Skocz do zawartości

Zmiana skryptu strony


Hellz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Opiekuję się pewnym sklepem internetowym, ale dzisiaj ustaliliśmy z inwestorem, że nadszedł czas gruntownego remontu i na szybko zrobione os-commerce już się nie sprawdza. Zamierzam napisać zupełnie nowy skrypt, który będzie SEO-firendly i będzie lepiej dopasowany do specyfiki sprzedawanego towaru i contentu strony.

Problem polega na tym, że mam sporo zaindexowanych stron i szkoda by było poprostu je tak stracić. Jak uważacie, czy dobrym rozwiązaniem będzie pozostawienie wszystkich podstron na serwie i podmianka jedynie strony głównej, która będzie kierować do zupełnie nowego skryptu. Zastanawiam się także, jak bardzo taka zamiana może odbić się na pozycji... Proszę o wasze opinie, pozdrawiam

Dała matka rozum? To kombinuj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w sklepie niezwykle ważne jest zaindeksowanie przez google towarów. Niemniej jednak pozostawienie np.: dwu rodzajów linków może się wiązac już z Duplicate Content.

Co za tem zrobić?

1. Nie odrwacac się całkiem od oscommerce .. można całkiem przyzwoicie skórcić linki i usprawnić title oraz description np.: www.elate.pl Należało by zatem usprawnić istniejącego os-commerca i pozowlić mu przez jakiś czas na dwoistoćć linków.

2. Żeby dwoistośc nie przerodziła się w duplikowanie zawartości postaraj się, żeby pod starym adresem pozostał stary view a nowy różnił się czymś więcej nż tylko title i description.

Czyli np.: adresy

http : / / w w w . nazwa sklepu . p l / index.php?products_id=72&cpath=72&laguage=pl&view_type=211&CODE_CLIENT=9678921

i http : / / w w w . nazwa sklepu . p l / pr_72

wskazywały ten sam produkt, ale zawierały podobna treść (wystarczą dodtakowe moduły) inny układ boksów.

Ponieważ starsze adresy nie będe miały linków wewnetrznych to z czasem powinny zaczać umierać - konieczne są tu dokładne statystki które pozowlą poznąc ci moment usunięcia starych linków. (ruch na poziomie 2-5%)

Oczywiście możesz tez tą technikę zastosowac przechodząc na zupełnie nowy serwis, ale klient wtedy może się pogubić. Rozumiem, że liczysz na kasę za projekt nowego sklepu. Oscommerce jest niedoskonały i lekko przestarzały, ale gratuluję jak potrafisz napisać coś lepszego :-).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jedną zasadę - w 90% przypadków łatwiej i szybciej jest napisać swój skrypt od podstaw, niż modyfikować to, co już jest napisane. Mój skrypt na pewno nie będzie od razu tak złożony jak os-commerce, jednak po półrocznej pracy doskonale wiem, że mój klient nie wykorzystuje wielu opcji i te nieużywane można dodać dopiero z czasem np. kto z was korzysta na oscommerce z obsługi wielu języków ? Poza tym sam kod strony głownej zajmuje teraz ponad 30Kb! Gdy to samo zrobi się na divach, odchudzi się kilkakrotnie.

Nowy skrypt będzie się różnił od starego, każdy towar będzie miał kilka dodatkowych opcji, więc raczej się nie boję duplicate content. Ogólnie lista TO-DO jest długa, ale mam obecnie sporo czasu i mogę się pobawić. Czekam na inne opinię, dzięki mrtn za twoje zdanie :P

Dała matka rozum? To kombinuj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapewne będziesz korzystał z tej samej bazy danych, tylko może inne nazwy apre dodatkowych opcji. Jeżeli tak to nie ma problemu, zrób że jeżeli link jest taki sklep.php?id_produktu=5 niech przekierowywuje(301) na nowy_sklep.php?id=_produktu=5

stopka usunieta z wpoodu wirusa na stronie docelowej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dokladnie - same produkty obu sklepow beda te same, wiec prosta linijka kodu i przenosci headerem 301 ze starego produktu na nowy - klient tego starego adresu nawet nie zauwazy. po kilku tygodniach stare linki powinny zniknac, a pozostac tylko nowe. a strona glowna (najwazniejsza) bedzie miala ten sam adres tak czy inaczej.

za duzego ryzyka tu nie ma :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba nie sprecyzowałem za dobrze mojego zamiaru. Chcę zostawić wszystkie dotychczasowe podstrony, żeby sobie wisiały, ale nie będzie do nich linku ze strony głównej. Na stronie głównej nowy skrypt i zupełnie nowe podstrony. Czyli, praktycznie będą w necie 2 strony - nowa i stara, ale zmieszczone na jednej domenie. Na starej info, że sklep przeniesiony tu i tu.

Nie chce robić 301, tylko wykorzystać starą stronę jako część zaplecza dla nowej. I teraz pytanie, czy poza teoretycznym duplicate content, coś jeszcze może być przeszkodą?

Dała matka rozum? To kombinuj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na starej info, że sklep przeniesiony tu i tu.

Robilem tak ale dodatkowo wstawialem meta refresh ze wskazaniem adresu docelowego.

czy poza teoretycznym duplicate content, coś jeszcze może być przeszkodą?

Raczej nie, ale samo duplicate content jest powazną sprawą... nawet bardzo poważną... Niemniej sądzę, że można uniknąć duplicate - wszak Twój nowy skrypt może troche inny content tworzyć i po kłopocie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

raczje nie, ale z wykorzystaniem starych podstron moze byc kłopot bo za chwile ich nie będzie. no i jeszcze jeden jak nie biedziesz ich obsługiwał zupełnie po prostu nie bedzie funkcjonalności sklepu tylko same atrapy to mozna łatwo stracić klientów.

dymna.jpg

Przyjaźń psa na całe życie. ZAGINĄŁ DOM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że jesteście zdania, że stare podstrony spadną z wyszukiwarek. Więc może zastosować inny trick - zmienić w oscommerce nazwę strony głównej skryptu na powiedzmy sklep.php i dać na nowej stronie linka do tego skryptu, który poprostu już nie będzie wykorzystywany, z podpisem "Tak było u nas kiedyś" lub coś w tym stylu.. ;) Co o tym sądzicie?

nie bedzie funkcjonalności sklepu tylko same atrapy to mozna łatwo stracić klientów.

Tak, ta część nie będzie funkcjonalna, ale mam zamiar wyraźnie zaznaczyć, że sklep działa teraz w inny sposób, a to jest tylko taka historyczna sprawa ;)

Dała matka rozum? To kombinuj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja proponuje wrzucić nowy "skrypt", a starym się nie przejmować. Gugl zaindeksuje nowy serwis po jakimś niedługim czasie. A tak to tracisz czas na zbędną robótkę i totalne zamieszanie w serwisie.

Największy i najlepszy serwis Apple w Polsce, a do tego również Serwis iPhone

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest to taka sztuka dla sztuki, bo na starcyh podstronach działa system wymiany lików, który daje mi pierwszą 10 w google na konkurencyjne hasło :) Jak się pewnie domyślasz, to całkiem niezły link power, stąd mój dylemat.

Dała matka rozum? To kombinuj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hellz jak troche pozmieniasz stare strony zeby były funkcjonalne np: jak klikniesz dodaj do koszyka to przejdzie na nowa strone sklepu itp. to wpadłes na fajny pomysł imho i klienci nie będą narzekali że nie moga nic kupić.

a link power zawsze sie przyda :)

dymna.jpg

Przyjaźń psa na całe życie. ZAGINĄŁ DOM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Warunki użytkowania Polityka prywatności