Skocz do zawartości

SVG

mariosoft
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Otóż chciałbym się dowiedzieć jakie jest zdanie wasze na temat tworzenia w SVG - języka

opisującego dwuwymiarową grafikę wektorową.

Dla mnie ma on przewagę nad grafiką restrową (JPEG), i choć jest zgodny ze standardami,

to jednak dla zwykłego użytkownika nie posiadającego przeglądarki bądź plug-in'a, jest niewidoczny.

Aby obejrzeć strone SVG konieczne jest zainstalowanie - obsługującej ten format - wtyczki Adobe Viewer.

Czy ten język waszym zdaniem przetrwa?

A może ktoś z was już publikuje strony w tym języku?

Otóż chciałbym się dowiedzieć jakie jest zdanie wasze na temat tworzenia w SVG
Tego formatu używam na codzień, ale nie w webie... Chciałbym, żeby to się spopularyzowało. Niestety rozwój WWW jest baardzo powolny - mam nawet (wydaje mi się, że słuszną) teorię dlaczego. Pozostaje ewentualnie osadzanie "zawartości alternatywnej" dla przeglądarek, które sobie z tym nie radzą, ale to dorzuca trochę roboty - więc nadaje się do zastosowania przy projekcie, w którym to dużo da (choćby oszczędności transferu). Jak dotąd nie miałem okazji nic takiego robić i niestety w najbliższym czasie to się nie zmieni.
Aby obejrzeć strone SVG konieczne jest zainstalowanie - obsługującej ten format - wtyczki Adobe Viewer.
FF 1.5 i Opera 8 obsługują to same z siebie

Żaden problem, bo SVG można wyrenderować po stronie serwera. Nie wiem jak PHP i inne zabytki, ale jeśli używasz Javy, to zobacz batik. Dzięki temu możesz również wyświetlić SVG w applecie. Większa szansa, że ktoś ma zainstalowane JVM niż plugin do wyświetlania SVG :P

Tracisz oczywiście możliwość oszczędzania transferu, ale znakomita elastyczność i użyteczność w kodzie pozostaje.

Edytowane przez .Grzesiek

Żaden problem, bo SVG można wyrenderować po stronie serwera. Nie wiem jak PHP i inne zabytki,
Heh :P zabytki. Chyba wreszcie otworzę forum które planuję od dawna - o wyższości jednych rzeczy nad innymi :P

A tak wogóle po stronie serwera można to zrobić odpalając natywny programik konwertujący, bez przerabiania skryptem/servletem.

Dzięki temu możesz również wyświetlić SVG w applecie. Większa szansa, że ktoś ma zainstalowane JVM niż plugin do wyświetlania SVG ;)
Czyli jednak nie po stronie serwera. W tej sytuacji lepiej już zapodawać SWFy - większa szansa, że ktoś ma plugin Flasha niż javy, poza tym flaszki trochę mniej zmulają przeglądarkę. W tej sytuacji często już jednak nie opłaca się robić silnika wyświetlającego tylko obrazek zamiast w SVG zapodać w SFW
Tracisz oczywiście możliwość oszczędzania transferu, ale znakomita elastyczność i użyteczność w kodzie pozostaje.
Imo nie - nadal przerzucasz po sieci wektory (ewentualnie applet rysujący lub flaszkę rysującą, ale to tylko raz).

A skoro już marzymy o elastyczności i wektorowej grafice na www... https://developer.mozilla.org/en/docs/Drawi...ics_with_Canvas ehh HTML5

Zaraz zaraz, bo niejasno napisałem. Opcji masz kilka jeśli używasz Batika:

- możesz go użyc w swoim oprogramowaniu serwerowym jeśli jest oparte o Jave i po stronie serwera konwertujesz do jednego z popularnych formatów graficznych

- możesz go użyć w applecie(Java Applet, a nie żaden Flash), który będzie zamiennikiem do ewentualnie niezainstalowanego plugina SVG

Opcja 1. jest najwygodniejsza.