jimmi

Ghostwriting nielegalny w Polsce ?

2 posty w tym temacie

Rzeczpospolita opublikowała fajny artykuł o ghostwritingu, wygląda na to że przestępstwem jest podpisanie się pod czyjąś pracą i co ciekawe prawdopodobnie odpowiadał by wydawca. 

 

więcej tutaj

http://www.rp.pl/Prawo-autorskie/304179971-Ghostwriterzy-pisanie-ksiazek-na-zlecenie-celebryty-pod-jego-nazwiskiem-narusza-prawa.html

 


dymna.jpg

Przyjaźń psa na całe życie. ZAGINĄŁ DOM

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nic odkrywczego w tym artykule w zasadzie nie ma, o prawie autorskim uczą się już studenci na pierwszym roku, więc nawet po pobieżnej lekturze ustawy łatwo zauważyć, że prawa osobistego się nie da zbyć. I kropka. Nawet jak się między sobą ktoś dogada, że wydaje książkę w taki sposób.

Książki książkami, ale cały seo copywriting to dokładnie to samo. Odkąd tylko piszę dla klientów, to zaledwie dwóch opublikowało mój tekst z moim imieniem i nazwiskiem (mówię oczywiście o tekstach wartościowych i z pominięciem stron firmowych, preclowych nawet nie biorę pod uwagę) i były oto osoby, które miały naprawdę dobrze przygotowaną umowę o przeniesienie autorskich praw majątkowych.. Najczęściej są to teksty anonimy bez podpisu, rzadziej się zdarza, ale klient podpisuje się własnymi danymi (najczęściej zauważyłem przy tekstach kupionych przez GT; kiedy klient kupuje bezpośrednio ode mnie i ma ze mną kontakt, to takich przypadków nie odnotowałem).

Ogólnie świadomość twórców (seo copywriterów) i nabywców jest bardzo mała. O ile mogę zrozumieć, że ktoś zamawia 10 tekstów na zaplecze pod jakieś SWL, więc mu nie zależy na papierowej umowie, lataniu na pocztę i drukowaniu, bo umowa ważnie zawarta musi być w formie pisemnej, o tyle po kilku latach wciąż nie rozumiem, jak można zamówić teksty za kilkaset złotych, a na propozycję podpisania umowy odpowiedzieć krótko "nie będę się w to bawił, bo nie mam czasu".


Konto współdzielone. Kup teksty przez GT i z fakturą VAT.

Potrzebujesz tekstów? Pisz na PW, na pewno coś wymyślimy ;)

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!


Zaloguj się

  • Kto przegląda   0 użytkowników

    Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.