Jump to content
MMP

Słownik Małego Pozycjonera

Recommended Posts

Miałem chwile wolnego to wygenerowałem troche contentu(noi troche zaspamuje :) ). Myśle że sie przyda początkującym:

* Bot/Robot - Mechanizm wyszukiwarek który ma za zadanie przeglądać strony i zbierać potrzebne informacje w celu określenia pozycji na odpowiednie frazy.

* Link - Nazywamy tak odnośnik/hiperłącze znajdujące sie na stronie.

* PR/PageRank - Nazwa algorytmu google który oblicza wartość strony. W tej chwili nie ma bezpośredniego wpływu na wyniki w wyszukiwarce. Zakres PR określa się w skali 0-10

* BL/BackLink/Linki przychodzące/Link popularity - Ilość linków prowadzących do wybranej strony. By sprawdzić rzeczywistą ilość linków można skorzystać z polecenia "linkdomain:domena.pl" w wyszukiwarce yahoo lub"link:domena.pl" w msn. W google używa się “link:domena.pl" niestety wyszukiwarka wyświetla tylko próbkę wszystkich linków http://www.forum.optymalizacja.com/index.php?showtopic=83639

* Linki wychodzące - Ilość linków prowadzących z Twojej witryny do innych stron nie powiązanych z Twoją domeną. Zwykle każdy dodatkowy link wychodzący osłabia wartość strony.

* Fresh Site Bonus / FSB - Algorytm google który promuje na pewien okres młode strony. Długość tego okresu zależy od konkurencyjności fraz.

* UserAgent - Nazwa którą przedstawiają się roboty i przeglądarki np. Googlebot/2.1 (+http://www.google.com/bot.html)

* Cloacking - Sztuczka polegająca na przedstawieniu innej strony robotom i użytkownikom. Zazwyczaj dokonuje sie tego na podstawie UserAgenta.

* mod_rewrite / przyjazne urle - Technika pozwalające zamienić 'brzydkie' adresy ( index.php?param1=value1&param2=value2 ) na 'ładne' ( index.html/param1/value1/param2/value2.html ) w celu zwiększenia szybkości indeksowania strony.

* DC/DataCenter – Nazwa określająca bazy danych wyszukiwarek. Zazwyczaj każda baza reprezentuje inne wyniki dla jednej frazy której szukamy. Dlatego niektórzy widzą inną pozycje w google niż Ty.

* Katalog SEO - Przyjęło się że jest to katalog stron który zastosował przyjazne urle.

* Spam – Technika która ma sztucznie podwyższyć pozycje strony na frazy nie powiązane ze stroną.

* Filtr – Jest to mechanizm obniżający pozycje strony na daną frazę za przewinienia np. spam, cloacking http://www.forum.optymalizacja.com/index.php?showtopic=82247

* Sandbox – Mityczny filtr który znacznie obniża pozycje strony pod wiele fraz.

* Ban – Wyrzucenie całej strony z wyszukiwarki. By sprawdzić czy domena nie została zbanowana np. w google wpisujemy 'site:domena.pl'. Jeżeli nie będzie żadnego wyniku to strona wyleciała z wyszukiwarki http://www.forum.optymalizacja.com/index.php?showtopic=82247

* Zaplecze – Zbiór stron na których pozycjoner umieszcza odnośniki do pozycjonowanych stron.

* Sitemaps/Mapa stron – Jest to specjalnie spreparowana podstrona na której znajdują się odnośniki do innych podstron w serwisie. Pomaga to w szybkości indeksacji stron

* Content – Treść zawarta na stronie

Dodano: 14.04.06

* TrustRank/TR – Rewolucyjny algorytm który w przyszłości ma zastąpić PageRank. Jego głównym założeniem jest szybkie odzielenie stron spamujących z całego zbioru i ich zbanowanie.

* SEO/Search Engine Optimization – Angielska nazwa określająca pozycjonowanie stron

* SERP/Search Engine Results Page – Wyniki wyszukiwania.

* tPR/Toolbar PageRank – PageRank wyświetlany przez skrypty na stronach internetowych i toolbarach.

* rPR/Real PageRank – Takim skrótem określa się realny PageRank strony. Gdyż Google dla siebie wykonuje updaty PR cały czas(rPR), a wyniki pokazuje nam średnio raz na kwartał( tPR )

* Duplicate Content – Powielenie jednej treści na wielu stronach. Gdy poziom podobieństwa obu treści jest wysoki to google banuje strone która skopiowała treść.

* Redirect – Przekierowanie użytkownika/robota na inną strony

* Redirect 301/R301 – Rodzaj przekierowania który przenosi użytkownik/robota na nową strone wraz z pozycją w wyszukiwarce i PR.

* Anchor – Nazwa pod którą wyświetla się link. Anchor

* GoogleBomb – Technika masowego linkowania do strony z jednym Anchorem. Przykładem mogą być akcje: kretyn, ptasia grypa, siedziba szatana.

* Invisible text – Tak sie określa elementy na stronie nie widoczne dla użytkownika, ale widoczne dla wyszukiwarek( manipulacja CSS-em i JS-em )

Dodano: 15.04.06

* Googlebot – Tak sie przedstawia robot wyszukiwarki Google.

* Link pośredni – Link który kieruje na inną strone przez przekierowanie np. 301/302 ( nie przydatne przy pozycjonowaniu ).

* Link bezpośredni – Link o największej wartości dla pozycjonera. Kieruje on bezpośrednio na strone. Bez żadnych przekierowań.

* Link nofollow – Określa się tak linki z atrybutem rel="nofollow"( wartość 'nofollow' została wymyślona przez Google ). Linki z takim parametrem nie mają żadnej wartości, chodź googlebot chodzi za takim linkiem.

* Różnica pomiędzy adresem z www i bez www – www.domena.pl jest innym adresem niż domena.pl. Dlatego PR dla obu domen jest inny. Jest tak dlatego gdyż www. jest traktowana jako subdomena od domena.pl. Najlepszym wyjściem jest ustawienie R301 z www.domena.pl na domena.pl lub odwrotnie. I linkowanie tylko do wybranej domeny.

* Alt – Atrybut dla obrazków. Jeżeli obrazek jest linkiem to wartość ALT staje sie Anchorem.

* Oszukany PR – Błąd w algorytmie obliczającym PR pozwala na uzyskanie fałszywej wartości. By sprawdzić czy PR jest prawidziwy, trzeba sprawdzić wygląd strony(cache) poleceniem "cache:domena.p" w google. Jeżeli pojawi się kopia innej strony, to oznacza to jest to oszukany PageRank.

* Katalog stron – Dla niektórych osób jedyne miejsce zdobywania linków. Jeżeli linki chcesz oprzeć tylko na katalogach to staraj się wybierać tylko te z linkami bezpośrednimi i zaindeksowanymi w google( site:katalog_stron.pl )

Dodano: 04.02.07

* AnchorPR - Wartość PR jaką przekazuje link.

* Suplement result/Wynik uzupełniający - Osobny index stron w wyszukiwarce Google. Strony zaklasyfikowane do tego indeksu zawszę znajdują się na końcowych pozycjach. Jedna z metod walki Google ze spamem.

* Linkowanie wewnętrzne - Linkowanie w ramach tej samej domeny.

* Różnica pomiędzy stronami z WWW i bez WWW - Różnica pomiędzy adresem z www i bez www - www.domena.pl jest innym adresem niż domena.pl. Dlatego PR dla obu domen jest inny. Jest tak dlatego gdyż www. jest traktowana jako subdomena od domena.pl. Aktualnie możemy ustawić jednakowe traktowanie domen z subdomeną WWW, wystarczy ustawić odpowiednią opcje w panelu webmastera Google.

* Penalty 31/ -30 - Nowy filtr obniżający pozycje o 30 miejsc. Głównie z pierwszego na 31 pozycje.

* AdSense - Program partnerski Google umożliwiający zarabianie na stronach.

* GoogleBomb - Technika masowego linkowania do strony z jednym Anchorem. Przykładem mogą być akcje: kretyn, ptasia grypa, siedziba szatana.. Google zabezpieczyło się przed tą zabawą.

* Naturalne linkowanie - Metoda umieszczania linków zgodnie z odwzorowaniem linkowania nowej nie pozycjonowanej strony.

* Spamdexign - Masowe umieszczanie odnośników na różnych stronach( księgi gości, fora, itp… ) - nie mylić z GoogleBomb

* Farmy linków - Strony powstałe do masowego umieszczania linków do pozycjonowanych (pod)stron

Przeczytaj FAQ :-)
  • Like 1

stopka usunieta z wpoodu wirusa na stronie docelowej

Share this post


Link to post
Share on other sites

To ja napisze jeszcze temat dużymi literami by był bardziej widoczny :)

[edytowane - Erbit]

A ja napiszę małymi by było zgodne z netykietą


stopka usunieta z wpoodu wirusa na stronie docelowej

Share this post


Link to post
Share on other sites

Link bezpośredni

Link nonfollow

:D

Edited by Beerbant

Przestałem olewać Skuteczne SEO . Zanim zapytasz gugla naucz się zadawać pytania ....

Moja  fotografia kulinarna na http://foodphotos.eu/ :D Jak Ciebie robią w ..... Wuja dowiesz się na seoinfo.edu.pl, Fu*k Google ......Ask me .... 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jeśli się mylę, to proszę o usunięcie mojego posta, żeby nie mieszać nikomu w głowie:

komenda "linkdomain:nazwadomeny.pl" wpisana w MSN zwraca chyba linki dla całej domeny, łącznie z podkatalogami i subdomenami. Do sprawdzania linków do konkretnej strony służy polecenie "link:adres.pl", które działa również w MSN.


zamki polskie, pałace i dwory obronne

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tak w msn powinno być "link:domena.pl". Pomyliłem sie.

Beerbant, ok dodam przed pójściem spać :D


stopka usunieta z wpoodu wirusa na stronie docelowej

Share this post


Link to post
Share on other sites

super, dzięki za słownik MMP, wszystkie lub prawie wszystkie pojęcia w jednym miejscu. już nie mogę się doczekać jak wchłonę całą wiedzę tego froum

Share this post


Link to post
Share on other sites

a ja sie troche poczepiam, wedlug mnie wyjasnienia sa malo precyzjne, a nawet moga wprowadzac w blad.

kilka przykladow:

"Bot/Robot - Mechanizm wyszukiwarek który ma za zadanie przeglądać strony i zbierać potrzebne informacje w celu określenia pozycji na odpowiednie frazy."

celem robota jest pozyskanie informacji o stronie, ktore pozniej beda prezentowane w wyszukiwarce

"PR/PageRank - Nazwa algorytmu google który oblicza wartość strony. W tej chwili nie ma bezpośredniego wpływu na wyniki w wyszukiwarce. Zakres PR określa się w skali 0-10"

nie ma bezposredniego wplywu na pozycje strony, ktorej dotyczny, a ma duzy wplyw na wartosc linkow wychodzacych

"Linki wychodzące - Ilość linków prowadzących z Twojej witryny do innych stron nie powiązanych z Twoją domeną. Zwykle każdy dodatkowy link wychodzący osłabia wartość strony."

oslabia nie wartosc strony tylko wartosc linkow wychodzacych

"DC/DataCenter – Nazwa określająca bazy danych wyszukiwarek. Zazwyczaj każda baza reprezentuje inne wyniki dla jednej frazy której szukamy. Dlatego niektórzy widzą inną pozycje w google niż Ty."

bez przesady :)

"Spam – Technika która ma sztucznie podwyższyć pozycje strony na wybrane frazy."

a jak sie podwyzsza nie stucznie?:)

"Zaplecze – Zbiór stron na których pozycjoner umieszcza odnośniki do pozycjonowanych stron."

czy to forum moge uznac jako moje zaplecze?

"SERP/Search Engine Results Position – Wyniki wyszukiwania."

a nie Search Engine Results Page ?

jak sie myle to prosze nie uwzgledniac poprawek:)


www.akwaswiat.net - nowe/stare forum akwarystyczne :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
a nie Search Engine Results Page ?

Racja

czy to forum moge uznac jako moje zaplecze?

Możesz umieścić link i dowolną( no prawie ) treść. Tak.

a jak sie podwyzsza nie stucznie?smile.gif

Sprecyzowałem troche.

oslabia nie wartosc strony tylko wartosc linkow wychodzacych

Masz poniekąd racje, ale w głównym stopniu obniża wartość strony więc także inne linki - nie tylko wychodzące, ale także wew. serwisu. Co osłabia cały serwis.

celem robota jest pozyskanie informacji o stronie, ktore pozniej beda prezentowane w wyszukiwarce

A co ja niby napisałem? :)

kilka przykladow:

Daj wszystkie błędy to sie poprawi.


stopka usunieta z wpoodu wirusa na stronie docelowej

Share this post


Link to post
Share on other sites

MMP spoko blog...dodawaj cos regularnie jak sobie przypomnisz:)


LOK - LIGA OBRONY KRAJU

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue. Terms of Use Privacy Policy