Skocz do zawartości

VAT a AdSense


WI777

Rekomendowane odpowiedzi

Serwowanie reklam AdSense jest usługą elektroniczną wykonywaną w USA (w świetle Artykułu 27 ustawy o VAT) - to nie ulega wątpliwości.

Niestety w większości postów dotyczących tego tematu widzę, że wszyscy zainteresowani na tym forum przyjęli zerową stawkę VAT, a mnie wychodzi, że takiej stawki NIE MA dla tej usługi! Tzn. dla powyższej usługi podatek VAT NIE dotyczy na podstawie artykułu 5 tj. usługi "za granicę" nie podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT, tylko usługi "krajowe" podlegają VATowi.

Ponieważ wszyscy piszą zero, to ja mogę się mylić i może istnieje jakiś kruczek (paragraf:)) na to, aby można było dać stawkę zero procent z czystym sumieniem, a brak tej stawki jest bolesny przy obliczaniu odpisów VAT i stanowi de fackto ukryty podatek (brak możlwości odpisania części VATu).

Z góry dzięki za podpowiedzi z odpowiednią podstawą prawną :D

Tutaj będą zaj...iste trzy linki...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W skrajnym przypadku, jeśli miałbyś 100% przychodu z Google AdSense, to nie mógłbyś odliczyć nawet grosika z VATu, a raczej nie mógłbvyś liczyć na zwrot VATu, czyli de facto zapłaciłbyś VAT w 100%.

Stawka 0% VAT to ZUPEŁNIE co innego niż "nie podlega VAT"!

Natomiast art. 86 stanowi pewną furtkę, tzn. należy wykazać pełny związek pomiędzy kosztami a źródłem przychodu, czyli np. VAT zapłacony za hosting serwisu mógłby być brany tutaj pod uwagę do zwrotu, ale kontrolę z US masz gwarantowaną, no i nie ma to związku z 0% stawką VAT.

Tutaj będą zaj...iste trzy linki...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale nie ma zadych podstaw zeby w przypadku Adsense stosowac stawke 0% - w ustawie jest w miare jasno napisane ze taki rodzaj usług nie podlega VAT w Polsce.

Zawsze jest tak, ze produkty i uslugi, ktorych ceny wliczasz w koszty i obnizasz vat musza miec bezposredni zwiazek z dzialalnosci :blush:

Jesli chodzi o "skrajny przypadek" - mialem ustna informacje z us-u zeby w takim przypadku do deklaracji vat dolaczyc pismo (z wyjasnieniem jakie to uslugi i ze nie podlega vat) - i mozna liczyc na zwrot vat w gotowce - ale nie znam nikogo kto by tak probowal zrobic.

w sumie to nie forum podatkowe :D najlepiej napisac do usu o interpretacje.

Własny sklep internetowy dla każdego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Usługi "za granicę" zwolnione są z podatku VAT płaconego w Polsce.

W rubryce VAT wpisujemy 0%.

Na fakturze powinna się znaleźć także informacja iż "podatek vat płaci usługodawca".

Potwierdzone przez US w Sosnowcu oraz moją księgową.

Tak samo jest w przypadku TradeDoubler`a.

Podatek VAT płaci usługodawca - czyli Google w USA.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Warunki użytkowania Polityka prywatności