Skocz do zawartości

Ghostwriting nielegalny w Polsce ?


jimmi

Rekomendowane odpowiedzi

Rzeczpospolita opublikowała fajny artykuł o ghostwritingu, wygląda na to że przestępstwem jest podpisanie się pod czyjąś pracą i co ciekawe prawdopodobnie odpowiadał by wydawca. 

 

więcej tutaj

https://www.rp.pl/Prawo-autorskie/304179971-Ghostwriterzy-pisanie-ksiazek-na-zlecenie-celebryty-pod-jego-nazwiskiem-narusza-prawa.html

 

dymna.jpg

Przyjaźń psa na całe życie. ZAGINĄŁ DOM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic odkrywczego w tym artykule w zasadzie nie ma, o prawie autorskim uczą się już studenci na pierwszym roku, więc nawet po pobieżnej lekturze ustawy łatwo zauważyć, że prawa osobistego się nie da zbyć. I kropka. Nawet jak się między sobą ktoś dogada, że wydaje książkę w taki sposób.

Książki książkami, ale cały seo copywriting to dokładnie to samo. Odkąd tylko piszę dla klientów, to zaledwie dwóch opublikowało mój tekst z moim imieniem i nazwiskiem (mówię oczywiście o tekstach wartościowych i z pominięciem stron firmowych, preclowych nawet nie biorę pod uwagę) i były oto osoby, które miały naprawdę dobrze przygotowaną umowę o przeniesienie autorskich praw majątkowych.. Najczęściej są to teksty anonimy bez podpisu, rzadziej się zdarza, ale klient podpisuje się własnymi danymi (najczęściej zauważyłem przy tekstach kupionych przez GT; kiedy klient kupuje bezpośrednio ode mnie i ma ze mną kontakt, to takich przypadków nie odnotowałem).

Ogólnie świadomość twórców (seo copywriterów) i nabywców jest bardzo mała. O ile mogę zrozumieć, że ktoś zamawia 10 tekstów na zaplecze pod jakieś SWL, więc mu nie zależy na papierowej umowie, lataniu na pocztę i drukowaniu, bo umowa ważnie zawarta musi być w formie pisemnej, o tyle po kilku latach wciąż nie rozumiem, jak można zamówić teksty za kilkaset złotych, a na propozycję podpisania umowy odpowiedzieć krótko "nie będę się w to bawił, bo nie mam czasu".

Konto współdzielone. Kup teksty przez GT i z fakturą VAT.

Potrzebujesz tekstów? Pisz na PW albo zajrzyj, a na pewno coś wymyślimy ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Jak dla mnie to śmieszne, ale niestety tak jest. Tak samo jeżeli chodzi o loga zamawiane na Allegro.

Co ciekawe, aby umowa o przeniesienie praw autorskich była ważna, musi mieć określone pola rozpowszechniania, np. dyskietka, płyta cd, albo publikacja internetowa. Na innych polach, np. płyta winylowa, zgodnie z prawem nie wtedy można publikować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Warunki użytkowania Polityka prywatności