobotnego i wstrzymam płatności, a następnie za jakiś czas ponownie zarejestruję się jako osoba bezrobotna, to czy wszystko będzie w porządku? Wtedy niby umowa wciąż jest, kasa się nalicza, ale nie otrzymuję płatności, gdyż mam je wstrzymane. US widzi, że na moje konto bankowe nic nie wpływa, więc nie musi informować ZUSu. W momencie gdy ponownie zacznę studiować i wypiszę się jako osoba bezrobotna to będę musiał już tylko wysyłać kasę do US a nie do ZUSu, gdyż osoba studiująca do 26 roku życia nie musi płacić składek ZUS, czyż nie?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest

To już zależy od interpretacji urzędnika - teoretycznie cały czas masz przychód, więc nie powinieneś mieć statusu bezrobotnego.

Co do statusu studenta - zgadza się - studenci będący na studiach I stopnia, II stopnia lub jednolitych magisterskich nie podlegają oskładkowaniu do momentu ukończenia 26 roku życia. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Similar Content

  • By Mion
   https://www.fakt.pl/pieniadze/finanse/skladki-zus-w-2021-r-nowy-zus-dla-firm/9f5b6ct
    
   A co k*ma obchodzi samozatrudnionych , że rzad "podwyższa pensje"  minimalną skoro nas (samozatrudnionych )  to nie dotyczy.
    

    
    
  • By arczer
   Notuję sukcesywny spadek CTR od jakiegoś czasu, zauważyłem że jednostki "reklamy z linkami" przestały być skuteczne a ost dwa dni to gwałtowny spadek CTR dla desktop.
   Czy ktoś ma podobne obserwacje, czy ktoś zna przyczyny?
  • By lukiluki
   Witam, od 1 stycznia na mojej stronie występuje drastyczny spadek CTR z około 1% do 0,1%, rozumiem że w tym okresie CPC ma prawo spaść ale dlaczego CTR? Po głębszej analizie raportów wyszło mi, że spadek dotyczy tylko wyświetleń na smartfonach, jednak one stanowią u mnie główne źródło dochodu. Co może byc przyczyną skoro nic na stronie nie zmienialem, a ilość wyświetleń inne parametry są bardzo podobne?
  • By pmmoskwa
   mam na stronie reklamy "display+text" (3jednostki) oraz in-article (2 jednostki). Ludzie najczęściej klikają w te in-article, ale na 1000 wyświetleń strony (na stronie 5 jednostek), to nie są rezultaty, którymi można się chwalić. Gdy wchodzę na swoją stronę, najczęściej w miejscu in-article wyświetlają się puste miejsca i zastanawiam się, czy to nie jest przyczyną - brak tego typu dopasowanych reklam. W przeciwieństwie do tych "display+text", które wyświetlają się zawsze, co do jednej. Czy to oznacza, że powinienem usunąć te "in-article"?
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue. Terms of Use Privacy Policy