Skocz do zawartości

Badanie algorytmów Google ...


mrtn

Rekomendowane odpowiedzi

Po pierwsze muszę zaznaczyć na wstępie, że w dziedzienie pozycjonowania określiłbym siebie jako "początkującego ambitnego" - więc niektóre z moich przmyśleń starym wyjadaczom mogą się wydać zbyt uproszczone lub banalne.

Po drugie wiadomo, że każdy kto zaczyna zarabiać na pozycjonowaniu niechętnie dzieli się swoim doświadczeniem (niestety ja też ulegam takim zachowaniom :-( ). Niemniej jednak postaram się nie poprzestać jedynie na ogólnikach.

Po trzecie wnioski które wysnułem odbyły się dzięki badaniom przeprowadzonym na między innymi na tzw. "zamkniętych kręgach" -

czyli zbiorach wzajemnie podlinkowanych stron - do których prowadził jeden link zewnętrzny - a po indeksacji kręgu został usunięty .. otóż przy ilości domen na jakich testowałem (>10) Krąg taki urzymuje się w google bez problemów a nawet jego pozycja rośnie (oczywiście nie jest w 100% odizolowany bo istnieje dziedziczenie pewnych właściowści przez stronę z domeny !). Ze względu na rzadkie update PR nie miałem mozliwości sprawdzić wpływu na tą wartość.

PR

Słynny PageRank - jak już pisało wielu na tym forum stracił jako takie znaczenie. Uproszczony algorytm obliczania rzadko sprawdza się w rzeczywistości. Z tego co zebrałem na tym forum i oberwacji wnioskuję, że coraz większy znaczenie przy PR ma wiek domeny i domen linkujących.

Naturalnoć stron i linków

To temat coraz cześciej poruszany i wydaje mi się, że google w badaniach nad tym poszło znacznie dalej niż się większosci wydaje. Badana więc jest zawartość strony, zawartość stron linkujących, otoczenie frazy, naturalność rozkładu linków.

Nie dokońca w to wierzyłem, ale niedawno miałem przypadek kiedy męczyłem się ze stroną (maiła już ponad 5000 linków wg MSN i to z ~1000 domen) i przez miesiąc wspinałem ją z 15 pozycji na 11 i ani rusz.

I nagle znalazła się na pozycji 1 - deklasują wieloletnich konkuretnów .. zbadałem więc moje ostatnie poczynania i jednyne niestandardowe rzeczy które zrobiłem to:

1. Zmniejszenie intensywności dodawanych linków (o około 50%)

2. Zmiana frazy kluczowej na inne nawet nie zawierające słów z frazy !

3. Trochę linków bez frazy (za samym adresem strony).

4. Nieco linków z kontekstem czyli ze strony opsującej podobną tematykę

I to wszystko .. może to przypadek .. ale wydaje nagły skok mogło spowodować przejście przez jakiś punkt przegięcia np.: poprawiła się proporcja pomiędzy linkami z frazą i innymi itd...

Co to oznacza dla pozycjonerów?

Ja myślę, że lepsze czasy. Czyli ktoś kto będzie znał masę sztuczek i chwytów to i tak niewypozycjonuje strony na przyzwoita pozycję. Czas zacząć wspierać (lub tworzyć) prawdziwe serwisy z treścią, zdobywać linki stałe. Wspieram kilka stron młodych ludzi, którzy mają chęć pisać na "swoje tematy" i linki z tamtąd jakoś dziwnie stają się skuteczne, ba wejścia z tych stron vs wejścia z googli to już nie proporcja 1:10000 a rptem 1:33 :-).

No i czas zając się marketingiem sieciowym i PR (Public relations a nie PageRank), te działania zespolone razem mogą dać prawdziwego POWERA :-).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słynny PageRank

wdg mnie wogóle nie ma juz zadnego znaczenia - a przynajmniej nie dla stronjy która go posiada, znaczenie moze miec tylko dla stron które maja linki ze strony z wysokim PR.

(maiła już ponad 5000 linków wg MSN i to z ~1000 domen) i przez miesiąc wspinałem ją z 15 pozycji na 11 i ani rusz.

to samo z moja strona tyle ze moja ma tak ze ile nowych linków nie dodam i czego nie zrobie to strona leci wyzej a po kilku godzinach spada tam gdzie byla z powrotem,

I nagle znalazła się na pozycji 1 - deklasują wieloletnich konkuretnów .. zbadałem więc moje ostatnie poczynania i jednyne niestandardowe rzeczy które zrobiłem to:

1. Zmniejszenie intensywności dodawanych linków (o około 50%)

2. Zmiana frazy kluczowej na inne nawet nie zawierające słów z frazy !

3. Trochę linków bez frazy (za samym adresem strony).

4. Nieco linków z kontekstem czyli ze strony opsującej podobną tematykę

I to wszystko .. może to przypadek .. ale wydaje nagły skok mogło spowodować przejście przez jakiś punkt przegięcia np.: poprawiła się proporcja pomiędzy linkami z frazą i innymi itd...

dokladnie - to jest metoda - zauwazylem ze zmniejszenie liczby slow kluczowych w tresci strony powoduje wzrost pozycji, czym mniejsza optymalizacja tym wyzsza pozycja ale warunek - dobre i mocne linki

Dla tych co lubią na biało i dla tych co na czarno:
logo_ap.jpg godmodelogo.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uproszczony algorytm obliczania rzadko sprawdza się w rzeczywistości. Z tego co zebrałem na tym forum i oberwacji wnioskuję, że coraz większy znaczenie przy PR ma wiek domeny i domen linkujących.

Niestety w tym przypadku nie masz racji. Pagerank jest obliczny tylko i wylacznie na podstawie linkow. Wiek domeny itp. nie maja z tym nic wspolnego. Nie mozna zapominac o tym, ze im mniej linkow wychodzacych ze strony tym wiekszy PR przekazany danej stronie z podstron. To ma jednak duzy wplyw.

Gdybym na tym forum pozamienial wszystkie linki wychodzace na jakis skomplikowany js (nie wiem jak dokladnie rel=nofollow dziala jeszcze), poza oczywiscie linkiem do strony glownej, to strona glowna forum mialaby conajmniej PR6 jak nie 7.

Co do badania tematyki linkow itd.., przez google, to ja jeszcze widze to tylko w planach. Narazie nie zauwazylem wiekszego znaczenia skad pochodza linki. To sie pewnie zmieni, wiec dobrze jest zbierac linki tematyczne, ale narazie link to link.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Narazie nie zauwazylem wiekszego znaczenia skad pochodza linki.

powaznie ?

ja myslalem ze juz tematyka jest brana pod uwage :?

chociaz przegladajac linki stron które sa wysoko latwo zauwazyc ze strony które do nich linkuja nie maja tematycznie z nimi nic wspolnego a to wcale nie przeszkadza na osiganiecie pozycji ...

Dla tych co lubią na biało i dla tych co na czarno:
logo_ap.jpg godmodelogo.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdaje się, że ktoś kiedyś zauważył, że linki z DP prowadzące do stron o tematyce GSM działały ale słabo, a po wrzucieniu do Linkora, strona poszła ostro w górę.

Teraz można się zastanawiać, dlaczego tak się stało. Czy dlatego, że linków prowadzących do strony było więcej i były z innych domen, czy dlatego, że linki prowadzące do strony były umieszczone na kilkudziesięciu (między innymi) stronach związanych z tematem.

W linkorze jest zdecydowanie więcej pozycjonerów tworzyących strony GSM niż w DP.

Ja myślę, że linki ze stron tematycznie podobnych są lepsze.

Pozdrawiam

Agnieszka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdaje się, że ktoś kiedyś zauważył, że linki z DP prowadzące do stron o tematyce GSM działały ale słabo, a po wrzucieniu do Linkora, strona poszła ostro w górę.

Na wzrost po dodaniu linkora moglo miec wplyw kilka czynnikow:

- czas po ktorym linki z DP zostaly wziete pod uwage, akurat sie zbiegl z czasem dodania linkora

- wyniki byly sprawdzane na google.pl a DP dziala duzo leppiej na google.com, stad przewaga polskich systemow, jezeli chodzi o googe.pl, a DP jezeli chodzi o google.com

Ja myślę, że linki ze stron tematycznie podobnych są lepsze.

Pewnie, ze tak, bo jak w koncu wprowadza zmiany do algorytmu birace pod uwage tematycznosc to juz bedzie duzo mniej roboty. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pagerank jest obliczny tylko i wylacznie na podstawie linkow.

Michał, ale w polskich przekładach, np. pobierając GoogleToolbar jest wyraźnie napisane że: "PageRank jest naszym unikalnym pomiarem jakości strony, stworzony częściowo na podstawie ilości odsyłaczy do tej strony".

mrtn ja także jakiś czas temu zauważyłem zalety naturalnego linkowania i naturalnego contentu, Google mając miliony próbek wszelakich nadużyć napewno ma stosowne mechanizmy obronne.

No i czas zając się marketingiem sieciowym i PR (Public relations a nie PageRank), te działania zespolone razem mogą dać prawdziwego POWERA :-).

Ja sobie zdaję z tego sprawę dlatego jakiś czas temu odpaliłem wersję eksperymentalną grupy serwisów tematycznych webwweb ;) Póki co korzysta z tej usługi przede wszystkim kilka agencji Public Relations ale zdarzają się też przypadki gdzie firmy same nadsyłają informacje prasowe. Serwisy w miarę możliwości promuję a daję w nich miejsce pod tekst / news / ciekawostkę / informację prasową wraz z linkiem. Umieszczam także nadesłane zdjęcia. Temat wyposażenia i wystroju wnętrz to tylko jeden z ponad 60 na jakie w zasadzie każdy może nadsyłać informacje.

- buduj content metodą drag&drop i łatwo zgarnij SEO backlinki z msDrop

- wideoporadniki jak korzystać z msDrop

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

stworzony częściowo na podstawie ilości odsyłaczy do tej strony

To jest mistyfikacja, zeby sie ludzie wlasnie zastanawili. Naszczescie juz wystarczajaco duzo testow zostalo zrobionych i tysiecy artykulow napisanych na temat Pagerank, zeby wiedziec jak jest naprawde obliczany. Nie wspominajac o tym, ze tworcy google opublikowali prace na ten temat i jest tam dokladnie wyjasnione jak to dziala. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Warunki użytkowania Polityka prywatności