Skocz do zawartości

ciezka sprawa domeny .ed


Saint
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Szlak mnie trafia bo wszystko jest tak napisane, ze wlasciwie nic z tego nie wynika.

W drugiej fazie Sunrise uprawnionymi do rejestracji domen będą uprawnieni z fazy pierwszej oraz wnioskujący o nazwy domen tożsamych z:

nazwą lub identyfikatorem firmy oraz produktu,

niechronionymi nazwami lub znakami towarowymi,

charakterystycznymi tytułami chronionych utworów literackich i prac artystycznych,

innymi zastrzeżonymi znakami firmowymi, markami,

inne znaki, nie mieszczące się w powyższych kategoriach.

Aby udowodnić istnienie prawa, zgłaszający winien dysponować:

1. Dla nazw firm:

wyciąg z właściwej ewidencji działalności gospodarczej lub właściwego rejestru handlowego lub;

świadectwo założenia firmy lub kopia zawiadomienia o założeniu bądź zmianie nazwy firmy, opublikowanego w dzienniku urzędowym lub gazecie rządowej, lub

podpisane oświadczenie (np. zaświadczenie o dobrej kondycji firmy), wystawione przez rejestr działalności gospodarczej lub handlowy, właściwe władze publiczne lub notariusza.

Takie Dokumenty Dowodowe muszą jednoznacznie wskazywać, że nazwa, dla której wnosi się o uznanie Prawa Pierwszeństwa, jest oficjalną nazwą lub jedną z oficjalnych nazw firmy Wnioskodawcy.

Dla nazw handlowych i znaków identyfikujących firmę:

w przypadku gdy rejestracja danej nazwy handlowej lub znaków identyfikujących firmę w oficjalnym rejestrze (o ile taki rejestr istnieje w Państwie Członkowskim, w którym ma siedzibę firma) jest obowiązkowa i/lub możliwa:

a. wyciąg z takiego oficjalnego rejestru z podaniem daty rejestracji nazwy handlowej oraz

b. dowód na publiczne używanie nazwy handlowej lub znaków identyfikujących firmę przed datą złożenia Wniosku (na przykład między innymi dowód wielkości sprzedaży, kopie materiałów reklamowych i promocyjnych, faktury, na których widnieje nazwa handlowa lub znak identyfikujący firmę, i podobne dowody na publiczne stosowanie nazwy w danym Państwie Członkowskim),

w przypadku gdy rejestracja nie jest obowiązkowa – jak dla niezarejestrowanych znaków towarowych.

Takie Dokumenty Dowodowe dotyczące nazwy handlowej lub znaków identyfikujących firmę muszą jednoznacznie wskazywać, że nazwa, dla której wnosi się o uznanie Prawa Pierwszeństwa, jest nazwą handlową lub nazwą identyfikującą firmę Wnioskodawcy.

2. Dla niechronionych znaków towarowych:

wystarczające jest dostarczenie stosownego końcowego orzeczenia sądu lub decyzji oficjalnego organu alternatywnego rozstrzygania sporów, właściwego dla co najmniej jednego Państwa Członkowskiego, stwierdzających, że Wnioskodawca posiada ochronę dla pełnej nazwy, dla której wnosi się o uznanie Prawa Pierwszeństwa. Jeżeli na mocy prawa obowiązującego w danym Państwie Członkowskim istnienie Prawa Pierwszeństwa, którego dotyczy wniosek, jest obwarowane pewnymi warunkami, gdyż nazwa jest sławna, dobrze znana, powszechnie znana, ma ustaloną reputację, dobre imię, jest powszechnie używana itp., Wnioskodawca musi ponadto przedstawić:

a. pisemne oświadczenie, podpisane przez właściwe władze, prawnika lub profesjonalnego przedstawiciela, wraz z dokumentami potwierdzającymi treści zawarte w oświadczeniu, lub

b. stosowne końcowe orzeczenie sądu bądź decyzję oficjalnego organu alternatywnego rozstrzygania sporów, właściwego dla co najmniej jednego Państwa Członkowskiego, stwierdzające, że Prawo Pierwszeństwa, którego dotyczy Wniosek, spełnia warunki określone przepisami prawa danego Państwa Członkowskiego, związane z rozpatrywanym Prawem Pierwszeństwa.

3. Dla charakterystycznych tytułów chronionych utworów literackich i prac artystycznych:

kopia okładki lub wizerunku dzieła literackiego lub artystycznego, zawierająca dany tytuł (wraz z krótkim opisem dzieła lub treści, lub zdjęcia dzieła itp.), oraz

pisemne oświadczenie podpisane przez właściwe władze, prawnika lub profesjonalnego przedstawiciela, potwierdzające, że w dniu złożenia Wniosku Wnioskodawca posiada prawa, o których uznanie wnosi, w stosunku do wspomnianego tytułu, że rozpatrywane dzieło zostało opublikowane zgodnie z prawem oraz że jego tytuł jest charakterystyczny.

4. Dla innych znaków:

w przypadku gdy rejestracja danej nazwy lub znaków w oficjalnym rejestrze (o ile taki rejestr istnieje w Państwie Członkowskim, w którym ma siedzibę firma) jest obowiązkowa i/lub możliwa:

a. wyciąg z takiego oficjalnego rejestru z podaniem daty rejestracji nazwy handlowej oraz

b. dowód na publiczne używanie nazwy lub znaków przed datą złożenia Wniosku (na przykład między innymi dowód wielkości sprzedaży, kopie materiałów reklamowych i promocyjnych, faktury, na których widnieje nazwa handlowa lub znak identyfikujący firmę, i podobne dowody na publiczne stosowanie nazwy w danym Państwie Członkowskim),

w przypadku gdy rejestracja nie jest obowiązkowa – jak dla niechronionych znaków towarowych.

Takie Dokumenty Dowodowe dotyczące nazwy handlowej lub znaków identyfikujących firmę muszą jednoznacznie wskazywać, że nazwa, dla której wnosi się o uznanie Prawa Pierwszeństwa, jest nazwą handlową lub nazwą identyfikującą firmę Wnioskodawcy

w sumie nazwa nie zarejestrowana (czyt. nie zastrzezona) podchodzi pod "niechronionymi nazwami lub znakami towarowymi," wiec zglopialem po przeczytaniu calej reszty.

Czy ktos ma pojecie o co dokladnie w tym chodzi? nie chodzi mi o wasze opinie na ten temat czy dywagacje, ale o stwierdzenie faktu.

Giełda Domen Internetowych - najlepsze domeny w sieci
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

>Szlak mnie trafia bo wszystko jest tak napisane, ze wlasciwie nic z tego nie wynika.

(...)

w sumie nazwa nie zarejestrowana (czyt. nie zastrzezona) podchodzi pod "niechronionymi nazwami lub znakami towarowymi," wiec zglopialem po przeczytaniu calej reszty.

To jest w sumie dokladny cytat z oficjalnego dokumentu EURidu - https://home.pl/files/eu/sunrise_rules_pl.pdf i wiele zalezy od dobrej woli PricewaterhouseCoopers, ktora weryfikuje dokumentacje. Ogolnie jesli nie jest to zarejestrowany znak towarowy, nazwa firmy (w dokladnym odwzorowaniu, bez formy dzialalnosci typu sp. z o.o.) musisz udowodnic, ze poslugujesz sie ta nazwa publicznie np. jako nazwa produktu, nazwa handlowa. Jak? Ulotki, reklamy, opakowania, nawet strony WWW. Ale - nie mozesz brac pod uwage czesci tej nazwy (np. zglaszac wafelki.eu jesli poslugujesz sie nazwa "wafelki czekoladowe") lub czegokolwiek dodawac (np. jankowalski.eu jesli poslugujesz sie znakiem "kowalski").

Zajmuje sie tym tematem w home.pl i musze przyznac, ze duza czesc zgloszen w pierwszej fazie (a wiec znaki towarowe i podmioty publiczne typu Urzad Miasta) jest juz obarczona bledami formalnymi. Strach myslec, co bedzie od 07 lutego, gdy do rejestracji przystapia podmioty z nazwami firm, nazwami identyfikujacymi firme i tytulami dziel artystycznych. Przegladam WHOISa i widze, ze wiele zgloszen odpadnie w przedbiegach wskutek nieznajomosci zasad. Licze tez na racjonalne dzialanie EURidu i PwC - inaczej cala ta zabawa zamieni sie w koszmar dla zglaszajacych.

Co do Twojego pytania - napisz wiecej o tej nazwie - z czym jest zwiazana, w jakim kontekscie sie pojawia i jak sie ma do tego, co napisalem powyzej. Dylematu moze nie rozstrzygne, ale sprobuje skonfrontowac to z zasadami i odpowiedziec, jakie sa szanse wedlug mnie.

Pozdrawiam

Krystian

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wlasnie dlatego che uniknac bledow formalnych i nie potrzebnego zamieszania.

Oczywiscie nie moge zdradzic jakiej domeny dotyczy moja trudnosc, ale usilowalem sie kilkakrotnie skonsultowac z Waszymi pracownikami i prawde mowiac niczego sie nie dowiedzialem co mnie jeszcze niezmiernie irytuje w tekscie zacytowanym nic nie wynika jest skonstrulowany tak, ze niewiele wynika z niego dla zwyklego zjadacza chleba. Poza tym Wasi pracownicy nie potrafia udzielic jednoznacznej odpowiedzi.

Jesli idzie o sam moj problem to dotyczy kilku domen w zasadzie lacza sie one z serwisami / formai jakie prowadzi moja firma. Znaku jako takie nie zostaly zastrzegane i nie sa nazwą firmy, ale są związane z nazwą firmy . Sa to nazwy ogolne nazwy grupy osob lib rodzaju dzialania serwisu czy forum, ktore sa jednoczenie nazwami tych serwisow / for. Na poparcie mam faktury o zakup domeny w .pl maile o zakupie reklamy i same strony, ktore dzialaja i skupiaja swoim dzialaniem uzytwownikow. Obawiam sie z jednej strony takiej sytuacji kiedy w momencie pozornego braku mozliwosci przyznania praw do domen .eu ktos najzwyczajniej je podkupi w III fazie. Firma w dzialnosci ma wpisaney takze zakres dzialaalnosci taki czego maja dotyczyc w sposob bezposredni te domeny chodz niektore by byly w jezyku angielskim i ze zrozumialych wzgledow nie pokryja sie jednoznacznie.

Giełda Domen Internetowych - najlepsze domeny w sieci
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>Oczywiscie nie moge zdradzic jakiej domeny dotyczy moja trudnosc, ale usilowalem sie kilkakrotnie skonsultowac z Waszymi pracownikami i prawde mowiac niczego sie nie dowiedzialem co mnie jeszcze niezmiernie irytuje w tekscie zacytowanym nic nie wynika jest skonstrulowany tak, ze niewiele wynika z niego dla zwyklego zjadacza chleba. Poza tym Wasi pracownicy nie potrafia udzielic jednoznacznej odpowiedzi.

Powtorze - nie ma wykladni, nie ma case'ow, nie ma przykladow. PwC nie zweryfikowalo jeszcze ani jednej aplikacji. Ciezar dokumentowania spoczywa na rejestrujacym domene, dlatego jesli istnieje najmniejsze ryzyko, a kwota za rozpatrzenie aplikacji przekracza akceptowalnosc tego ryzyka - odradzamy zgloszenie. Tak nawiasem mowiac - szybko odzwyczailismy sie od uzasadniania rejestracji domen, odkad NASK juz tego nie wymaga, czyz nie? :-)

>Jesli idzie o sam moj problem to dotyczy kilku domen w zasadzie lacza sie one z serwisami / formai jakie prowadzi moja firma. Znaku jako takie nie zostaly zastrzegane i nie sa nazwą firmy, ale są związane z nazwą firmy . Sa to nazwy ogolne nazwy grupy osob lib rodzaju dzialania serwisu czy forum, ktore sa jednoczenie nazwami tych serwisow / for. Na poparcie mam faktury o zakup domeny w .pl maile o zakupie reklamy i same strony, ktore dzialaja i skupiaja swoim dzialaniem uzytwownikow. Obawiam sie z jednej strony takiej sytuacji kiedy w momencie pozornego braku mozliwosci przyznania praw do domen .eu ktos najzwyczajniej je podkupi w III fazie. Firma w dzialnosci ma wpisaney takze zakres dzialaalnosci taki czego maja dotyczyc w sposob bezposredni te domeny chodz niektore by byly w jezyku angielskim i ze zrozumialych wzgledow nie pokryja sie jednoznacznie.

Oj, niewiele z tego wynika. Jesli wykupiles domene .pl o analogicznej nazwie - nie ma to zadnego znaczenia. Jesli uzywasz nazwy w postaci "domena.pl" - tym bardziej nie mozesz rejestrowac slowa "domena" (czesc 19 pkt 5 linkowanego dokumentu), ale domenapl.eu wzglednie domena-pl.eu

Wedlug mnie zapis o "znaku identyfikujacym firme" nalezy oprzec na dwoch zasadniczych elementach:

- czesci 19, gdzie okreslone jest to, czym jest "pelna nazwa" (m.in. kwestie interpretacji domen czy nazw z przyrostkami zawierajacymi forme dzialalnosci - np. kowalstwo sp. z o.o. -> mozna zlozyc aplikacje o kowalstwo.eu, ale pthw kowalstwo sp. z o.o. -> nie mozna zlozyc aplikacji o kowalstwo.eu, jesli skrotowiec pthw nie jest wyrzucany w nazwie skroconej),

- czesc 16 pkt 5(i) :D - czyli udokumentowanie faktu poslugiwania sie nazwa, o ktorej rejestracje w .eu zabiegasz.

Mam nadzieje, ze choc nieco pomoglem. Niestety - brak dokladnego przykladu (co jest zrozumiale) troche utrudnia nasze dywagacje.

Pozdrawiam

Krystian

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Warunki użytkowania Polityka prywatności