Jump to content

editWEB Factory - CMS dla zaplecza


Recommended Posts

Przedstawiam system editWEB Factory.

 

Służy on do zarządzania wieloma stronami internetowymi jednym centralnym systemem CMS. Pozwala robić to szybko, sprawnie i efektywnie dzięki odpowiednio zaprojektowanej strukturze i interfejsowi zaprojektowanemu właśnie do tego celu. Świetnie nadaje się do obsługi zarówno kilku, jak również kilkuset stron internetowych jednocześnie.

 
Obsługiwane strony mogą znajdować się na tym samym hostingu lub na zupełnie innym serwerze. Może to być praktycznie dowolny serwer obsługujący PHP 5.4, SQLITE lub MySql oraz CURL. Te wymagania spełnia również większość darmowych hostingów.
 
Instalacja nowych stron internetowych jest również bardzo prosta i szybka. Wystarczy wgrać na dowolny serwer paczkę plików, dodać obsługę nowej domeny w centralnym systemie i gotowe. Jeżeli serwer obsługuje SQLITE to nie trzeba nawet tworzyć żadnych baz danych.
 
Podstawowa funkcjonalność systemu to budowa drzewa kategorii i publikacja artykułów w tych kategoriach. Artykuły mogą zawierać synonimy i mogą być publikowane na różne sposoby, jako samodzielne podstrony, jako zwykła porcjowana lista artykułów, jako aktualności lub w formie indeksu alfabetycznego. Można też utworzyć podstronę z formularzem kontaktowym. Każda obsługiwana strona może mieć własną nazwę, indywidualną stopkę, własne metatagi i różne wstawki tekstowe.
 
Podobnego systemu o takich możliwościach przy tak niskich wymaganiach nie ma chyba żadne konkurencyjne rozwiązanie. A szczególnie w tej cenie :).
 
Z resztą sami zobaczcie, na stronie projektu napisałem trochę więcej informacji i przedstawiłem kilka screenów z przykładowej instalacji:

W zanadrzu jest jeszcze kilkadziesiąt modułów ze standardowej wersji systemu editWEB CMS. Jeżeli ktoś chciałby na swojej stronie lub stronach dodać jakąś dedykowaną funkcjonalność to da się zamówić.

 

Na stronie można od razu zamówić system

 

Jakieś pytania?

 

Link to post
Share on other sites

Dema nie ma i raczej nigdy nie będzie. Przy każdym systemie jaki kiedykolwiek tworzyłem lub uczestniczyłem w tworzeniu, z braku czasu, demo zawsze było nieaktualne i zaniedbane. Tym razem postanowiłem nie udostępniać dema wcale. Muszą Wam wystarczyć screeny dostępne na stronie projektu, jest ich sporo.

 

W cenie projektu będzie 5 szablonów responsywnych (z czasem być może dorzucę jeszcze jeden lub dwa zwykłe). Dodatkowe szablony można będzie dokupić, nad ceną jeszcze się zastanawiam, prawdopodobnie 50zł za paczkę 5 szablonów responsywnych i trochę taniej za 5 zwykłych. Szczerze przyznam, że na razie jest to słaby punkt systemu, bo szablonów gotowych jest tylko 2 i trzeci w trakcie prac. Aktualnie nad nimi pracuję, w ciągu najbliższych dni paczka startowa będzie gotowa. Ci, którzy zakupią system zanim skończę prace nad szablonami startowymi (przypominam, ze w przyszłym tygodniu kończy się promocja noworoczna i drugiej tak wielkiej nie przewiduję) oczywiście dostaną je jako aktualizację.

Dodam, że dogrywanie szablonów odbywa się bardzo szybko i wygodnie, wystarczy wgrać je na serwer, na którym zainstalowany jest system centralny i od razu wszystkie satelitki mogą z niego korzystać.

 

Czy trudno zrobić samemu dodatkowe szablony? Trudno mi to oceniać, ja siedzę w tym od lat i dla mnie to pestka. Jeśli ktoś zna się choć trochę na html to też sobie poradzi, zwłaszcza mając do podglądu szablony już dostępne. Generalnie szablony tworzy się w SMARTY, to chyba najłatwiejszy system szablonów. Mam też przygotowany tutorial jak tworzyć szablony, który kiedyś napisałem dla firm partnerskich, które kupowały u mnie system editWEB CMS. W skali od 1 do 10 trudność oceniłbym na 2.

 

W związku z tym, że nie ma dema, nie podam linków do przykładowych stron. Później podeślę screeny gotowych szablonów z własnego zaplecza (linków też tutaj nie podam).

Link to post
Share on other sites

Screeny gotowych szablonów

 

1. Szablon responsywny nr 1.

uy4jyis5.png

yuk3p2gf.png

dla tego szablonu bardzo łatwo można zmienić kolor, wystarczy w pliku styli podać inny kolor, np: "@mainColor: #6E28C9;" i szablon zmienia kolor na filetowy, jest możliwe dzięki temu, że style tego szablonu napisane są w less (dodam, że CMS ma wbudowany własny kompilator)

lpfrfumq.png

2. Szablon responsywny one-page (treści artykułów są na osobnych podstronach)

esntlo9i.png

7eyzb2fa.png

Zwróćcie uwagę na podstronę z lista modułów, artykuły na tej podstronie opublikowane są w formie spisu alfabetycznego. W tytułach zastosowałem synonimy aby pokazać jak ładnie system wymieszał treści, te tytuły tworzą również adres url.

Na razie tylko 2, nad trzecim jeszcze pracuję, myślałem że dzisiaj skończę, ale niestety będzie dopiero po weekendzie.

Link to post
Share on other sites

Można dodawać nowe moduły z własnym kodem. Tu nie ma praktycznie żadnych ograniczeń, mam nawet przygotowany tutaorial jak to się robi.

Nie wiem natomiast jak dokładnie ten swl miałby działać, chciałbyś wszystkim zarządzać od razu w CMSie? czy tylko moduł, który pobiera dane z jakiegoś innego systemu?

Link to post
Share on other sites

Swl działa tak, że wstawiam kod php na wszystkich podstronach i na hostingu gdzie znajduje się strona, kopiuje folder z plikiem swla. Swl tworzy kilka plików tekstowych, w których zapisane są informacje na temat linków oraz podstron na których mają się znajdować linki. Prywatny swl ma własny panel centralny i jeśli dodam do niego stronę z podstronami i umieszczę link to modyfikowany jest plik tekstowy w folderze swla na hostingu. Czy dodają nową stronę, mogę sobie wybrać czy korzystać z sqlite czy mysql? Głównie zależy mi na sqlite i tworzeniu stron bez bazy danych.

Link to post
Share on other sites

Hmmm. Ten panel centralny swla w jaki sposób aktualizuje te pliki? przez ftp, czy ma do tego jakieś api?

Wydaje mi się, że tak bez żadnych przeróbek może być z tym kłopot, ponieważ strony nie są generowane na satelitkach, tylko na serwerze głównym, a do satelitek jest przekazywana już gotowa strona/podstrona.

Może jeszcze inaczej spróbuję wytłumaczyć zasadę działania. W skład editWEB Factory wchodzą 2 paczki skryptów.

- Pierwsza do panel centralny, musi być on zainstalowany na jakimś w miarę stabilnym hostingu, ponieważ z nim będą się komunikowały satelitki. Paczka zajmują ok 30MB, wymaga bazy MySql, ioncube, mod_rewrite i imagemagick (prawie każdy komercyjny hosting w cenie ok 50-100zł spełnia wymagania)

- Druga paczka to skrypt satelitki. Te pliki wgrywa się na dodatkowe hostingi i one CURLEM (odbywa się to w tle w sposób niewidoczny) pobierają sobie przeznaczone dla nich treści z panelu centralnego. Taka paczka waży ok 5 MB, standardowo wymaga obsługi SQLITE ale może być też Mysql (możesz sobie wybrać, standardowo satelitka działa na SQLITE, ale o dziwo niektóre darmowe hostingi nie mają SQLITE, a Mysql mają)

Jeżeli panel centralny swl łączy się serwerami przez ftp i koniecznie musi te pliki wrzucać na te serwery (w przypadku mojego systemu na satelitki) to może być z tym problem. Oczywiście nie jest to problem, którego nie dałoby się rozwiązać, po prostu może być potrzebne kilka przeróbek.

Mam dla Ciebie pewną propozycję, ale to już na prywatną wiadomość wyślę.

Link to post
Share on other sites
 • 2 weeks later...

Dodany nowy szablon (screeny poniżej).

 

Poniższe kody aktywują promocję 20% na zamówienie. Kody są jednorazowe i aktywują się od razu po wpisaniu więc proszę o nie wpisywanie ich "na próbę".

 1. pio02bb4fa4e4
 2. piod4a2470351
 3. pio51d178e52f
 4. pio9a2b1fc1a1
 5. pio9978562309

 

 

home.png

1.png

2.png

3.png

Edited by editWEB
Link to post
Share on other sites

W odpowiedzi na pytania, wyjaśnię jeszcze raz zasadę działania editWEB Factory. (na stronie też zaktualizowałem kilka opisów)

 

Całość składa się z dwóch, całkiem różnych skryptów. Pierwszy to panel centralny, drugi to tak zwana satelitka.

 

Panel centralny to System Zarządzania Treścią editWEB Factory. On stanowi serce systemu. Powinien być zainstalowany na wydajnym i stabilnym serwerze z obsługą baz danych MySql (potrzebna jest tylko jedna baza danych). Może to być zwykłe konto hostingowe lub SEO hosting, niestety darmowe serwery nie nadają się do hostowania centralnego systemu. Pod domeną, na której zainstalowano system centralny widoczna będzie pierwsza z obsługiwanych stron.

 

Satelitki czyli pozostałe obsługiwane strony nie muszą znajdować się na tym samym serwerze. Wystarczy wgrać na dowolny serwer niewielki skrypt pełniący rolę satelitki. Taka satelitka od razu działa jako gotowa strona, a zarządza się nią z panelu centralnego. Satelitki komunikują się z systemem centralnym w sposób niewykrywalny, ani dla użytkowników, ani dla robotów wyszukiwarek indeksujących treść stron. Tutaj dodałem opis (ze zdjęciami) jak wygląda proces dodawania nowej strony czyli instalacja satelitki.

 

 

Jeden z podanych wyżej kodów ktoś aktywował i nie dokończył zamówienia. Podaję nowy piocbd9e89da4

 

 

Jeszcze jedna informacja na marginesie. Do strony zakupowej dałem opcję "Katalog firm". Nie jest on obsługiwany przez editWEB Factory, jest to całkowicie osobna instalacja na standardowej wersji systemu editWEB CMS. Jest to podobny katalog do super-firmy.pl ale bez tej modyfikacji z koniecznością odświeżania wizytówki co pół roku.

 

Link to post
Share on other sites

Dostępna nowa wersja editWEB Factory 1.20.Niestety tym razem aktualizacja wymaga podmiany skryptów również na satelitkach (staram się nie ingerować w satelitki, ale tym razem nie miałem wyjścia). Więcej na stronie aktualności

 

Mam też pytanie do forumowiczów.

Zastanawiam się nad zaimplementowaniem modułów sklepowych w jednej z kolejnych wersji. Na początek takich prostych funkcji, bez żadnych fajerwerków. Lista produktów, koszyk, historia zamówień. Niby nic specjalnego z punktu widzenia jednego sklepu, ale oczywiście tu zarządzałoby się wieloma sklepami na raz. Dodanie jednego produktu (z synonimami w opisie) powodowałoby pojawienie się go we wszystkich obsługiwanych sklepach. Zakładanie kolejnych sklepów działałoby na tej samej zasadzie co teraz, wystarczyłoby wgrać satelitkę na serwer.

 

Co o tym sądzicie?

 

Edited by editWEB
 • Like 1
Link to post
Share on other sites

Co o tym sądzicie?
Przydało by się API dla aplikacji obsługującej dodawanie wpisów z "zewnętrznych" programów. Szczegółów technicznych nie będę opisywał, ale dzięki API użytkownicy którym przydzieliliśmy dostęp mogli by dodawać wzajemnie wpisy wzbogacając w ten sposób swoją pulę IP serwisów zaleczonych.

HTTP 200 usługi IT - Dariusz Janicki | Realizacja serwisów www oraz oprogramowania w PHP / C# / Golang / Node.js / MySQL
[Pomoc] dla 5-letniej Ani Serkowskiej - ulżyj jej w cierpieniu!

 

Link to post
Share on other sites

W tym kierunku również planuję rozwijać system. Mam kilka koncepcji ale do tej pory żadna nie przewidywała udzielania dostępu przez API zewnętrznym aplikacjom. Masz na myśli jakieś konkretne narzędzia, do których warto dorobić wtyczki? Czy chodzi Ci tylko o samo API, które po prostu dawałoby możliwość integracji innym programistom w swoich aplikajach?


 


Na razie najbardziej skłaniam się ku takiej wersji dającej możliwość udostępniania swoich kategorii innym użytkownikom systemu na następujących zasadach:


- Jako osoba udostępniająca wybieram konkretne kategorie i konkretne domeny, które obsługuję w swoim systemie i chcę komuś udostępnić.


- Jako osoba, która otrzymała dostęp, mam możliwość dodania swoich artykułów z synonimami wybierając na której stronie mają być opublikowane i w jakich kategoriach.


- Jako osoba udostępniająca moderuję wpisy osób, którym dałem dostęp. Mogę je zatwierdzić, odrzucić, edytować, itp. Generalnie coś takiego jak kiedyś było w niedocenionym przez Was presellweb od frontu, ale wszystko przeniesione do backendu i dostępne tylko dla posiadaczy systemu.


- Do tego dojdą różne poziomy dostępu, publiczne zbiory, itp. wszystkiego nie zdradzam ale będzie z tego taki SWA lub SWS :).


 


A jeśli chodzi o możliwości zwiększania puli IP to już w obecnej wersji jest na prawdę sporo możliwości. Jeżeli zainstalujesz system na Seo hostingu to już masz kilkadziesiąt IP. Możesz wgrać satelitki na dowolny zewnętrzny serwer swój, znajomego, płatny, darmowy, kolejny seo hosting... Większym problemem staje się obsługa i utrzymanie tylu domen/subdomen. Stad raczej taki a nie inny kierunek jak opisałem wyżej.


Link to post
Share on other sites

Czy chodzi Ci tylko o samo API, które po prostu dawałoby możliwość integracji innym programistom w swoich aplikajach?
Takie API... Innymi słowy, by editweb umożliwiał dodawanie treści dostarczanych przez zewnętrzne programy. Przykładem może być WordPress i protokół XML-RPC jednak sam XML-RPC jest kiepsko pomyślany, bo znacznie nadmiarowy. Wystarczy odbierać dane POST albo strukturę XML i/lub JSON i też w takim formacie też dane na zapytanie zwracać.

 


A jeśli chodzi o możliwości zwiększania puli IP to już w obecnej wersji jest na prawdę sporo możliwości. Jeżeli zainstalujesz system na Seo hostingu to już masz kilkadziesiąt IP.
Nie to miałem na myśli pisząc o dywersyfikacji IP...

HTTP 200 usługi IT - Dariusz Janicki | Realizacja serwisów www oraz oprogramowania w PHP / C# / Golang / Node.js / MySQL
[Pomoc] dla 5-letniej Ani Serkowskiej - ulżyj jej w cierpieniu!

 

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue. Terms of Use Privacy Policy