Skocz do zawartości

[inne] Sprawdź przy kurierze - czy to jest dozwolone ?


Mion

Rekomendowane odpowiedzi

Zamawiałem coś z sklepu MediaMarkt i w powiadomieniu emaliowym cztamy : " o sprawdzenie zawartości przesyłki, po potwierdzeniu odbioru w obecności kuriera"

 

I tak się zastanawiam czy w świetle prawa taki zapis jest w ogolę legalny ponieważ implikuje pewne problemy formalne:

- Kurier jak sama nazwa mówi jest kurierem i nie odpowiada za zawartość przesyłki;
- Tworzy dziwną sytuację w której odbiorca obciąża kuriera byciem świadkiem;
- Absorbuje czas kuriera, bo takie sprawdzenie może mieć w istocie rożna czasochłonną formę. Na ile dokładnie sprawdzać ? Rozpakować, oglądać itd...


To wszystko możne spowodować, że kurier będzie NIEMIŁY dla odbiorcy paczki = dyskomforty, który wszak w dobrej wierze powołuje się na informacja zawarte w e-maili...

 

Co o tym Sądzicie ?


 

Cytat

 

Zamówienie zostało wydane kurierowi

Witamy,

informujemy, że Zamówienie zostało wydane kurierowi firmy DPD.

Przypominamy, że usługa dostawy nie obejmuje wniesienia przesyłki do mieszkania/domu i prosimy o sprawdzenie zawartości przesyłki, po potwierdzeniu odbioru w obecności kuriera. Dowód zakupu dostarczony zostanie wiadomością e-mail po zrealizowaniu zamówienia.

 

 

HTTP 200 usługi IT -> Dariusz Janicki | Realizacja serwisów www oraz oprogramowania w PHP / C# / Golang / Node.js / MySQL/ Laravel
Komory normobaryczne - normobaria.tech Wykonawca montażu i instalacji komory normobarii

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie świadek się przydaje. Mi się zdarzyło sprawdzać zawartość przy kurierze zazwyczaj było to sprawdzenie stanu opakowania czy nie otwierane itp. Zawsze, nawet jak się kurier śpieszył poczekał i zobaczył przy mnie stan przesyłki. Nigdy nie był niemiły zdarzyło się raz nawet sam zaproponował jak zobaczył stan paczki (akurat wtedy było wszystko OK). Podejrzewam, że sklep tutaj bardziej chce sobie robić zaplecze na reklamacje, "...bo nie sprawdził Pan przy kurierze. Odrzucona" i osoby mniej asertywne by to przyjęły.

 

Pozdrawiam

Pysio

Domondo.pl nowy sklep z osłonami przeciwsłonecznymi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurier może się nie zgodzić na otwieranie, wszystko zależy od firmy kurierskiej, a dlaczego jest dość dobrze tu opisane:https://www.sendit.pl/blog/sprawdzenie-zawartosci-paczki-przy-kurierze-fakt-czy-mit

Pozycjonowanie, audyt stron www i inne usługi SEO.

 

                          

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamawiałem ostatnio buty i również dostałem wiadomość aby sprawdzić paczkę przy odbiorze.
Myślę, że normalny kurier nic nie powie, jednak miałem kiedyś sytuację, że kurierowi się to nie podobało: że on nie ma prawa widzieć co Pan tam ma w paczce itd., jednak jeśli jest coś drogiego to moim zdaniem powinno się bronić swojego interesu i być stanowczym, w razie problemów spisać na miejscu protokół.

Ale dzisiaj może nie być już takich problemów, kiedyś przy odbiorze paczki trzeba było podpisać odbiór, teraz nie spotykam się z taką koniecznością. Wydaje mi się, że właśnie tutaj najczęściej pojawiał się problem - podczas pokwitowania odbioru paczki. Bo kurier mówił, że nie da Ci jej do rąk / nie da jej rozpakować póki odbiór nie zostanie podpisany, a jak już podpisałem to w sumie mógł sobie iść i wtedy można było go zatrzymać ewentualnie prośbą aby poczekał aż sprawdzisz i spiszesz ewentualny protokół.

W sumie nie spotkałem się dawno z podpisem przy odbiorze, w drzwiach dawał paczkę do ręki i na razie.

Edytowane przez Presta
  • Like 1

Wdrożenia sklepów Prestashop: www.selljus.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Presta napisał:

Bo kurier mówił, że nie da Ci jej do rąk / nie da jej rozpakować póki odbiór nie zostanie podpisany.

No właśnie o to chodzi.Do czasu aż podpiszesz odbiór firma kurierska odpowiada za przesyłkę.Jak nie podpiszesz i da Ci rozpakować możesz powiedzieć że dotarła jako uszkodzona.Takie trochę bzdurne Polskie prawo.

Aczkolwiek kiedyś zamawiałem coś w płynie, ok. 50 litrów, w 2 paczkach.Kurier sam zwrócił uwagę że z jednej coś cieknie więc rozpakujmy i zdecydujemy co dalej.Jako że wyciekła minimalna ilość to przyjąłem przesyłkę choć kurier sam powiedział że może zabrać jako uszkodzoną.

Pozycjonowanie, audyt stron www i inne usługi SEO.

 

                          

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Pysio napisał:

.bo nie sprawdził Pan przy kurierze. Odrzucona"

Nie rozumiesz. Tu chudzi o legalność w ogóle takeigo zapisu .

Z jedne strony informują iż

Cytat

że usługa dostawy nie obejmuje wniesienia przesyłki do mieszkania/domu

 

Z drugiej oczekują sprawdzania przy nim.  Kurier NIE jest od tego. Rozwijając dalej myśl ... to klient ma wybebeszać paczkę na ulicy lub zapraszać kuriera do mieszalnia jako świadka zawartości ! Otwarcie dobrze zapakowanej paczki zajmuje kilka minut. Pośpieszne może spowodować uszkodzenie jej zawartości. Jeśli kurier czekał by np 10 minut przy każdej takiej akcji, to musiał by mocami kończyć rozwóz !

  • Like 1

HTTP 200 usługi IT -> Dariusz Janicki | Realizacja serwisów www oraz oprogramowania w PHP / C# / Golang / Node.js / MySQL/ Laravel
Komory normobaryczne - normobaria.tech Wykonawca montażu i instalacji komory normobarii

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale teraz nie musisz nic podpisywać, więc schodzisz na dół.. on Ci ją daje do ręki a Ty mówisz, że chwileczkę tylko sprawdzę czy wszystko jest na swoim miejscy, w przeciwnym razie jej nie odbiorę.
Tak kurier nie jest od kontrolowania paczki ale to Ty decydujesz czy zawartość jest właściwa.
Jeśli chodzi o ewentualne koszta, wszystko jest ubezpieczone i myślę, że nikt nie zwraca już dzisiaj na to uwagi.

Edytowane przez Presta

Wdrożenia sklepów Prestashop: www.selljus.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Mion napisał:

Otwarcie dobrze zapakowanej paczki zajmuje kilka minut.

No i tu jest sedno sprawy.Jeśli przesyłka nie nosi znamion uszkodzenia (dokładnie to opakowanie) to kurier może powiedzieć: Spadaj Pan, przywiozłem z Gdańska do Poznania w takim stanie jak mi dali.

  • Like 1

Pozycjonowanie, audyt stron www i inne usługi SEO.

 

                          

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Presta napisał:

Tak kurier nie jest od kontrolowania paczki ale to Ty decydujesz czy zawartość jest właściwa.

Ale co to ma wspólnego z fizyczną obecnością kuriera ? To jest grubszy niż się wydaje temat ;)

  • Like 1

HTTP 200 usługi IT -> Dariusz Janicki | Realizacja serwisów www oraz oprogramowania w PHP / C# / Golang / Node.js / MySQL/ Laravel
Komory normobaryczne - normobaria.tech Wykonawca montażu i instalacji komory normobarii

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A najlepiej zadzwonić do firmy kurierskiej i się wszystkiego dowiedzieć, bo sam kurier może lecieć w balona "bo się spieszy", a w firmie kurierskiej taka ewentualność może być Twoim prawem. 

Fizyczna obecność ma to do tego, że spiszesz protokół i nie odbierzesz paczki.

Edytowane przez Presta

Wdrożenia sklepów Prestashop: www.selljus.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Presta napisał:

ale to Ty decydujesz czy zawartość jest właściwa.

Nie.Kuriera nie interesuje (i nie powinno) co jest w środku.Jego interesuje opakowanie.To tak jak dostajesz list od jakiejś laski, czy pocztę interesuje czy napisała że dziś ma ochotę na seks czy wręcz przeciwnie dostaniesz od niej w ryja?

  • Like 2

Pozycjonowanie, audyt stron www i inne usługi SEO.

 

                          

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Finan napisał:

to kurier może powiedzieć: Spadaj Pan, przywiozłem

Ogólnie kurier możne tak powiedzieć, że on przywozi i tyle NIE musi być świadkiem walidacji zawartości :)
 

I właśnie tu jesteśmy w konflikcie z informacją w e-mailu i to stanowi istotę problemu, bo jak już pisałem implikuje szereg zagadnień formalnych.

1 minutę temu, Presta napisał:

A najlepiej zadzwonić do firmy kurierskiej

Ty Rozumiesz o czym mowa ? Bo chyba NIE ...

  • Like 1

HTTP 200 usługi IT -> Dariusz Janicki | Realizacja serwisów www oraz oprogramowania w PHP / C# / Golang / Node.js / MySQL/ Laravel
Komory normobaryczne - normobaria.tech Wykonawca montażu i instalacji komory normobarii

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DPD: "Kurier ma prawo poprosić odbiorcę o odebranie i sprawdzenie paczki na zewnątrz budynku. Ma też możliwość odmówić oczekiwania na sprawdzenie paczki (a w przypadku paczki za pobraniem – odmówić doręczenia)."

Rozumiem o co Ci chodzi.

Moim zdaniem jest tak:
- odbierasz ..
- coś jest nie tak piszesz do firmy, która Ci to wysłała / sprzedała (bo to ona odpowiedzialna jest za dostarczenie Ci paczki a nie kurier), że przesyłka jest uszkodzona.
- odsyłasz ..
- i wtedy oni reklamują swoje zlecenie i dostają odszkodowanie.

Nawet jeśli kurier nie sprawdzi paczki.

Reasumując: sprzedawca jest odpowiedzialny za to aby dostarczyć Ci towar w całości. A kurier jest odpowiedzialny wobec sprzedawcy aby dostarczyć paczkę.
Jedyne wątpliwości jakie się pojawiają, że dostałeś powiadomienie, że masz sprawdzić paczkę.

Przeglądałem maila ze swojego ostatniego zakupu, jest tam faktycznie napisane aby sprawdzić paczkę -> ale w momencie gdy opakowanie jest uszkodzone.
 

Edytowane przez Presta
  • Like 1

Wdrożenia sklepów Prestashop: www.selljus.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie kurier jest od dowiezienia paczki w takim stanie jak ją dostał od nadawcy.Nie ma prawa ani obowiązku sprawdzania co jest w środku.Jeśli opakowanie jest ok, to albo odbiorca bierze albo odmawia przyjęcia.A co jest w środku nikogo nie interesuje z kurierów.

  • Like 1

Pozycjonowanie, audyt stron www i inne usługi SEO.

 

                          

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Ma też możliwość odmówić oczekiwania na sprawdzenie paczki

I to stoi w konflikcie z informacją z sklepu by sprawdzać przy kurierze, co jest nagminnym procederem.

Dlatego podniosłem ten temat, bo sam jestem ciekaw jak to formalnie wygląda....

Czy to - taki zapis informacja w e-maili nie jest klauzulą abuzywna. I to to mi tylko chodzi.

 

2 minuty temu, Finan napisał:

Ogólnie kurier jest od dowiezienia paczki w takim stanie jak ją dostał od nadawcy

Nooo i też tak uważam, ALE sklepy w tych e-mailach postzakupowych wymagają  = obarczają go zaocznie innymi obowiązkami ;)

Edytowane przez Mion
  • Like 1

HTTP 200 usługi IT -> Dariusz Janicki | Realizacja serwisów www oraz oprogramowania w PHP / C# / Golang / Node.js / MySQL/ Laravel
Komory normobaryczne - normobaria.tech Wykonawca montażu i instalacji komory normobarii

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Warunki użytkowania Polityka prywatności