Polecane posty

Więc tak...

1. Jeżeli chodzi o rozszerzenia stron czy ich braku to wg mnie nie ma znaczenia.

2. Słowo kluczowe w url... nie wiem czy ma czy nie, ale jak masz sklep i sprzedajesz odkurzacze to raczej podstrona będzie wyglądała /odkurzacze a nie /sprzet-do-koncerwacji-urzadzen-plaskich

"Ja nie bywam w kuluarach, nie wiem gdzie to jest. Bywam w innych miejscach w innym towarzystwie..." SEO Norris - cytat roku 2014
"Dlatego dużo firm i freelancerów zajęło się pp, nie poradzili sobie z klientami i aktualizacjami algo." Cytat wszech czasów!

Widzę, że wątek rozwinął się też w nieco innych kierunkach :dirol:

Zastanawiam się wciąż nad moją kwestią. Ostatnio naczytałem się w różnych źródłach na temat tego, że jeśli to możliwe to należy unikać niepotrzebnego umiejscawiania kategorii i subkategorii w strukturze URL prowadzącej do konkretnego produktu, np. domena.pl/kategoria/subkategoria/subkategoria/produkt.
Kolejna sprawa dotyczy tego, że słowa kluczowe powinny znajdować się, jak najbliżej domeny, np. domena.pl/buty-sportowe-nike.
Jak to się w takim razie ma do struktury znanej z WooCommerce np. domena.pl/kategoria-produktu/buty-sportowe-nike lub nieco inny przykład z Prestashop, np. domena.pl/23-buty-sportowe-nike
WooCommerce dodaje przed nazwą kategorii frazę "/kategoria-produktu/" (oczywiście możemy ją zamienić na dowolną inną w ustawieniach - tutaj kolejne pytanie, czy warto???), a Prestashop dodaje automatycznie ID kategorii, np. "23-" (możemy się go pozbyć grzebiąc przy silniku lub za pomocą modułów).
Teraz skąd Google wie, czy "kategoria-produktu" to coś, co jest dla nas "ważne" i potencjalnie informuje o zawartości strony, czy też nie? To samo tyczy się 23 - to może być przecież numer, który jest istotny pod kątem merytorycznym dla zawartości danej podstrony. Mówi się, że "Google to pomija". Ciekawi mnie, skąd ta pewność? A jeśli pomija, to co o tym hipotetycznie decyduje? Czyżby "analiza" całej strony/sklepu przez robota, tj. jeśli wychwyci analogie w budowie URL-a to pomija to? No dobrze, ale co jeśli zamiast "kategoria-produktu" umieścimy istotne dla nas słowo kluczowe? Wówczas też pojawi się na wszystkich stronach kategorii i produktowych. Wówczas też zostanie pominięte?
Poza tym pozostaje jeszcze kwestia, o której wspominałem powyżej - zarówno "/kategoria-produktu/", jak i "23-" rozpychają się w URL-u, odciągając domenę od frazy kluczowej.

On 1/17/2019 at 12:28 PM, blake said:

Więc tak...

1. Jeżeli chodzi o rozszerzenia stron czy ich braku to wg mnie nie ma znaczenia.

2. Słowo kluczowe w url... nie wiem czy ma czy nie, ale jak masz sklep i sprzedajesz odkurzacze to raczej podstrona będzie wyglądała /odkurzacze a nie /sprzet-do-koncerwacji-urzadzen-plaskich

1. Ma znaczenie bo PHP a HTM/HTML to nie to samo... Dobry "SEO koder...." zna różnicę. Ale to i tak wszystko drugorzędna sprawa bo faktycznie zależy od efektywności servera.  

2. Ma znaczenie w kontekście CTR i jakiegoś porządku na stronie. Dobre pozycje w topach wynikają bardziej  z całokształtu SEO niż fraz zawartych w URL-ach. 

• Haha 1

Cytat

Dobre pozycje w topach wynikają bardziej  z całokształtu SEO niż fraz zawartych w URL-ach.

A kto napisał, że fraza w URL gwarantuje TOP, bo ja nie? Najpirw piszesz, że top to całokształt dzialań co jest oczywstą czywistością, ale dalej wykluczasz jeden z prawdopodbnych elemntów tego całoszktałtu.... bo to całokształ decyduje. Masło maślane.

• Like 1

re287am9.jpg

Just now, MaxPan said:

A kto napisał, że fraza w URL gwarantuje TOP, bo ja nie?

Ależ ja ciebie do tablicy nie wywoływałem @MaxPan :)  Zrozumiałem twój komentarz i nie sposób się z nim nie zgodzić. 

Po prostu miałem do czynienia ze stronami z bardzo brzydkimi url-ami i one sobie świetnie radziły. No ale CMS-y były autorskie i lekkie, rodem z 2008 i śmigały jak ta lala ;) Choć url-e mi się nie podobały to działaliśmy dalej bo nie miałem wyboru. Ale generalnie wolę ładne url-e od brzydkich :) 

• Thanks 1

Anchor w URL moim skromnym zdaniem pomaga ale nie gwarantuje w żaden sposób TOP, powiem więcej żeby ten URL zadziałał na plus trzeba poczynić również inne kroki w optymalizacji.

re287am9.jpg

Uważam że url ma znaczenie, ale pośrednie, i tym samym jest czynnikiem wpływającym na ranking którego nie lekceważę i jak tylko mogę to dbam o nie. Może inaczej, frazy w url-ach nie mają aż takiej siły w porównaniu do innych czynników. Można wypozycjonować strony z brzydkimi url-ami w topy, ale już stron z brzydkimi tytułami na przykład się nie da. 

• Like 1

Zgadzam się w 100% to nie jest czynnik decydujący, jest to dobrze, nie ma i bez niego można sobię poradzić.

re287am9.jpg

Powiedziałbym, że keyword w URL robi robotę, jeśli:

• jest spójny z innymi kluczowymi elementami optymalizacji pod słowo kluczowe (title, H1, anchory linków wewnętrznych, copy)
  • linkujesz do danej strony z URL w anchorze, bo w "naturalny" sposób przemycasz do tekstu zakotwiczenia sygnał związany z frazą

Gdy u siebie na Takaoto zmieniłem URL-e stron kategorii (niedługo w ogóle strony kategorii przerobię, aby były właściwymi stronami docelowymi dla ruchu z organika, ale to inna kwestia), to zaczęły one rankować na interesujące mnie frazy. Efekt lepszy niż przy samej optymalizacji title.

1844845114_stronykategorii.thumb.jpg.9ded286771685e9f782848cafb89a596.jpg

sfaf1.thumb.jpg.fc6a744c080210054e7f638dbb2f457a.jpg

Pozycjonuję serwisy internetowe, najchętniej e-commerce i serwisy contentowe. Robię audyty SEO, konsultuje projekty, szkolę wewnętrzne działy marketingu. Więcej o mnie na takaoto.pro i https://www.szymonslowik.pl/

A czy słowa kluczowe mieszczące się w URL, a rozdzielone ukośnikiem "/" mogą także być potraktowane przez wyszukiwarkę jako całość?

Przykłady:
sklep-abcde.com/kosiarki/spalinowe/ <= dla frazy "kosiarki spalinowe"
sklep-cdefg.com/sklep/biurowy/papier-ksero <= dla frazy "papier ksero biurowy"
sklep-efghi.com/dla-psa/karma <= dla frazy "karma dla psa"
sklep-efghi.com/dla-psa/kota <= dla frazy "karma dla kota"

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Kto przegląda   0 użytkowników

Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.