Skocz do zawartości

Liczniki odsłon i odwiedzin


piotrek

Rekomendowane odpowiedzi

Jeżeli w trakcie tworzenia strony planujesz umieścić na niej reklamę napewno nie zaszkodzi Ci posiadanie własnych choćby prostych statystyk w postaci licznika odsłon oraz odwiedzin. Każdy potencjalny Reklamodawca napewno będzie życzył sobie wiarygodnej informacji.

W zasadzie napisanie czy to w oparciu o bazkę mysql czy o plik tekstowy licznika odsłon i odwiedzin nie powinno stanowić dla nikogo problemu. Jest też masa gotowych skryptów, można tez korzystać z wielu darmowych systemów statystyk... ale ja nie o tym ;)

Co rozumiemy przez odsłony?

Wiadomo jest to liczba wszystkich odsłon naszego serwisu, łącznie z tym pierwszym kliknięciem przez który Internauta wszedł do serwisu.

A co przez odwiedziny

Tu sprawa już nie jest taka jasna i każdy może interpretować po swojemu, co więcej każdy może ustalić inny parametr odróżniający nowego Gościa od powracającego - służą do tego sesje, cookies a także gromadzenie nuerów IP np. w bazie danych.

Cookies można usunąć, sesja wygasa po zamknięciu okna przeglądarki w dodatku ustawiona jest w standardzie na 3 godziny, pozostaje tylko odrębny system zliczania IP aby statystyki nie pozostawiały zachwiane.

Tak czy inaczej czas wygaścięcia każdej z tych trzech metod można samodzielnie ustalić.

Jestem za tym żeby określać nowe odwiedziny jako odwiedziny tego z samego numeru IP dopiero po 24 godzinach, a jaki wg Was powinien być ten czas?

- buduj content metodą drag&drop i łatwo zgarnij SEO backlinki z msDrop

- wideoporadniki jak korzystać z msDrop

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja skłaniałbym się do zastosowania metody łączonej - cookies + adresy IP.

Same IP nie są jeszcze zbyt miarodajne, gdyż przekłamania wprowadzają tutaj serwery proxy.

Co do czasu - spotkałem się z różnymi wersjami - od 3 godzin do 24 i szczerze mówiąc właśnie ta druga wielkość bardziej mi odpowiada.

Chociaż, np. w Gemiusie ten czas jest chyba krótszy (nie pamiętam dokładnie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cookies + adresy IP

Masz rację, ale wyczyszczenie cookiesa spowoduje o ile się nie mylę odnotowanie tego kliknięcia jako kolejne odwiedziny.

Co do czasu to także skłaniam się do jednego "dzień dobry" w ciągu doby, chyba że właściwszym będzie 12 godzin - czyli system "dzień dobry" + "dobry wieczór" ;)

- buduj content metodą drag&drop i łatwo zgarnij SEO backlinki z msDrop

- wideoporadniki jak korzystać z msDrop

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do czasu to także skłaniam się do jednego "dzień dobry" w ciągu doby' date=' chyba że właściwszym będzie 12 godzin - czyli system "dzień dobry" + "dobry wieczór" ;)[/quote']

Uściślając - myślałem o odstępie 24h, bez uwzględniania dób. Aby uniknąć przypadków, kiedy użytkownik ogląda stronę między 23:50 a 00:10 (co spowodowałoby przy tej metodzie zliczenie 2 wizyt).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To chyba zależy od tego co chcemy uzyskać. Ja stosuję sesję i dodatkowo zliczam ilosc wejść dla każdego ip. Interesuje mnie czy serwis jest na tyle atrakcyjny, że ludzie chca do niego wracac. Także przychylam się do tego, że nie ma jedynej słusznej metody.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To chyba zależy od tego co chcemy uzyskać

Chcemy uzyskać jakiś wskaźnik którego webmasterzy mogliby się trzymać w celu porównania wyników swoich odwiedzin z odwiedzinami innych serwisów.

- buduj content metodą drag&drop i łatwo zgarnij SEO backlinki z msDrop

- wideoporadniki jak korzystać z msDrop

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jezeli chodzi o ip to nie zapominaj takze o ludziach np ja ktorzy korzystaja z dostepu z dynamicznym adresem ip

ja moge miec 20 ip jednego dni jestem w dialogu wywala mnie co 10 godzin i zmieniam wtedy ip ale na przyklad moge podlaczyc sie do netu i wyjsc z niego kilka razy dziennie otrzymujac nowe ip

moim zdaniem metoda ta odpada

Check email deliverability tool Maildog

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taką regułkę podaje https://planner.idmnet.pl/ w swoim "słowniczku", regułka ta niestety nie określa ani przedziału czasowego ani sposobu.

UNIQUE USER - pojedynczy uzytkownik korzystajacy z danego serwisu w okreslonym przedziale czasowym. Witryny internetowe kontroluja zwykle liczbe swoich unique users korzystajac z informacji pochodzacych z systemów rejestracji lub identyfikacji odwiedzajacych serwis internautów.

Jeśli chodzi o sposób, i o ile nie potrzebne nam do innych celów gromadzenie i analizowanie numerów IP to ostatecznie stawiam na sam cookies.

- buduj content metodą drag&drop i łatwo zgarnij SEO backlinki z msDrop

- wideoporadniki jak korzystać z msDrop

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aby wyczerpać poruszony tutaj temat pozwolilem sobie zadać pytanie Ekspertowi. Pan Adam Dyba z IDMnet (https://www.idmnet.pl/) odpowiadział w mailu na moje pytanie dotyczące przedziału czasowego po którym naliczane zostają kolejne odwiedziny tego samego Internauty.

"jaki powinien być ten własciwy przedział czasowy 3 godziny 12 a może 24 godzin a jaki jest najczęsciej stosowany przez serwisy współpracujace z Wami?"

w zastosowaniach "komercyjnych" czyli w celu sprzedaży reklam

stosuje sie 2 przedzialy: tydzien i miesiac.

Reklamodawców (klientow, a przede wszystkim ich agencje reklamowe)

interesuje do jak duzej grupy ludzi sa w stanie dotrzec z przekazem

wlasnie w ciagu tygodnia lub miesiaca, bo tak zwykle zamawia sie  

kampanie (oprocz tego ze zamowienia opiewaja na konkretna liczbe  

wyswietlen reklamy to jeszcze musi byc to zrealizowane w zadanym  

czasie).

Wracajac do problemu ustalania liczby unikalnych to rzeczywiscie tak jak  

pisza uzytkownicy na forum nie ma idealnego rozwiazania.

Bo wyobrazmy sobie sytuacje, ze na serwis wchodzi codziennie 10 osob,

to gdy jedna z nich kasuje codziennie cookie, to przy zalozeniu ze  

miesiac trwa 30 dni system zliczajacy pokazalby (wedlug cookies) 39  

uzytkownikow zamiast 10.

Dlatego zajmujaca sie pomiarem firma badawcza Gemius stosuje w swej  

metodologii (badanie gemiusAudience) system w oparciu o cookies

ale, taki ktory w badaniu ciaglym uwzglednia tylko te cookie, ktore bylo  

na serwisie przez 2 miesiace. Reszte doważa specjalnym alogrytmem,  

ktory pozwala na bardzo dobre oszacowanie prawdziwej liczby userow.

Doważanie odbywa sie w oparciu o badanie strukturalne instytutu  

badawczego (poprzednio SMG/KRC obecnie OBOP)[...]

Kilka dodakowych słów o badaniu:

badanie jest płatne, płacą za nie wydawcy witryn komercyjnych, sieci  

reklamowe (między innymi nasza IDMnet).

można mierzyc liczbe unikalnych uzytkownikow tylko za pomoca cookies,

ale wowczas osiagniety wynik trzeba podzielic przez okolo 1,5 - 1,8

(zalezy to od wielkosci im wiekszy serwis tym wieksza liczba).

Jak widzicie obliczanie statystyk nie jest takim prostym zadaniem choć chyba ostatecznie zdecyduję się na badanie ilości wizyt własnego serwisu poprzez cookie wygasające po 24 godzinach.

W celu przeprowadzenia prostego badania porównawczego oglądalności własnego serwisu z innymi wystarczy przeglądnąć część "oferta sieci" https://planner.idmnet.pl/ macie tam podane tygodniowe ilości odsłon serwisu i miesięczne Unique Users potocznie odwiedzin. Sam już porównywałem własne wyniki i polecam tą metodę ;)

- buduj content metodą drag&drop i łatwo zgarnij SEO backlinki z msDrop

- wideoporadniki jak korzystać z msDrop

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Systemy statystyk chyba nigdy nie dadza mi spokoju :)Statystyki dowodzą że można wyciągać wiele informacji o Internaucie, który odwiedza nasz serwis.

Biorąc pod uwagę że interesuje nas naprwadę prosty system należałoby skupić się na numerze IP ale... nie samym

Jeżeli połączymy IP + System operacyjny + rozdzielczość monitora lub inny parametr otrzymamy dla prostych statystyk dość unikalny kod do porównywania się z innymi serwisami.

Oczywiście w układzie takim nie będą brane pod uwagę wszelkie IP które zostały zamaskowane. Należałoby również w jakiś sposób wyeliminować zliczanie odwiedzin robotów.

Gdyby kilka serwisów zaczęło stosować taką technikę możnaby zrobić odpowiedni ranking już z konkretnymi danymi do porównań. Ja jestem za! :)

- buduj content metodą drag&drop i łatwo zgarnij SEO backlinki z msDrop

- wideoporadniki jak korzystać z msDrop

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

tak sie wlasnie zastanawiam nad tym maskowaniem, bo przeciez jest masa firm gdzie systemy sa 'jednolite' (rozdzielczosc/sys), a wyjscie na swiat jest realizowane za pomoca NAT i wtedy byc moze 10/100/n wejsc dziennie moze byc od roznych potencjalnych klientow.

nie wiem, moze sie myle ale tak mi to chodzilo po glowie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wyjscie na swiat jest realizowane za pomoca NAT i wtedy byc moze 10/100/n wejsc dziennie moze byc od roznych potencjalnych klientow.

ja nie doszedłem niestety do żadnych nowych wniosków, nie mam też do kogo się zwrócić o pomoc w zbudowaniu skutecznego identyfikowania gości powracających

- buduj content metodą drag&drop i łatwo zgarnij SEO backlinki z msDrop

- wideoporadniki jak korzystać z msDrop

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znam sie ale moze na kompie goscia mozna zapisac ciacho i pozniej sprawdzac jego obecnosc. Dzieki temu bedzie mozna zindetyfikowac powracajacego goscia nawet z uwzglednieniem tego jak czesto wraca.

Opssss

widze, ze juz ktos pisal o ciastkach ... sorki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
problemem ciastek jest niestety to ze mozan je usuwac, to raz, a dwa ze mozna ich po prostu nie akceptowac. boje sie co zrobi sp2  :mrgreen:

Tak sobie studiuję forum po części, w ramach rozrywki...

Polecam: https://www.ranking.pl/meth.php#cookies zwłaszcza akapit zatytułowany 'Skąd pochodzą dane?"

gdzie jest napisane: "Cookies odrzuca niecałe 2% internautów"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Warunki użytkowania Polityka prywatności