; Jump to content
piotrek

Sandbox i filtry na słowa kluczowe

Recommended Posts

Jest to post wyjęty z innego wątku ale myślę że temat jest dość interesujący aby o nim podyskutować, szczególnie, że w rozmowach z Michałem coraz częściej dochodzimy do wniosku że czegoś takiego jak Sandbox po prostu nie ma.

Skąd w ogóle wziął się wyraz Sandbox? Na stronach google to https://adwords.google.com/select/KeywordSandbox to przecież narzędzie do zarządzania słowami kluczowymi - w zasadzie są to sugestie słów kluczowych.

Jeśli wszystko zaczniecie nazywać Sandboxem to będzie tak jak ze spamem, co drugi post pojawi się ten wyraz. Jak wspomniałem wyżej tak naprawdę nie wiadomo czy coś takiego wogóle istnieje. Z tego co doczytałem to podobno jest on finałem tzw "fresh site bonus" czyli osiągania przez nowopowstałe (powstałe do 4 m-cy) serwisy wysokich pozycji dzięki linkowaniu a potem za karę w dół (na okres do 6 m-cy).... ale może coś źle zrozumiełem

I tu najważniejsze - są oczywiście filtry to już prawie każdy z Was zauważył sprawdzając funkcją allinanchor: i ubolewając nad wysoką pozycją tam a niską we właściwym rankingu. Pytanie skąd się biorą te filtry, być może stąd że procent linków z innym anchorem (bliskoznacznym wg google) niż ten na którego się upieracie jest zbyt niski.

Zapraszam do dyskusji :)


- buduj content metodą drag&drop i łatwo zgarnij SEO backlinki z msDrop

- wideoporadniki jak korzystać z msDrop

Share this post


Link to post
Share on other sites
skąd się biorą te filtry, być może stąd że procent linków z innym anchorem (bliskoznacznym wg google) niż ten na którego się upieracie jest zbyt niski.

Zapraszam do dyskusji ;)

To bardzo prawdopodobne ja uparcie (już raczej w celach testów niż konkretnego wypozycjonowania serwisu - za tydzień nowy :) ) pozycjonuje na słowo np "tanie noclegi" stronę grusza.pl. Pod alinanchor jestem 3 a w wynikach poniżej 200 - wiem że na stronie nie ma wyrażenia tanie noclegi ale jak było to też kupa.

I właśnie chyba błąd jest taki że wszędzie dawałem tylko tanie noclegi....tanie noclegi...bez żadnego prawie urozmaicenia i zaczynam w tym upatrywać porażkę pod tą frazą.

W najbliższym czasie spróbuję to trochę zmienić na jakieś bliskoznaczne słownictwo może coś ruszy.

Wcześniej mnie w ogóle nie było w wynikach na tą frazę, dopiero pojawiłem się niedawno, jak dałem troche innych linków , daleko bo daleko, ale zawsze...

Załóżmy że to przez mało urozmaicone frazy, to chyba najbardziej prawdopodobne.

Zastanawia mnie też czy nie jest to związane jakoś z adsense (ale to takie już cuda na patyku wymyślam ), może frazy za które płacą mają trudniej....Ale raczej nie bo wciąż słychać że ktoś dał masę linków i w kilka dni i jest dość wysoko na baaardzo konkurencyjne frazy.

Ciekawe tylko czy filtr jest zakładany na jakiś okres czasu bez względu na przyszłe zmiany. Czy na bieżąco płynnie analizuje sytuacje?


...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Linki z zalozenia powinny byc naturalne, wiec jezeli sie komus podoba strona to linkuje do niej np. tak: fajna strona, zobaczcie to, tutaj , kliknij itp...

Oczywiscie tez sa linki ze slowami kluczowymi, ale jest napewno zroznicowanie w anchorach.

Jezeli natomiast wszystkie linki prowadzace maja taki sam anchor to moze byc to uznawane za nie-naturalne linkowanie i dlatego moze byc nakladany jakis filtr.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tak zdecydowanie popieram pozycjonowanie strony na zasadzie "naturalnych" linków jak pisze michał.

O ile mogę doradzić to proponuje wykorzytsać Google AdWords do dobierania słów bliskoznacznych wysoko ocenianych przez google. Chodzi też o dobieranie słów o wysokiej efektywności i prognozowaniu liczby odwiedzin.

Warto to moim zdaniem "przerobić" Bo w paru słowach trudno jest opisac jak można wykorzytsać materiał dostarczny przez mechanizm googlarza.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ale jak to się ma do zasady, że nie można karać za linki ??

tzn nie lubię firmy "a" więc dodaje do niek 3000 linków z jednym i tym samym anchorem i co google zbanuje taką stronę ? niewinnego człeka ??


idziesz na zakupy i po kody rabatowe czy wybierasz gotowanie w domu i potrzebujesz dobry przepis ? ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Z tego co doczytałem to podobno jest on finałem tzw "fresh site bonus"

Z tego co wypraktykowałam, w ciągu kilku minut uruchamiając 1, 2, 3 lub 5 tysięcy linków do świeżutkich stron - sandbox NIE istnieje. Ten w potocznym rozumieniu, jako np. izolatka lub karcer :-) na określony czas. W ciągu minionych 12 miesięcy żaden z hurtem linkowanych serwisów nie ucierpiał w ten sposób, chociażby ze względu na rozłożony w czasie proces indeksowania nowych linek.

Uważam, że efekt premii dla fresh site jest wyłącznie produktem ubocznym okresowego odświeżania bazy G, a nie przemyślanym posunięciem dla zachęty młodych pozycjonerów ;-) Wprowadzając nową stronę nie przejmuję się ani jednym, ani drugim. Dbam natomiast o jakość linków i ich źródła, nie biorę jak leci.

Sprawa filtrów jest dla mnie niejednoznaczna i nie mam pewności Piotra, że oczywiście istnieją. Niby tak, ale stosując mechanikę chłopskiego rozumu - w jakim celu ? Przypuszczam, że dzisiejsze rozmowy o filtrach są echem koncepcji sprzed kilku-kilkunastu miesięcy.

Nie widzę żadnego logicznego uzasadnienia dla pogłębiania indywidualizacji (zakładanie filtrów na poszczególne frazy dla poszczególnych stron, bonus, mityczny sandbox - to formy indywidualizacji) wyników wyszukiwania. Roboty i algorytmy mają wystarczająco dużo pracy z przetrawieniem tego śmietnika, a jeżeli będą wchodzić w niuanse - to raczej związane z zawartością dokumentów, ich kategoryzacją a następnie wiązaniu w grupy tematyczne i pod tym kątem dokonywaniu oceny liczby i jakości połączeń zewnętrznych.

No, to taki mały kijek w mrowisko ;-)


Przeczytaj i zrób to, co możesz zrobić leukodystrofia metachromatyczna, następnie udaj się na stronę TOZ i pomóż tym, którzy pomagają braciom mniejszym.

Share this post


Link to post
Share on other sites

No to uważacie że mityczny sandbox (czuję się jakbyśmy rozmawiali conajmniej o Troji) nie istnieje i filtry są tylko wynikiem złego linkowania.


...

Share this post


Link to post
Share on other sites
nie mam pewności Piotra

W Google niczego nie można być pewnym w 100% :) to nie podlega dyskusji jednak zerkając na przykłady

zapytanie allinanchor:katalog daje mi 5 pozycję na 45,700,000 dok.

zapytanie katalog tylko około 100

Jeśli to nie jest filtr spowodowany zbyt dużym udziałem linków z wyrazem katalog do mojej strony to czy treść mam gorszą niż kps.pl czy news.com.pl (to i tak powinno wylecieć za duplicate contnt) ?

a jeżeli będą wchodzić w niuanse

Nie są to znowu takie niuanse, jak wszyscy chyba wiedzą google przykleja treść z anchor tekstu do linkowanej strony zatem musi mieć w jakiś sposób zestawienie anchory -> linkowany URL. Przy przetwarzaniu tak ogromnych informacji myślisz że nie jest realne aby badał procentowy ich udział? Na tym samym etapie być może badane są słabsze i mocniejsze linki.

w jakim celu ?

Aby zapobiec nie-naturalnemu zdobywaniu odnośników i aby linki np. z for dyskusyjnych nie miały aż takiej skuteczności - bo co by to było gdybyś na 10-ciu forach zmienił stopkę pod powiedzmy tysiącem postów na każdym z for?

Co do kar dla nowych site to można obserwować wyraz hosting i domenę hosting.webwweb.pl - gdzieś tam siedzi koło 42-45 miejsca na 1.600.000 dokumentów a dla google jest zupełnie nowym adresem ale prawdopodobnie wyżej już nie pójdzie właśnie z braku linów o innym anchorze.


- buduj content metodą drag&drop i łatwo zgarnij SEO backlinki z msDrop

- wideoporadniki jak korzystać z msDrop

Share this post


Link to post
Share on other sites
proponuje wykorzytsać Google AdWords do dobierania słów bliskoznacznych

To nie jest zbiór fraz i słów bliskoznacznych. Może kiedyś będzie, ale na dzisiaj jest to zestawienie haseł powiązanych częstotliwością występowania w ramach jednego dokumentu. Wykorzystanie tego w proponowany sposób prowadzi wyłącznie do "uśrednienia" serwisu w stosunku do konkurencyjnych.

z jednym i tym samym anchorem i co google zbanuje taką stronę

Często o tym czytam na forum jako o przyczynie trudności, ale sądzę że to jest tylko wygodny w użyciu domysł co do przyczyn, dla których serwis leci w dół. Moim zdaniem nie ma ryzyka zbanowania z powodu serii identycznych anchorów. Gdyby tak było - system wymuszałby "rozproszenie wyników" - a to jest sprzeczne z podstawowym założeniem ich konkretyzacji.

To, co Michał nazywa linkami naturalnymi ma ogromne znaczenie, ale pod warunkiem, że naturalny charakter linków rozumiany jest jako zróznicowanie źródeł linek (ip i słynne c-bloki :-) a nie zróznicowanie anchorów.


Przeczytaj i zrób to, co możesz zrobić leukodystrofia metachromatyczna, następnie udaj się na stronę TOZ i pomóż tym, którzy pomagają braciom mniejszym.

Share this post


Link to post
Share on other sites
zapytanie allinanchor:katalog daje mi 5 pozycję

No to mam kontrprzykład - pełna zgodność pozycji:

allinanchor:dmoz (1.990.000) - pozycja 7 +/- 2

zapytanie dmoz (11.660.000) - pozycja 7 +/- 2

Owszem, poziom konkurencji niższy, ale chodzi o zasadę. A tej, którą chcesz Piotrze obronić najwyraźniej nie ma :-) a dodam, że 98% anchorów do dmoz to "dmoz" :-)

myślisz że nie jest realne aby badał procentowy ich udział

Jest realne ale nie jest racjonalne. Skoro upierasz się przy przykładach: miłośnik ślimaków kopalnianych z okresu kredy powinien urozmaicić anchory hasłami z kuchni francuskiej ? Super-specjalizacja nie jest grzechem.

zmienił stopkę pod powiedzmy tysiącem postów na każdym z for

Nic szczególnego. Po dwóch-trzech miesiącach zmiana zostałaby zarejestrowana jako płynna i naturalna, a że waga tych "forlinków" jest jaka jest - tym bardziej nic szczególnego :-)


Przeczytaj i zrób to, co możesz zrobić leukodystrofia metachromatyczna, następnie udaj się na stronę TOZ i pomóż tym, którzy pomagają braciom mniejszym.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Skoro upierasz

Nie odbieraj tego jak upieranie się :) Właśnie Coroner mi podrzucił, że może należy przyglądnąć się samej ilości wyników. Zauważ, że u Ciebie pozycje się zgadzają a ilosci pomiędzy allinanchor a rankingkiem są dość rozbieżne i różnica jest (edit, przepraszam) prawie 6 krotna.

A w moim przypadku allinanchor i wyniki wyszukiwania zgodnie wyświetlają prawie 46.000.000 dok.

Chyba przyznasz że dla ślimaków kopalnianych nie ma aż tak dużej konkurencji jak dla słów katalog czy dmoz więc nie można tego porównywać wprost proporcjonalnie porównywać.

i co google zbanuje taką stronę

Temat tego "fresh site bonus" jest dla mnie najmniej jasny i nie chciałbym zanadto nad nim skupiać. Przytoczyłem tylko to co doczytałem i jak to zrozumiałem.

W wątku nie chodzi o spadek pozycji ale pomimo przyrostu linków (z tym samym anhorem) o brak możliwości pójścia WYŻEJ w rankingu.


- buduj content metodą drag&drop i łatwo zgarnij SEO backlinki z msDrop

- wideoporadniki jak korzystać z msDrop

Share this post


Link to post
Share on other sites
Linki z zalozenia powinny byc naturalne, wiec jezeli sie komus podoba strona to linkuje do niej np. tak: fajna strona, zobaczcie to, tutaj , kliknij itp...
To, co Michał nazywa linkami naturalnymi ma ogromne znaczenie, ale pod warunkiem, że naturalny charakter linków rozumiany jest jako zróznicowanie źródeł linek (ip i słynne c-bloki :-) a nie zróznicowanie anchorów.

W sumie to co piszecie o naturalnych linkach to OK.

Ale jest jeszcze coś....

Pozycjonerzy przeważnie linkują na stronę główną seriwsu, tymczasem coś wartościowego może być tak naprawdę w głębi (na innych podstronach).

Dla mnie naturlanym linkowaniem byłoby, gdyby linki nie prowadziły praktycznie w jedno miejsce w serwisie, ale w różne.

Np.

strona główna - 30% wszsytkich linków (i nie tylko do domena.com,ale również do domena.com/index.php - chodź z przewagą na domena.com)download/jakis-program.php - 7% linków

download/inny-program - 4% linków

arytykuły/kurs.php - 11% linków

Oczywiście dodałbym, to o czym mówi Piotrek (linkowanie nie tylko z jednego anchoru....)

Uważam, że efekt premii dla fresh site jest wyłącznie produktem ubocznym okresowego odświeżania bazy G, a nie przemyślanym posunięciem dla zachęty młodych pozycjonerów ;-)

Ja bym powiedział ,że zachętą dla właścicieli stron.

Myślę, że jedną z koncepcji (oprócz tej głównej - szybkie wyszukiwanie dokumentów w sieci) google była pomoc webmasterom w promocji ich stron..., a że powstał jakiś "skutek uboczny" tego w postaci pozycjonerów, to już inna sprawa...

Co do kar dla nowych site to można obserwować wyraz hosting i domenę hosting.webwweb.pl - gdzieś tam siedzi koło 42-45 miejsca na 1.600.000 dokumentów a dla google jest zupełnie nowym adresem ale prawdopodobnie wyżej już nie pójdzie właśnie z braku linów o innym anchorze.

Piszesz to tak, jakbyś był tego pewien na 99.9%.... :)

proponuje wykorzytsać Google AdWords do dobierania słów bliskoznacznych

A ja z worda (wyrazy bliskoznczne z tezaurusa) jesli ktoś ma... :roll: #-o


Live Free or Die

Share this post


Link to post
Share on other sites
gdyby linki nie prowadziły praktycznie w jedno miejsce w serwisie

Cenna uwaga. Praktykuję :) , a w tym układzie linkowanie na różnych anchorach jest wręcz uzasadnione i pożądane... no i mamy happy end ;)


Przeczytaj i zrób to, co możesz zrobić leukodystrofia metachromatyczna, następnie udaj się na stronę TOZ i pomóż tym, którzy pomagają braciom mniejszym.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Uważam, że efekt premii dla fresh site jest wyłącznie produktem ubocznym okresowego odświeżania bazy G, a nie przemyślanym posunięciem dla zachęty młodych pozycjonerów ;-) 

a ja nadal uwazam ze filtr isnieje i ze nie jest to rzecza przypadkowa... gdyby to wynikalo z okresowego odswiezania bazy to po nastepnym odswiezeniu byloby juz wszystko w porzadku a np. w moim przypadku nie jest od jakis 4 miesiecy...

W ciągu minionych 12 miesięcy żaden z hurtem linkowanych serwisów nie ucierpiał w ten sposób, chociażby ze względu na rozłożony w czasie proces indeksowania nowych linek.

no wlasnie - indeksacja linków z podstron jakiegos duzego serwisu nie nastapi od razu, dlatego dochodze do wniosku, ze chodzi o szybka indeksacje linków ze stron z wysokim PR - ja zebralem na raz 39 linków ze stron z PR 4 i polecialem od razu ale tez nie na wszystkie slowa na szczescie, chociaz wszystkie przewinely sie w tych 39 linkach - to tez jest ciekawe...

ale to niekoniecznie musi byc zwiazane tylko z linkiem - to moze byc tez powiazane z tym ze slowo w tym linku przewija sie za duzo razy na stronie - nienaturalnie za duzo... ja mialem linki z pod 2 slów - projektowanie, tworzenie stron, polecialem na tworzenie i na stron - na projektowanie nie polecialem, dlaczego? wydaje mi sie ze dlatego ze na stronie nie mialem ani razu uzytego slowa "projektowanie" - teraz jest to podstawowe slowo jna jakim opiera sie moja pozycja...

przyklad - nie wiem jak szybko ale "kretyn" zebral badzo duzo linkow, tylko z pod jednego keyworda i nic sie nie stalo a wrecz przeciwnie - jest pierwszy - zastanawiam sie czy jakby w docelowej stronie bylo pare razy uzyte slowo "kretyn" czy strona bylaby zbanowana...

i tutaj zachecilbym do wspolnych testów:

1. strona zapchana keywordami np. "nowytestnasandbox" - trzeba by jej dac ze 40 linków ze stron z wysokim PR

2. strona, na której nie przewija sie ani razu keyword "nowytestnasandbox" i tyle samo linków

i mysle - a nawet jestem pewien ze ta pierwsza poleci a druga zostanie,


Dla tych co lubią na biało i dla tych co na czarno:
logo_ap.jpg godmodelogo.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Anonymous

ale jedna podstawowa zasada, o której zapominacie. filtra nie dostanie się na słowo testnasandbox, bo to jest mało popularne słowo. daj 20000 linków, a i tak nie będzie filtra. z kolei daj 10 linków na słowo dzwonki, a na bank dostaniesz filtra, ?sandboxa?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue. Terms of Use Privacy Policy