Skocz do zawartości

PODATEK USA - NP

darkness
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

ha to zależy, księgowa mi mówiła, że firma może być w USA, ale może mieć centrum rozliczeniowe w UE, w takim przypadku należy sobie samemu vat obliczyć i dostarczyć certyfikat rezydencji podatkowej, poprawcie mnie jeżeli coś przekeciłem:)

Investkredit.pl - gdy szukasz pośrednika finansowego lub Investto.pl - kredyty masz firmę i myślisz o leasingu albo Banki.co.pl - gdy akurat jesteś w Trójmieście.

Ja od paru lat rozliczam się z firmą z USA.

W VAT'cie daję np1.

Warto na FVAT dodać dopisek (Nabywca rozliczy podatek na podst. art 28 ustawy o podatku od towarów i usług.)

NIPu w ogóle nie podaję bo firma takowego nie ma.

Do tej pory skarbówka nie miała zastrzeżeń.

PS. Nie wiem jak sprawa się ma w sytuacji gdy centrum rozliczeniowe jest w UE.

Tekstowe Demotywatory - humor z życia wzięty

Ja do rozliczeń międzynarodowych zawsze używam nipu UE

numeracja faktur normalna - kolejna faktura i klauzula

*Nie podlega zgodnie z Art. 28B ustawy o podatku VAT

przynajmniej tak mi nakazuje biuro rachunkowe

Edytowane przez Robbieriviera

Investkredit.pl - gdy szukasz pośrednika finansowego lub Investto.pl - kredyty masz firmę i myślisz o leasingu albo Banki.co.pl - gdy akurat jesteś w Trójmieście.

no to gratuluje samopoczucia co niektórym !!!

a co to faktura NP? w jakiej ustawie albo rozporządzeniu to występuje?

w polu zamiast 23% piszesz np

Art. 28B ustawy o podatku VAT

Edytowane przez Robbieriviera

zacznijmy od tego, że nie ma ustawy o vat tylko jest Ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług

pokaż mi w którym miejscu jest tam mowa o stawce "np"?

albo jakieś rozporządzenie podające taką stawkę vat mi pokaż...

bo ja znam stawki zw. i 0% ale "np" nie znam...

a eksport to zazwyczaj 0% a nie jakieś "np"...

skoro piszesz o art. 28b to sprawdź co w nim jest - czasami dobrze wiedzieć co się pisze...

i dla jasności - nie interesuje mnie co jakaś księgowa powiedziała tylko konkretny przepis.

https://www.forum.gofin.pl/o.php?id=559827&a=on

przeczytaj sobie, po nie mam czasu, ad. szczegółów jak rozliczać VAT zapraszam Cie do każdego biura rachunkowego lub urzędu skarbowego

A ja proponuję zadać takie pytanie na forum prowadzących przez firmę, która oferuje usługi księgowe, a ichni eksperci bezpłatnie udzielają odpowiedzi na takie pytania

https://www.pkd.com.pl/biznes-forum/forum-e...perckie-forum19

Edytowane przez Bronuś

Bronuś

no to gratuluje samopoczucia co niektórym :D

a co to faktura NP? w jakiej ustawie albo rozporządzeniu to występuje?

Sam nie posiadam księgowej, ale kwestia rozliczenia AdSense w oparciu o np1 była z takową dyskutowana.

Co do tego, że nie istnieje samo "np" mogę się zgodzić: istnieją natomiast np0 oraz np1.

Podkreślam, że biegłym księgowym nie jestem, ale z tego co mi wiadomo np0, zw oraz stawka 0% nie uprawniają do zwrotu podatku VAT.

NP1 oznacza, że świadczymy usługi, które w PL byłyby objęte VAT'em natomiast ze względu na eksport usług przerzucamy obowiązek zapłacenia ew. VATu na odbiorcę (jeśli takowy istnieje w kraju odbiorcy).

PS. tak się składa, że jutro mam kontrolę VATu za cały kwartał. Jeśli temat zostanie poruszony to podpytam jak to widzi US - (niepytany nie będę nawet o tym wspominał :))

EDIT: Kontrola skończona, pani sprawdzająca faktury nawet nie mrugnęła na widok np1 na fakturach dla Wujka G

Edytowane przez Dźwiedźmin

Tekstowe Demotywatory - humor z życia wzięty