Skocz do zawartości

projekt tabel bazy danych...


vel

Rekomendowane odpowiedzi

Mam następujący problem do zaprojektowania bazy danych a potem dalej rzecz jasna kodu. Ale od dobrej bazy trzeba zacząć :blush:

Sytuacja wygląda tak: mam 3 rodzaje (typy) produktów. Wszystkie one mają kilka parametrów wspólnych, reszta jest indywidualna dla każdego typu. Przy czym musi to być tak zaprojektowane, aby dodanie dowolnego nowego typu było "łatwe". Dodatkowe utrudnienie to to, że jeden z tych typów to produkt mogący występować w wariantach (czyli np produkt abc12 może mieć pięć wariantów kolorystycznych) - projekt również musi to uwzględniać i dawać możliwość "łatwego" dodawania takigeo typu produktu z wariantami.

Pomóżcie proszę jak najlepiej i poprawnie skonstruować projekt bazy danych, konkretnie pod mysql rzecz jasna :)

Mam pewną koncepcję, ale nie chcę na razie jej ujawniać, żeby nic nie sugerować :P

Forumowi programiści, pomóżcie człowieczkowi :yahoo:

Kup sobie nieruchomości Kraków albo apartamenty Zakopane. Obejrzyj też fotoblog Grzegorza Ziemiańskiego Nowa Huta na deser

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prudukty i ich rodzaje to nie wszystko. Czestokroć trzeba miec opracowany (w głowie?) cały system by dostrzec newralgiczne zagadnienia i pod te zagadnienia skonstruować bazę, wraz z odpowiednimi indeksami.

Generalna zasada co do baz: wszystko co jest wspolnym elementem wielu elementow zapisywac do nowej bazy i łączyć poprzez indetyfikator. Częstokroć tworzę nowe, dodatkowe pola potrzebne tylko mnie, których zadaniem jest np. poprzez odpowiednie wpisy ułatwienie sortowania (pole pod index) by później łatwiej i szybciej wyciągać z takiej bazy informacje. Oczywiscie bez przesady, bo takim cudem mozna skonstruować 10tki niepotrzebnych baz.

Tyle z teorii, na prakrtykę (zapis techniczny) musisz poczekac na kogos innego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tu widze 2 rozwiazania. Jesli zawsze wyszukiwanie odbywa sie wzgledem rodzaju produktu (czyli klient zawsze najpierw wybiera rodzaj) to mozesz zrobic 3 tabelki z opdpowiednimi atrybutami. Jesli nie, to wygodniej miec jedna, gdzie czesc pol bedzie null.

Moja odpowiedza sie nie sugeruj za bardzo :blush: Ja nie siedze w realcjach. Kiedy zaczna instalowac obiektowe bazy danych na serwach...

Oficjalna strona serii Football Manager ( FM 2005, FM 2006 ) - CM Revolution

Forza MLKS Woźniki Śląskie!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję wzorować się na rozwiązaniach katalogu stron. Ma taki właśnienie układ: Kategorie główne i do tego możliwe tworzenie podkategorii praktycznie w nieograniczonej ich liczbie.

HTTP 200 usługi IT -> Dariusz Janicki | Realizacja serwisów www oraz oprogramowania w PHP / C# / Golang / Node.js / MySQL/ Laravel
Komory normobaryczne - normobaria.tech Wykonawca montażu i instalacji komory normobarii

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja rada: Nakieruj swojego klienta na bardziej doswiadczonych programistow.

Rada dla wszystkich: Nie rozumie jak mozna przyjmowac projekty bez dokladnej znajomosci tematu. Nie sadze abyscie byli zadowoleni jakby ktos experymentowal caly czas samochodem ktory jezdzicie. I co pare krokow by zdarzala sie awaria.

T1(Tabela rodzaju produktow):

id_rodzaj

opis

data_dodania

T2(Produkty)

id_rodzaj

id_produkt

id_kolor

id_title

parametr

type_parametr

data_dodania

status

T3(kolorystyka)

id_kolor

kolor

status

T4(opisy)

id_title

tytul

opis

status

nr

Moze taka konstrukcja pomoze w czesci oszczedzic nerwow twojego klienta.

www.governo.it

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapomnialem dodac ze jesli nie jestes przyzwyczajony uzywac:

- parametr

- type_parametr

konstrukcja tabelek jest zupelnie inna.

oraz przy uzyciu tych 2 parametrow musisz zrobic tabele do ich zarzadzania.

Daje to mozliwosc nieskonczonej ilosci paramentrow ale to juz dla osob sredio znajacych temat.

www.governo.it

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a czy ja gdzieś napisałem, że przyjąłem jakiś taki projekt do realizacji, że takie wyroki od razu ? ;)

skojarzył mi się przykład akurat taki :D jak o czymś nie wiem co i jak to się nie zabieram do roboty :D:P :P

dzięki, przyjrzę się temu ;)

Kup sobie nieruchomości Kraków albo apartamenty Zakopane. Obejrzyj też fotoblog Grzegorza Ziemiańskiego Nowa Huta na deser

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

akurat dobrze jednak postepujesz ;)

id_rodzaj = 1

id_produkt = 1

id_kolor = 1

id_title = 1

parametr = 123

type_parametr = ABEL

data_dodania = 2005-12-12

status = ACTV

lub

id_rodzaj = 1

id_produkt = 1

id_kolor = 1

id_title = 1

parametr = 589

type_parametr = ABES

data_dodania = 2005-12-12

status = ACTV

id_rodzaj = 1

id_produkt = 1

id_kolor = 1

id_title = 1

parametr = 999

type_parametr = ABET

data_dodania = 2005-12-12

status = ACTV

T5(Zarzadzanie codifs)

id_prog

type

desc

EX. Jak znalesc wszystkie lub okreslony parametry?

(wszystkie)

SELECT ...

FROM T2

WHERE id_produkt = 1

AND type_parametr IS NOT NULL

AND status = 'ACTV'

(okreslone)

SELECT ...

FROM T2

WHERE id_produkt = 1

AND type_parametr IN('ABEL','ABES','...')

AND status = 'ACTV'

Rozumiesz?

www.governo.it

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

muszę to chyba na spokojnie przełknąć ;) bo nie bardzo rozumiem po co ten parametr i type_parametr ;) i co do tego ma tabelka t5 :D

muszę pomyśleć chyba na spokojnie o co biega :D

Kup sobie nieruchomości Kraków albo apartamenty Zakopane. Obejrzyj też fotoblog Grzegorza Ziemiańskiego Nowa Huta na deser

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hehe jak narazie nieco za bardzo, ale w domu sobie to na spokojnie przeanalizuję :D zaczynam widzieć powoli chyba o co chodzi. w t5 opisuję sobie że np ABET to szerokość i ok. id_prog to chyba id_produktu prawda?? a parametr w takim razie to będzie wartość ABET czyli szerokości dla tego produktu. dobrze zaczynam kumać ? ;)

kurde faktycznie ten problem se wymyśliłem widzę niezły, ale już mnie od jakiegoś czasu gryzło jak takie cuś zaprojektować poprawnie ;) jak się nauczę to i się kiedyś komuś coś takiego zrobi, ale na razie takie projekty omijam :D też by mnie wkurzało, jakby ktoś nie wiedział co i jak :P

Kup sobie nieruchomości Kraków albo apartamenty Zakopane. Obejrzyj też fotoblog Grzegorza Ziemiańskiego Nowa Huta na deser

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamietaj ze niektorzy sie usmiechaja jak widza tak proste pytania ;)

id_prog SERIAL() => P KEY

id_rodzaj = 1

id_produkt = 1

id_kolor = 1

id_title = 1

parametr = 589 <- szerokosc

type_parametr = ABES

data_dodania = 2005-12-12

status = ACTV

Na stronie robisz:

<select ... >

<option value="ABES">szerokosc okna</option>

Mozesz dodac do T5 nowa kolumne jesli parametry roznia sie od radzaju produktow

www.governo.it

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamietaj ze niektorzy sie usmiechaja jak widza tak proste pytania :P

cóż, każdy kiedyś zaczynał i takie coś wydawało się dla niego trudne ;) ja jestem zupełnym samoukiem stąd pewnie braki w takiej wiedzy jak właśnie sztuka właściwego projektowania problemów. gdybym pewnie był po porządnej informatyce, to by na mnie wymogli nauczenie się takich spraw :) niechaj się tam inni uśmiechają ;) co mnie to :D

dzięki, coś widzę że dziś noc będize dłuższa bo teraz muszę z tym powalczyć :D i bez uśmieszków proszę :P :P

Kup sobie nieruchomości Kraków albo apartamenty Zakopane. Obejrzyj też fotoblog Grzegorza Ziemiańskiego Nowa Huta na deser

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Warunki użytkowania Polityka prywatności