Jump to content
lukasz_

link rel="canonical" - a strona kanoniczna

Recommended Posts

Hej,

Mam pytanie odnośnie parametrów "canonical" zamieszczanych w <head> strony. 

Rozumiem że na stronia "test.pl/B" która jest duplikatem strony "test.pl/A" zamieszczamy tag <link> rel="canonical" href ="https://test.pl/A" />

Czyli informujemy google ze na stronie B jest zduplikowana treść, a oryginalną treść google może znaleźć na stronie A.

Teraz właściwe pytanie, czy na stronie A czyli "test.pl/A" również ustawiamy w sekcji <head>  tag <link> rel="canonical" href ="https://test.pl/A" />  informując że to właśnie ta strona jest stroną oryginalną, czy też tag link canonical ustawiamy tylko na zdubplikowanych stronach, a te oryginalne nie powinny zawierać tej częsci kodu HTML.

Domyślam się ze ten kod na stronia A nie jest potrzebny, ale czy jeśli jest zamieszczony może to mieć jakieś negatywne skutki w postaci problemów z indeksacją?

Mówiąc prościej, czy strona kanoniczna powinna wskazywać siebie jako kanoniczną?

Nie ma takiej potrzeby, a negatywnych skutków nie zauważyłem. Na Twoim miejscu bym nie umieszczał.

Jeden seo rabin powie tak, a inny powie nie.

Zostałem SEMitą, żeby nawet w pracy siedzieć przy komputerze B)

dokładnie o to mi chodziło. Dzięki

Obawiałem się, że tag <link> rel="canonical"  jest zarezerwowany tylko dla stron które są dupliaktami. Ja mam dodane wszedzie i obawialem się że może mieć negatywny wpływ.

15 godzin temu, Awartis napisał:

które powstały w wyniku stosowania tagów

Zależy w jakim CMS-e. Jak masz Wordpress po prostu wyłączasz indeksowanie tagów. 

Podstawowe narządzie dane dla robotów to są index/noindeks, follow/nofollow.  rel="canonical" jest ważny ale jest tak o punkt dalej bo jest tylko sugestią dla robota. 

Umieszczaj seflcanonicale, nie bedziesz pozniej miał syfu z parametrami. 

Na tagach umieszczaj canonicali na samą siebie, w skrócie:

domena.com/tag-cycki nie jest duplikatem domena.com/artykul-o-cyckach 

88x31_en.png - semrush z trialem

6 godzin temu, Grey Ronin napisał:

Zależy w jakim CMS-e. Jak masz Wordpress po prostu wyłączasz indeksowanie tagów. 

Podstawowe narządzie dane dla robotów to są index/noindeks, follow/nofollow.  rel="canonical" jest ważny ale jest tak o punkt dalej bo jest tylko sugestią dla robota. 

Tak, mam Wordpress'a, zastanawiałem się nad wyłączeniem ich indeksowania, ale czy one nie mają jakiejś mocy jeżeli strona miała taką strukturę już od kilku lat?

3 godziny temu, whiner napisał:

Umieszczaj seflcanonicale, nie bedziesz pozniej miał syfu z parametrami. 

Na tagach umieszczaj canonicali na samą siebie, w skrócie:

domena.com/tag-cycki nie jest duplikatem domena.com/artykul-o-cyckach 

Wydaje mi się, że w moim przypadku byłby to bardzo zły pomysł. Mam 400 wpisów, a w wynikach wyszukiwania ponad 6000 podstron, gdzie większość to właśnie tagi, a ich treść na stronie ogranicza się do linku do prawidłowej podstrony.

To zobacz jeszczei lle masz ruchu z tych tagów.
Jak mało to noindex,follow na tagach i canonical na samą siebie

88x31_en.png - semrush z trialem

37 minut temu, whiner napisał:

To zobacz jeszczei lle masz ruchu z tych tagów.
Jak mało to noindex,follow na tagach i canonical na samą siebie

Niektóre generują ruch, ale większość nie, tylko zaśmiecają indeks. Zdecydowałem się na ustawienie nofollow w Yoast w taksomiach post_tag. Ile mniej-więcej czasu potrzeba żeby google wyindeksowało moje strony z tagami? Czy mógłbym to jakoś przyspieszyć?

3 godziny temu, Awartis napisał:

Zdecydowałem się na ustawienie nofollow w Yoast w taksomiach post_tag

To źle ustawiłeś. Ma być noindex, follow czyli łopatologicznie nie indeksujesz stron tagów w Google (noindex) ale robot podąża (follow) za linkami wewnętrznymi na tych stronach.

3 godziny temu, Awartis napisał:

Czy mógłbym to jakoś przyspieszyć?

Zaktualizuj mapy XML witryny  w Search Console - trochę to może przyspieszyć aktualizację indeksu.

Przepraszam, tak właśnie ustawiłem, źle napisałem. Masz racje, że ustawienie nofollow byłoby tutaj złym rozwiązaniem.

Dziękuje Wam za pomoc.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Similar Content

• By Yakooby
      Cześć, otóż od jakiegoś czasu, a dokładnie od listopada, moje forum przestało być indeksowane. 
      Google Search Console wypluło mi tag noindex w kodzie strony. Problem w tym, że przeszukałem dziesiątki  z tym nie zindeksowanych stron i nie znalazłem nic. 
      Forum stoi na phpbb, jest na bieżąco aktualizowanie, zarówno oprogramowanie jak i wtyczki. 
      Strona to bif24.pl  
      Raport Google przykłądowego linku: https://imgur.com/a/7H2O2QT
    • By Symeon
      Robię od jakichś 2-3 miesięcy testy, na ile, na niezbyt dobrze zoptymalizowanej pod względem wydajności stronie o średnim profilu linków (69 domen linkujących df), da się mocną optymalizacją contentu (duży nacisk na frazy zależne i benchmarki z top10 / top50, a także zapytania konwersacyjne) budować widoczność i pozycje.

Pierwszy eksperyment dotyczył frazy "pozycjonowanie śląsk" i pokrewnych. Zakończony bdb rezultatem, tj, wbiciem się na praktycznie wszystkie lokalne frazy na top1 (screen):

W komentarzach pojawiły się uwagi, że to mimo wszystko siła linków zadziałała. Trudno tu wyizolować czynnik linków lub czynnik optymalizacji contentu. W związku z tym postanowiłem pójść po grubsze frazy, czyli "pozycjonowanie stron", "pozycjonowanie", "pozycjonowanie stron www" itp.

No i udało mi się do pułapu top20 wbić korzystając z podobnej strategii optymalizacji (z wykorzystaniem Senuto / SurferSEO / Answerthepublic / Ahrefs keywords explorer). Zresztą dokładnie to opisałem we wpisie
      https://www.szymonslowik.pl/pozycjonowanie-stron/ (pod linkiem także odniesienie do wcześniejszego testu na "pozycjonowanie Śląsk").

Zacząłem dokładać trochę linków (11 domen linkujących df na chwilę obecną) i obserwuję wzrosty. Nie łudzę się, że na takie frazy, na które biją się wszystkie większe i mniejsze agencje (W topach Bauer, Whitepress, Tense, czy Eactive) uda się bez linków  Nie tym razem. Problem jest jednak inny. Zaczęły mi przeskakiwać strony (widać to na poniższym screenie i też jest opisane w samym artykule). Okazało się, że na 16. pozycji na pozycjonowanie siedzi wpis uprzednio optymalizowany pod wyniki lokalne, zamiast tego, który sobie zaplanowałem.
      No i teraz, co można zrobić...
      1) Artykuły są podlinkowane wewnętrznie z właściwymi anchorami
      2) Zdezoptymalizowałem trochę wpis "śląski" zmieniając trochę tytuł
      3) Bardzo mocno zastanawiam się nad radykalnym krokiem w postaci:
      - dołożenia całego contentu z /pozycjonowanie-slask do wpisu /pozycjonowanie-stron
      - ustawienia canonical (mogę poświęcić frazy lokalne - nie robię na tym biznesu) z /pozycjonowanie-slask na /pozycjonowanie-stron

Skoro strony przeskakują w rankingu na najważniejsze frazy (i są stosunkowo wysoko, więc dopasowanie jest imho całkiem niezłe), to myślę, że Google powinien takiego canonicala uznać. Jak sądzicie? Mam za sobą dużo działań z canonicalami w e-commerce, lecz zupełnie inaczej to wygląda przy URL-ach generowanych w nawigacji fasetowej (czy po prostu stosowaniu linków kanonicznych przy różnych wariantach URL), a inaczej przy contencie. Zawsze zastanawia mnie, gdzie jest granica, kiedy Google uzna, że to są zbliżone dokumenty.
      Jakieś sugestie? Ciekaw jestem Waszych opinii. Canonicala i tak wstawię za parę dni i podzielę się rezultatami. Jakieś prognozy?

• By fizuuu
      Hej, mam problem. Indeksuje swoją nową stronę, ustawiłem wszystko we wtyczce yoastSEO ( tytuły, opisy, słowa kluczowe), i opisy normalnie pojawiąją sie w Google ale tytuły podstron to nagłówki. Co zrobić żeby Google połapało tytułu z yoastSEO. Będę wdzięczny za pomoc. Pozdrawiam
    • By fast1
      Witajcie, mam taki problem ostatnio z moją stroną. Mianowicie, główna strona mi cały czas się wyindeksowuje. Raz jest w google a za 2 tygodnie jej nie ma. Dodam że tylko główna strona ma ta, reszta podstron jest zaindeksowana. 
    • By FLOWSEO
      Cześć wszystkim, 
      zaobserwowałem dziwną rzecz w konsoli. Jednocześnie zaindeksowało mi się ponad 100 stron śmieci, których nie było w mapie strony i mają one atrybut Noindex. Urle mają taką strukturę strona.pl/kategoria/wpis/jakieś znaki lub nazwy grafik
      Czy spotkaliście się z podobnym problemem? Jak mam je usunąć, skoro teoretycznie wykonałem prawidłowe czynności.
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue. Terms of Use Privacy Policy