Skocz do zawartości

Współczynnik odrzuceń - domena i subdomena

mweb.com.pl
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Mam pytanko do kogoś kto zna dobrze temat.

Jest domena i subdomena. Obie posiadają oddzielne statystyki Analytics.

Co się dzieje w przypadku gdy ktoś ląduje na landing page na domenie i ma linka do subdomeny.

Po takim przejściu jest zaliczane odrzucenie na koncie domeny? Jak można sobie z tym poradzić?

w statystykach subdomeny będziesz miał jako źródło odwiedzin domenę więc jakoś to ogarniesz ;) Zresztą odrzucenia to tylko jedna z informacji. Zależy jakie strony prowadzisz. Jak masz z krótkimi newsami to na bank współczynnik odrzuceń będzie wysoki bo wszystko co lud interesuje bez klikania znajdą. I wcale to nie jest coś złego. Trzeba popatrzeć jeszcze na czas spędzony na stronie głównej na przykład i połączyć to choćby z ilością newsów publikowanych. Podniecanie się samym współczynnikiem odrzuceń mija się z celem.

Integracja Sensoryczna | Góra Kalwaria | Integracja Sensoryczna Piaseczno

"Mam wielką łatwość w mówieniu innym co mają robić" - król Julian

Tzn tak. Na domenie są informacje ogólne a subdomena jest już typowo sprzedażowa.

Pozycjonowane są grupy produktów przez co klient trafia na stronę domeny, a stamtąd w łatwy i szybki sposób przedostaje się jednym kliknięciem do konkretnych produktów w danej grupie (ale już na subdomenie sklep). I chodzi mi właśnie o te przejścia. One generują dość spore odrzucenia.

Czy nie lepiej połączyć statystyki w 1 profil (1 kod analytics) i za pomocą jakiś filtrów wygenerować sobie możliwość przeglądania działań na dotychczasowych zasadach?

No ale jak konkretnie to ogarnąć?

ale w źródle odwiedzin sklepu widzisz ile miałeś wejść z domeny. W przybliżeniu można się zorientować, że skoro np wejść na główna miałeś 100 i 60% odrzuceń a na sklep masz 50 wejść z domeny to na głównej olało Cię 10 osób. Chyba, że jeszcze bardziej zaawansowane informacje są potrzebne...

Integracja Sensoryczna | Góra Kalwaria | Integracja Sensoryczna Piaseczno

"Mam wielką łatwość w mówieniu innym co mają robić" - król Julian

Ogólnie chodzi mi o zniwelowanie odrzuceń. Dlaczego?

No oczywiście część odrzuceń dotyczy głównej strony, która będzie optymalizowana. Ale część to właśnie te przejścia o których pisałem. Ogólnie odrzucenia są na poziomie 50%.

Zachętą do próby walki z tym był wpis na forum Kojotka:

"Domena firmowa z zainstalowanymi Google Analytics pomimo bardzo mocnego linkowania nie była w stanie wyjść do góry na 3 kluczowe słowa – współczynniki odrzuceń na poziomie 50 – 55%. Została dokonana mała modyfikacja na stronie klienta, która uniemożliwiała wyjście ze strony użytkownikowi, co spowodowało znaczny spadek odrzuceń do poziomu 15 – 20% i niemal natychmiastowe wejście strony na swoje frazy kluczowe"

Wydaje mi się że mam podobny problem i szukam rozwiązań ;)