Skocz do zawartości

Własny serwer - platforma, konfiguracja i przemyślenia


stealz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

postanowiłem kupić własny serwer i hostować na nim kilka serwisów www. Mam w związku z tym parę pytań i prośbę o podzielenie się doświadczeniami.

Serwer ma być przeznaczony do hostowania serwisów internetowych o charakterze nie-storage'owym / nie-streamingowym z nastawieniem na sprawne uciągniecie do max. 20 jednoczesnych żądań. Wysyłane będą jedynie przetrawione przez parser PHP dokumenty html'owe. Większe rozmiarowo elementy to tylko grafika pod www.

Główne obciążenie platformy: PHP i MySQL.

Szacowana oglądalność: do 2 mln odsłon miesięcznie, 10 tys uu dziennie.

Łącze (upload): 10 Mbps

Mam na oku taką konfigurację (energooszczędna, ale czy wystarczająca?):

AMD Athlon II X4 600e - 2.2 GHz, TDP 45 W

Gigabyte MA785GT-UD3H

A-Data 4GB (2x2GB) 2000MHz CL9 X-Series

A-Data SSD X81 32GB (170MB/100MB/s)

Enermax Pro82+ 385W

Koszt całkowity: ok. 1800 zł

Myślałem również nad 8-wątkowym Core i7, ale niesie to za sobą konieczność dokupienia osobnej karty graficznej (brak opcji zintegrowanych dla chipsetu P55), a efektem jest blisko 3-krotnie większe zużycie prądu przez całą platformę w porównaniu do alternatywy na AM3.

A może wystarczy energooszczędny Athlon X2?

Całość planuję oprzeć na systemie operacyjnym Open Suse.

Z góry dziękuję za wszelkie rady i komentarze.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikt nie udzieli jednoznacznej odpowiedzi bez testowania / dokładniejszych danych, ale strzelam, że Athlon da radę; z tym, że IMO Open Suse to najsłabsze ogniwo takiej konfiguracji i polecam zastosowanie innej dystrybucji.

Na emeryturze po SEO zajmuję się R&D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może ktoś hostuje swój serwis www na własnym serwerze lub dedykowanym i może się wypowiedzieć, czy czas realizacji żądań jest zadowalający przy określonej ilości użytkowników?

IMO Open Suse to najsłabsze ogniwo takiej konfiguracji i polecam zastosowanie innej dystrybucji.

Na przykład?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@konieczność dokupienia osobnej karty graficznej

Po co jakaś zaawansowana karta graficzna do serwera ?

@10 tys uu dziennie.

To w sumie mało wiec sprzęt nawet słabszy powinien uciągnąć. Ale oczywiście zależy to od takich czynników jak:

- wielkość bazy;

- optymalizacja / złożoność zapytań sql;

- optymalizacja kodu php jeśli w skład serwisu wchodzą takowe;

- cache które umiejętnie zastosowane odciąża znacznie procesor zwiększając znacznie wydajność całości;

- zastosowane wydajnych serwerów [oprogramowania HTTP] do plików statycznych;

No i sama kwestia systemu operacyjnego.

HTTP 200 usługi IT -> Dariusz Janicki | Realizacja serwisów www oraz oprogramowania w PHP / C# / Golang / Node.js / MySQL/ Laravel
Komory normobaryczne - normobaria.tech Wykonawca montażu i instalacji komory normobarii

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Weź dwa dyski HDD w softraid 1 zamiast SSD + ewentualnie dołóż 2 kości RAM po 2gb, tak żeby były 4x2GB. System 64 bit (nie baw się w gentoo tylko jakiegoś debiana / centos może). Jak SSD na serwer to może coś z wyższej półki :P

Nie będziesz się musiał martwić, że SSD padnie (lub któryś z dysków). SSD się przydaje jedynie do baz danych lub dużej ilości małych plików, ale lepiej dołożyć RAMu.

BTW: Nie działa czasem ten twój SSD na kontrolerze JMicron (tzn. tym co producenci ładują do pendrive'ów :D. To ma bodajże 16kb pamięci cache ;) Jeśli się mylę to niech mnie ktoś poprawi ale IMO jak SSD na serwer to Intel.

https://www.komputronik.pl/index.php/produc...mal_Sensor.html

BTW: myślałeś o pamięciach DDR3/ECC kingstona. Płyta pod to + pamięci to tylko jakieś 180 więcej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem nad X-25 80GB od Intela, ale jest ciut drogi ;) Nie zależy mi na pojemności, ale szybkości i energooszczędności.

Chyba nie potrzebuję pamięci z korekcją błędów. Jeżeli tak, to jaką płytę moglibyście ew. zasugerować? Tych komponentów wolałbym nie ruszać, jeżeli nie jest to konieczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym nie brał na dysk do serwera jakiegoś taniego szajsu. W sumie głównie liczy się kontroler i ilość cache, jednak kiedy patrzyłem na info odnośnie SSD w sklepach internetowych to niestety próżno szukać.

Nic ci po prędkości i energooszczędności jak ci się to sypnie po paru miesiącach. Może zobacz na jakieś zestawienie poboru mocy i weź 2 dyski "green"/"eco", albo poszukaj czegoś taniego ale na dobrym kontrolerze. Jeśli baza ma mniej niż 1GB to przy 2GB ram raczej nie potrzebujesz SSD.

Chyba nie potrzebuję pamięci z korekcją błędów

Chyba nie, po prostu na własnym przykładzie wiem, że niewiele więcej kosztuje a działa bardzo stabilnie ;) Problem może być z tym że nie wiem czy znajdziesz płytę GB z ECC i zintegrowaną grafiką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok - chciałbym jeszcze spytać o jedno - czy przy takim rodzaju wysyłanych danych wystarczy łącze 3Mbps?

Właśnie się zastanawiałem kiedy napiszesz że chcesz to w domu trzymać na łączu 2-3 Mb( pewnie jeszcze asynchronicznym ), całą para pójdzie w gwizdek. Za podobną cenę jaka wydałeś na serwer miał byś na rok wykupiony serwer dedykowany, np. w OVH wpięty do 100 Mb sieci i nie ponosisz już kosztów prądu i osobnego łącza( zakładam że nie masz zamiaru na tym samym łączu pracować ). No chyba ze robisz to hobbistycznie, ale i tak przy łączu 3Mb to rozważania nad dyskami SSD i kontrolerami, brzmią trochę zabawnie. Zresztą łatwo możesz sobie przeliczyć wszystko, łączę 3 Mb jest w stanie przepuścić około 32 GB, przy założeniu że masz 10 tyś unikalnych użytkowników, na jednego przypada około 3 MB przesłanych danych to zdecydowanie za mało, bo jedne użytkownik może wielokrotnie odświeżać stronę, oraz dochodzą same dane do obsługi protokołów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

LOL 3mbit i w domu. Jak prądu nie będzie o co, jak łącze padnie to co? :)

Weź sobie kimsufi w OVH albo podstawowego VPSa w servint, bo na takim łączu to równie dobrze możesz sobie jako serwer postawić 5 letniego grata z 512mb ram kupionego na allegro ;) Z resztą jeden dzieciak z neostradą zrobi ci skuteczny denial of service.

Łącza i warunki "domowe" nie nadają się do stawiania serwerów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Warunki użytkowania Polityka prywatności