Skocz do zawartości

Gemius i NetSprint o linkach sponsorowanych


jakub75

Rekomendowane odpowiedzi

14 marca 2006

Gemius o linkach sponsorowanych

Ponad osiemdziesiąt procent internautów, którzy odróżniają linki sponsorowane od innych wyników wyszukiwania, deklaruje, że kliknęło na taki link – czytamy w raporcie Gemius SA przygotowanym na zlecenie NetSprint.pl.

Biorąc pod uwagę to, że jedynie nieliczni internauci wychodzą poza pierwszą stronę wyników wyszukiwania, linki sponsorowane wydają się być atrakcyjnym narzędziem promocji witryny w sieci. O powszechności tej formy reklamy w polskim internecie świadczy niewątpliwie fakt, że większość internautów nie tylko odróżnia linki sponsorowane od pozostałych wyników wyszukiwania (62,3 proc.), ale i z nich korzysta. Jedynie co piąty polski internauta – czytamy w raporcie - który odróżnia linki sponsorowane od innych wyników wyszukiwania, nie kliknął na nie ani razu (18 proc.), a co czwarty przyznaje, że czyta nie więcej niż trzy wyniki wyszukiwania (włącznie z linkami sponsorowanymi). Częsty kontakt z tą formą reklamy mają także pozostali internauci. Jak wynika z badań, co piąty (19,2 proc.) użytkownik sieci, który nie odróżnia linków sponsorowanych od pozostałych wyników wyszukiwania, czyta od 3 do 5 wyników, a niemal 8 proc. zapoznaje się jedynie z pierwszymi trzema!

Popularność i powszechność linków sponsorowanych wynika m.in. z tego, że są one pozytywnie odbierane i przydatne dla użytkowników wyszukiwarek. Ponad 55 proc. ankietowanych ocenia strony, które otwierają się po kliknięciu na link sponsorowany jako przydatne (zawsze - 3,2 proc., często – 7,6 proc., czasami – 46,6 proc.).

„Cieszy fakt, że większość internautów raczej pozytywnie ocenia przydatność stron wyświetlanych po kliknięciu na link sponsorowany. To dobrze świadczy o tej formie reklamy” – mówi Artur Banach z NetSprint.pl. „Z kolei informacja, że dla niektórych użytkowników internetu strony te okazują się nieprzydatne, pokazuje, jak ważne jest właściwe dopasowanie słów kluczowych do rzeczywistej zawartości witryny” – dodaje Sylwia Szmalec z Gemius SA.

Przeprowadzone przez Gemius SA badanie wykazało, że skuteczność linków sponsorowanych można analizować nie tylko w ujęciu bezpośrednim, wyrażonym jako liczba kliknięć. Okazuje się bowiem, że ponad 33 proc. ankietowanych deklaruje, że wchodzi (zawsze – 2,2 proc., często – 6,0 proc., czasami – 25 proc.) na strony internetowe, których adresy zapamiętali, gdy były wyświetlone jako linki sponsorowane. Co więcej, 36 proc. użytkowników, którzy nie odróżniają linków sponsorowanych od innych, deklaruje, że zapamiętuje (zawsze – 1,2 proc., często – 9,1 proc., czasami – 25,8 proc.) nazwy firm, które znajdują się na pierwszych miejscach wyników wyszukiwania.

Linki sponsorowane w przeciwieństwie do wielu innych form reklamy internetowej są postrzegane przez internautów jako raczej neutralne dla wizerunku firmy. Nie irytują tak jak formy graficzne. Co więcej, zdaniem niemal 74 proc. użytkowników, rozpoznających płatne odnośniki od innych wyników wyszukiwania, korzystanie przez firmę z linków sponsorowanych nie wpływa na jej wiarygodność, a według 14 proc. – firma staje się nawet bardziej wiarygodna.

raport do pobrania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Moim skromnym zdaniem mocno zawyżone wyniki , dalej mamy coś takiego jak "ograniczone zaufanie" do linków sponsorowanych.

Obawiam się, że może nastąpić coś na odwrót tzn coraz mniejsze zainteresowanie linkami sponsorowanymi.

A raporty gemiusa hmmm kiedys juz była mowa o ich jakości :)

Przestałem olewać Skuteczne SEO . Zanim zapytasz gugla naucz się zadawać pytania ....

Moja  fotografia kulinarna  :D Jak Ciebie robią w ..... Wuja dowiesz się na seoinfo.edu.pl, Fu*k Google ......Ask me .... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim skromnym zdaniem mocno zawyżone wyniki , dalej mamy coś takiego jak "ograniczone zaufanie" do linków sponsorowanych.

Obawiam się, że może nastąpić coś na odwrót tzn coraz mniejsze zainteresowanie linkami sponsorowanymi.

A raporty gemiusa hmmm kiedys juz była mowa o ich jakości :)

jasne, specjalnie je zmanipulowalismy, zeby wrzucic na forum i dac sie Wam powyzywac ;)

co do badan gemiusa - odkad kilka osob na tym forum udowodnilo, ze nie ma o nich pojecia, jakos uwagi do nich puszczam mimo uszu ;)

pzdr

jakub

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co więcej, zdaniem niemal 74 proc. użytkowników, rozpoznających płatne odnośniki od innych wyników wyszukiwania, korzystanie przez firmę z linków sponsorowanych nie wpływa na jej wiarygodność, a według 14 proc. – firma staje się nawet bardziej wiarygodna.

Statystyki - to statystyki. A papka reklamowa - to papka reklamowa.

Obejrzałem raport, który podpiąłeś.

Jest tam wykres (strona 29) z którego wynika, że 12 % użytkowników uważa że firma staje się mniej wiarygodna.

Zapomnieliście o tym napisać ????

Równie dobrze tekst zacytowany u góry mógłby wyglądać tak:

"Smuci fakt, że 74 % użytkowników twierdzi iż korzystanie firmy z linków sponosrowanych nie ma wpływu na jej wiarygodność. Natomiast niestety 12 % sądzi, że takie wyniki są mniej wiarygodne"

Pasuje do tego wykresu ?

Pasuje. Więc dlaczego Jakubie faszerujesz nas ładnie spreparowanymi danymi ?

:/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co więcej, zdaniem niemal 74 proc. użytkowników, rozpoznających płatne odnośniki od innych wyników wyszukiwania, korzystanie przez firmę z linków sponsorowanych nie wpływa na jej wiarygodność, a według 14 proc. – firma staje się nawet bardziej wiarygodna.

Obejrzałem raport, który podpiąłeś.

Jest tam wykres (strona 29) z którego wynika, że 12 % użytkowników uważa że firma staje się mniej wiarygodna.

Zapomnieliście o tym napisać ????

Równie dobrze tekst zacytowany u góry mógłby wyglądać tak:

"Smuci fakt, że 74 % użytkowników twierdzi iż korzystanie firmy z linków sponosrowanych nie ma wpływu na jej wiarygodność. Natomiast niestety 12 % sądzi, że takie wyniki są mniej wiarygodne"

Pasuje do tego wykresu ?

Pasuje. Więc dlaczego Jakubie faszerujesz nas ładnie spreparowanymi danymi ?

:/

oczywiscie, ze pasuje do tego wykresu, wszystko zalezy od tego, w jaki sposob na to spojrzymy - czy szklanka jest do polowy pelna, czy do polowy pusta

jasne jest, ze komunikat prasowy bedzie sformulowany w ten sposob, zeby wywolywac pozytywne wrazenie - nie widze powodu, dla ktorego robilibysmy inaczej

jezeli ktos chce obejrzec calosc raportu, to moze sciagnac pelna wersje, prawda??

"faszerujesz ladnie spreparowanymi danymi" - nikt tu nikogo do czytania i wiary pod pistoletem nie zmusza :)

poza tym proponuje poszukac wynikow postrzegania reklam graficznych - top layerow, mediabreakow, pop-upow, pop-underow - chyba na ich tle linki prezentuja sie naprawde dobrze, co wedlug nas warto podkreslic

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam wypelnialem tą ankiete i nawet dobrze pamietam pytanie o wiarygodność firmy - bardzo mi brakowalo opcji "w zaleznosci od dziedziny" bo czasem faktycznie to nie ma dla mnie znaczenia przy frazach rozrywkowych itd ale też czesto przy bardzo komercyjnych frazach - mlode firmy o ktorych nie mozna znalesc zbyt dużo informacji z innych źrodel tracą w moich oczach (byc moze nie słusznie ale najczesciej wole nie ryzykowac)

Wykupienie sobie linku nie może podnieść wiarygodności, chyba że u kogoś kto nie ma najmniejszego pojecia o co w tym wszystkim chodzi. (ciekawe jaki odsetek uwazajacych ze taka raklama podnosi wiarygonosc jest wsród tych którzy w ogole nie rozróżniaja linków sponsorowanych od reszty wyników :), mam nadzieje że nie byli brani pod uwage )

no i jak na mój gust troche mała ta grupa "przebadanych" osob - ale co ja moge wiedziec o statystce (poza tym ze to jeden z nagorszych rodzajów kłamstw ;) )

Sens stawiania precli jest taki że jak Google da nam bana na domenę do której linkujemy to będą musieli nam oddać samolot.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Badania - statystyki są jak kostium bikini - wiele pokazują, ale najważniejsze zakrywają.

Ty używasz tych wyników, aby przekonać ludzi do linków sponsorowanych

ja użyje ich by przekonywać ludzi do pozycjonowania, a do boksów wręcz przeciwnie.

Wniosek: Badania, statystyki jest to papka, którą karmi się ludzi, którzy nie mają wiedzy z danej dziedziny aby powiększyć swoją wiarogodność.

A propo wiarygodności tych badań to odrazu przypomina mi się sprawa z internautami, którzy oglądaja TVN czytają Newswweka i korzystają z Onetu :) a iten wasz piękny artykuł:

"Osiągneliśmy przewagę nad Google"

https://firma.netsprint.pl/index.php?option...=289&Itemid=173

A i przypomniało mi się bełkot marketingowy pana z gooru.pl

"Tak nasza wyszukiwarka ma podobny algorytm do google.pl" tylko kup Pan boks reklamowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jasne, specjalnie je zmanipulowalismy

obydwoje wiemy, że w takich przypadkach tu cytat z pewnego znanego filmu "pytanie było tendencyjne iahahahahaha" :)

Dlatego też wole sie opierać na statystykach klikalności z moich serwisów gdzie są reklamy płatne jak i linki i gdzie wyniki róznia się w sposób dosyć znaczny od interpretacji gemiusa i netsprintu.

(bez osobistej urazy) ;)

Przestałem olewać Skuteczne SEO . Zanim zapytasz gugla naucz się zadawać pytania ....

Moja  fotografia kulinarna  :D Jak Ciebie robią w ..... Wuja dowiesz się na seoinfo.edu.pl, Fu*k Google ......Ask me .... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego też wole sie opierać na statystykach klikalności z moich serwisów gdzie są reklamy płatne jak i linki i gdzie wyniki róznia się w sposób dosyć znaczny od interpretacji gemiusa i netsprintu.

(bez osobistej urazy) :)

Może podzielisz się z nami wynikami swoich badań ? Mam na myśli porównanie Twoich danych do wyżej cytowanych przez Jakuba - a szczególnie w których punktach owe wyniki różnią się w znaczny sposób ?

Rozpoczęcie jest proste!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ty używasz tych wyników, aby przekonać ludzi do linków sponsorowanych

ja użyje ich by przekonywać ludzi do pozycjonowania, a do boksów wręcz przeciwnie.

khem, khem, to jest badanie na temat linkow, a nie boksow...

ale masz racje - wyniki pokazuja, ze warto byc na pierwszych pozycjach wsrod wynikow wyszukiwania

iten wasz piękny artykuł:

"Osiągneliśmy przewagę nad Google"

https://firma.netsprint.pl/index.php?option...=289&Itemid=173

probujesz przypisac nam cos, czego nie zrobilismy/napisalismy :/ w naszym serwisie jest tylko fragment, caly artykul, jak i jego tytul jest dzielem Internet Standard: https://www.internetstandard.pl/news/83183.html - -

jasne, specjalnie je zmanipulowalismy

obydwoje wiemy, że w takich przypadkach tu cytat z pewnego znanego filmu "pytanie było tendencyjne iahahahahaha" :)

Dlatego też wole sie opierać na statystykach klikalności z moich serwisów gdzie są reklamy płatne jak i linki i gdzie wyniki róznia się w sposób dosyć znaczny od interpretacji gemiusa i netsprintu.

(bez osobistej urazy) ;)

spoko,

pytanie, o ktorych danych mowisz??

co do informacji, ze 80% wszystkich userow kiedykolwiek kliknelo w link sponsorowany, to jest ona dla mnie jak najbardziej wiarygodna - mysle, ze ten odsetek na tym forum bylby nawet wyzszy ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do informacji, ze 80% wszystkich userow kiedykolwiek kliknelo w link sponsorowany, to jest ona dla mnie jak najbardziej wiarygodna - mysle, ze ten odsetek na tym forum bylby nawet wyzszy smile.gif

Me oczy skrzętnie omijają wszelkie reklamy, ale to zapewne godziny praktyki przed komputerem w internecie :D

A mi sie wydaje, że ten raport to takie draznienie się. Nasze linki sa tak samo wiarygodne jak wasze pozycjonowanie. Dołączcie do swojej oferty to ...

gry komputerowe - kup pan grę

moja kopia:) - google do roboty :P

katalog stron - musisz tam być

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wam tyle powiem

Znajomy się uparł na linki sponsorowane W Google

Na prózno nu odradzałem on wie lepiej i koniec Kup Mu i ustaw kampanię. !!!

Trudno raz babie smierć 15 grudnia kampania ruszyła frazy popularne najpier 3 potem rozszerzone do 5

Dziś mamy 16 Marzec i 1600pln poszło w gwizdu.

Czemu bo nie sprzedał ani sztuki swojego towaru. Raport z Adwords przyszedł i Dziś dzwonił że to koniec

"Nurkowanie" drugich znajomych też w zeszłym tygodniu zrezygnowali z Adwords po 8 miesiącach. Chcą pozycjonowania pilnie bo sezon na wyjazdy się zaczyna.

Jakby ktoś chciał zapraszam na PW -ze znajomymi ja tylko pijam piwo :D

Pozdrawiam

Ps super że są linki sponsorowane klient zami przyjdzie i dojrzeje do Seo musi spróbować i tego ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to ciekawe Kill masz doświadczenia ;)

Ja mam zgoła odmienne, a kampanii prowadziłem i prowadzę całkiem sporo. I fakt, trafiły się firmy, gdzie link był nieskuteczny, ale podobnie nieskuteczne było pozycjonowanie.

Ale w jednym się zgodzę, dobrze że są linki, bo nic lepiej nie przeprowadzi analizy najlepszych słów kluczowych, jak choćby dwutygodniowa kampania na linkach/boksach

A oprócz tego wielu klientów decyduje sie na linki razem z pozcyjonowaniem, lub też przy linkach pozostaje

A co do wyników badania, wydaje mi się lekko zwyżone, aczkolwiek ostnio trafiają się kampanię, gdzie przy przejsciu linku z boku nad wyniki CTR wynosi koło 30-50% ( w odróżnieniu od 2-3% z boku wyników )

wyprzedaż domen. domeny od 300 pln

 

idziesz na zakupy i po kody rabatowe czy wybierasz gotowanie w domu i potrzebujesz dobry przepis ? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaczynam podziwaić jakuba, który pomimio tego, że wie jak większość z nas zareaguje na podawane przez niego info to i tak je podaje. ;)

Jakub chciałbym złożyć oficjalne gratulację drużynie netsprint za stworzenie najlepszej polskiej szukajki.

Co prawd jej miejsce jest w *** (ocenzurowano żeby nie gorszyć innych) kill billa, ale wiedz, że caly czas pnie sie ona w gorę ;)

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co prawd jej miejsce jest w *** (ocenzurowano żeby nie gorszyć innych), ale wiedz, że caly czas pnie sie ona w gorę

gratuluję błyskotliwej i pelnej kultury wypowiedzi ;)

edycja jak wyżej .... by jimmi

wyprzedaż domen. domeny od 300 pln

 

idziesz na zakupy i po kody rabatowe czy wybierasz gotowanie w domu i potrzebujesz dobry przepis ? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Warunki użytkowania Polityka prywatności