Skocz do zawartości

mod_rewrite i podkatalogi


Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.

To moj pierwszy post na tym forum, czytam od dawna, wielkie dzieki za ogrom fachowej wiedzy jaka tu nabyłem (pewnie nabyłem dopiero 0,5% ale niech będzie :P)

Przyszedł czas na zmierzenie sie z tą wiedzą, na początek 2 problemy, zapewne trywialne, ale ja spedziłem juz sporo czasu i rozwiazania nie znajduje (forum i google przeszukałem na ile sie dało).

Licze na Wasza pomoc.

1. mam sobie adres zrobiony dla mod_rewrite www .dym.art.pl/ksiazka/zarzadzanie-kreatywnoscia-i-innowacja/

htaccess mam taki:

Options FollowSymLinks 

RewriteEngine On 

RewriteRule ^ksiazka/(.*)/$ ksiazka.htm?id=$1 [L]

i chodzi o to ze strona ksiazka.htm?id=costam ładuje się jakby byla w katalogu /ksiazka (tak wygladaja odwolania do obrazkow, nie ma styli itp)

Jakie jest prawidlowe RewriteRule zeby odwolac sie tak:

www. dym.art.pl/ksiazka.htm?id=22 - /książka.htm probowalem, jak zamienie sobie ksiazka/xxx na ksiazka-xxx to juz jest ok.

A przy okazji czy zaprezentowany link jest optymalny pod kątem wyszukiwarek - zalezy mi zeby tytuly ksiazek dobrze sie indeksowały, nie wiem tez czy to ksiazka/ jest wogole potrzebna, ale mam tez odwolania do plikow autor.htm i kategoria.htm wiec jakos chcialem oddzielic. czy moze jest jakas lepsza metoda na to?

2. postarałem sie, aby strona była zgodna z HTML 4.01 Transitional, ale pozostał mi flash, ktorego w zaden sposob nie umiem wstawic na strone tak, aby validator.w3.org sie nie czepiał. Jest na to sposob?

Z gory dziekuje za odpowiedzi.

Pozdrawiam.

tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chce robic na stronach ani pełnych linkow ani dodawac / wszedzie do zasobow, strona powinna zostac taka jak jest.

Ale czy to oznacza, ze jezeli uzyje takiej konstrukcji RewriteRule ze sa 2 parametry oddzielone "/" to serwer bedzie myslal ze ten właściwy plik ktory ma byc wywołany jest w katalogu?

Troche to dziwne, widzialem reguły pisane z kilkoma / i wszystko bylo wczytywane do jednego pliku php jako $1 - $4, i czy wtedy z takiej konstrukcji tworcy tez maja problem z wywołaniem pliku tak zeby byl widziany w głównym katalogu?

A tak ogolnie to moge ten slash zastąpic myslnikiem, ale takie rozwiazanie wydalo mi sie najsensowniesze. Ma to znaczenie? Warto walczyc o ten slash, czy link w postaci ksiazka-zarzadzanie-kreatywnoscia-i-innowacja/ tez jest ok?

Dzieki.

tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

postarałem sie, aby strona była zgodna z HTML 4.01 Transitional, ale pozostał mi flash, ktorego w zaden sposob nie umiem wstawic na strone tak, aby validator.w3.org sie nie czepiał. Jest na to sposob?

mój przykład dla XHTML 1.1


     <object type="application/x-shockwave-flash" width="100%" height="100%" data="plik.swf">

     <param name="type" value="application/x-shockwave-flash" />

     <param name="movie" value="plik.swf" />

     <param name="quality" value="high" />

     <param name="bgcolor" value="#FFFFFF" />

     <param name="menu" value="false" />

     <param name="codebase" value="https://download.macromedia.com/pub/shockwave/cabs/flash/swflash.cab#version=6,0,0,0" />

     <param name="pluginspage" value="https://www.macromedia.com/go/getflashplayer" />

<script type="text/javascript">

   <!--

   if (navigator.mimeTypes && navigator.mimeTypes["application/x-shockwave-flash"]) {

     document.writeln('  <embed name="movie" src="plik.swf"');

     document.writeln('   quality="high" bgcolor="#669933" menu="false" swLiveConnect="true" allowScriptAccess="sameDomain"');

     document.writeln('   width="100%" height="100%"');

     document.writeln('   type="application/x-shockwave-flash"');

     document.writeln('   pluginspage="https://www.macromedia.com/go/getflashplayer"> </embed>');

   } else {

document.writeln('blablabla');

   }

   //-->



</script>

<noscript>

<h1>blablabla</h1>

<p>blablabla</p>

</noscript></object>

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pomogło! wielkie dzięki!

ale ciagle nurtuje mnie to ze zamiana /cos1/cos2/cos3/ na index.php?x=cos1&y=cos2&z=cos3 podpowiada serwerowi ze ten plik index.php lezy gdzies w podkatalogu.. przeciez skoro RewriteRule zamienia to jedno na drugie to skad ten apache bierze sobie ta pierwotna sciezke ;)

jezeli "tak poprostu jest" to juz nie bede wnikal - jedynie chce wiedziec ze to nie jakis błąd w conf gdzies u mnie..

zero3 dzieki za kod do flasha, zaraz bede testowal..

Serdecznie pozdrawiam.

tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wstawilem taki kod flasha i mam jeden błąd:

validator.w3.org/check?uri=http%3A%2F%2Fwww.dym.art.pl%2Findex.htm

nie wiem czy znaczenie ma to, ze ja mam HTML 4.01 a Ty proponowales dla XHTML 1.1

a czy to nie jest tak, ze przepisywanie kodu za posrednictwem js to tylko takie oszukiwanie zeby validator sie nie czepial? czy ma to jakies dodatkowe korzysci? (rozumiem ze slowa kluczowe w noscript, ale to chyba tez mozna do ich wstawienia uzyc noembed)

Pozdrawiam.

tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sprawa rozbija sie o to, ze znacznik <embed> nie jest i nigdy nie był w specyfikacji XHTML lub HTML - stad zastosowanie js.

z kolei przegladarki na Gecko nie radza sobie w 100% z <object>

https://www.mozillapl.org/forum/about-60.html

inny sposob, wymagajacy edycji swfa tutaj

https://www.alistapart.com/articles/flashsatay/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzieki za linki..

czy to oznacza (w pewnym uproszczeniu), ze w3c nie uwzglednia wogole osadzania tego typu elementow na stronach (x)html?? bo jak rozumiem nie ma normalnej metody osadzenia flasha tak zeby standardy byly przestrzegane.

Pozdrawiam.

tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Warunki użytkowania Polityka prywatności