Skocz do zawartości

To jest jakaś paranoja!


Rekomendowane odpowiedzi

Nie wiem, jak tu można być uczciwym...

* Czytam sobie o rejestracji firmy, nawet nie jest tak źle. 152 zł tylko do zapłacenia i załatawianie NIP, banki, itp.

* Potem podatki. Karta podatkowa - fajna sprawa, ale nie dla mnie, bo trzeba płacić 176 - 352 zł niezależnie od dochodów. Ryczałt ewidencjonalny - 17% od przychodów + prowadzenie księgowości (od moich kilku faktur miesięcznie...) - może być.

Na tym etapie miałem nadzieję, że jakoś dam rade.

* ZUS :evil:

Dla początkujących przedsiębiorców obowiązek płacenia składek to poważny ciężar - wydatek rzędu kilkuset złotych miesięcznie, który trzeba ponieść bez względu na to, czy firma przyniesie jakikolwiek zysk.

A tu zwątpiłem.

Przecież ten ZUS, to mniej więcej tyle co mój cały miesięczy dochód!

Mam do wyboru:

1. Zaryzykować i potem narobić sobie długów.

2. Rzucić studia albo na wieczorowe przenieść się (tylko nie po to tak zakuwałem do egzaminu, żeby na wieczorowych lub zaoczynych wylądować).

3. Zatrudnić się u kogoś jako serwisant, ale bez samochodu jest to raczej trudne.

4. Dalej zasilać szarą strefę i liczyć na to, że może nic się złego nie stanie.

5. [jakieś propozycje?]

6. Zrobić kolejny spam w domenie *.waw.pl i zarabiać na tym.

A zarabiać muszę, bo mam opłacone: mieszkanie (+prąd, woda, itp), internet, jedzenie (czasem nawet nie). Na resztę muszę sam zarobić i nie zawalić studiów (a łatwe nie są).

Wygląda na to, że dobre chęci to za mało.

Więc spytam tak:

Co może mi się złego przytrafić, jeśli dalej będę pracował tak jak teraz?

Autor postu nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne szkody wynikłe z wykorzystania zawartych w nim informacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież ten ZUS, to mniej więcej tyle co mój cały miesięczy dochód!

no to zatrudnij sie na umowe zlecenie za 100 pln / mieś i wtedy do

Zakładu

Utylizacji

Staruszków

będziesz płacił około 200pln/mieś

gdyż mając dwie podstawy do odprowadzania zusu masz prawo wyboru którą chcesz podać jako podstawe.

Więcej info nie udzielam bo mi się nie chce :mrgreen:

Przestałem olewać Skuteczne SEO . Zanim zapytasz gugla naucz się zadawać pytania ....

Moja  fotografia kulinarna  :D Jak Ciebie robią w ..... Wuja dowiesz się na seoinfo.edu.pl, Fu*k Google ......Ask me .... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako student (nieważne dzienny, czy zaoczny) zatrudnij się na umowę zlecenie. Twój zleceniodawca odprowadza tylko 19% podatku od kwoty, na którą się umówicie(pomniejszonej o koszty uzyskania przychodu =20%). Z 1000zł brutto dostaniesz "na rękę"(1000 - 0,19*0,8*1000).

ZUS = 0 (zero) PLN, ale tylko do 26 lat.

Eksperyment Discover.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

:) no to sie obudziles przyjacielu :)

żyjesz w kraju, w systemie który od ponad 10 lat tak na ludziach jeździ.... aaa nie istotne.

mozesz zrobic tak:

zatrudniasz sie w u swojego kolegigi który placi ci teoretycznie 100 zł i 47 zł odprowadza za ciebie na zus,

prowadząc firmę mozesz wybrać który zus oplacasz. wybierzasz ten zus ok kolegi i funkcjonujesz :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

No to sposób jest jeszcze taki:

Realizacja zleceń przez Studencką Spółdzielnię Pracy - płacą podatek VAT od zlecenia oraz biorą 25% prowizji. Dużo... ale chyba nic lepszego nie znajdę.

A może... :-k

Na jednej stronie konkurencji znalazłem:

Pomoc komputerowa to działalność, która nie ma charakteru ciągłego. Jest wykonywana okazjonalnie i jako taka, zgodnie z art. 2. ustawy z dn. 2 lipca 2004r. o swobodzie działalności gospodarczej, nie musi być zarejestrowana. W związku z tym nie wystawiam faktur VAT.

Wspomniana ustawa:

https://www.pit.pl/att/przepisy/swoboda_dzial_gosp.pdf

Chyba trzeba spytać się prawnika.

Autor postu nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne szkody wynikłe z wykorzystania zawartych w nim informacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...

tak ta :-/

to neiam tak ze sie zus wybiera ktry sie placi....

za wlasna firme placi sie dodatkowo!;) czyli lacznie dla susu to jaie 700 + okolo 200 za wlasna firme

bo lcizy sie to od podstawy ktroa zus wyznacza a nie kroa ci placa

moga ci placic 10 000 a ty i tak minimum od 1500 (okolo) zusa placisz

teraz jest tak ze nowo zaczynajacy placa tylko 150 zl

Zapraszam do najlepszego PP!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma lekko ale co zrobić. Jeśli otwierasz pierwszą działalność możesz wskoczyć na mniejszy zus (ok 260zł / miesiąc) przez pierwsze dwa lata.

Pamiętaj, że działalność w każdej chwili możesz zawiesić (zrobić se odpoczynek w składkach do zusu ;).

Aby nie płacić zusu najlepiej jest się gdzieś zatrudnić bo wtedy odprowadza go Twój pracodawca, ale musisz mieć na umowie że zarabiasz przynajmniej minimalną. To jest najlepszy układ, bo odprowadzasz tylko chorobowe (coś koło 100zł). Z tego co wiem to chorobowe w rozliczeniu rocznym ze skarbówką w znacznym stopniu jest i tak zwracane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Warunki użytkowania Polityka prywatności