Jump to content
Bartosz Bartczak

Nienaturalnie duża liczba linków, dziwne źródła odwiedzin

Recommended Posts

Witam Was serdecznie,

zaobserwowałem niepokojącą sprawę na jednej z moich stron. Otóż od około miesiąca zauważyłem drastyczny, nienaturalny przyrost linków dla mojej domeny. Być może nie byłoby w tym nic dziwnego gdybym dodawał stronę do jakiś śmietników czy też automatycznych dodawarek. Linki pozyskiwane są głównie przy okazji komentowania wpisów, zakładania profili. Nie dodawałem do żadnych katalogów ani precli.

Przez miesiąc przybyło około 29 tyś linków do mojej domeny. Ahrefs w sekcji referring pages wskazuje na coś takiego <a>noText</a> z wartością 29,177 / 99%. Wszystkie linki to ilość 29,339 z czego aż 29,198 jest dofollow. Linki pochodzą z polskiej lokalizacji, bynajmniej jest tak na mapce ahrefs.

w Google Analytics jeżeli chodzi o źródło/medium również pojawią się tam domeny które przekierowują w inne miejsce. Poza tym, nie dodawałem tam swojego linku.

Mowa tu o takich domenach jak: forum.topic56742920.darodar.com / referral, blackhatworth.com / referral, priceg.com / referral, ilovevitaly.co / referral, econom.co / referral, shopping.ilovevitaly.com / referral, ilovevitaly.com / referral

W Narzędziach dla Webmasterów w dziale Linki do Twojej strony owe domeny nie widnieją.

Czy jesteście mi w stanie podpowiedzieć o co może chodzić?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Z forum darodara mam często po kilka odsłon mojej stronki :)

Jeśli ma się top 1 na jakąś fajną frazę... może konkurencja?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Strona jest świeża i nie zajmuje czołowych pozycji, jeszcze. Co prawda moje podejrzenia również padają na konkurencje. Chyba nie pozostaje mi nic innego jak sprawdzić co to za linki i je usunąć.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Olać .... albo wrzucić już do disavow :)


Blog seo.zgred.pl inclick przestał istnieć, teraz wszystko jest na www.zgred.pl

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja mam z koleji sporo wejść z tych stron ale nie widzę linków. Tzn GWT i majestic nie widzi:)

wyczytałem, że to referrer spam ale wiem czy to problem?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Teoretycznie jeśli linkują/spamują każdą stronę to właściwie jest to naturalne.

edit: w sensie dla Google

Edited by tank

Share this post


Link to post
Share on other sites

Darodar, ilovevitaly czy najnowyszy blackhatworth to globalny problem. Sam mam z tego powodu sporo wejść ze 100% wskaźnikiem odrzuceń. To tak zwane ghost referrals. Stoi za tym znany spamer rosyjski, dużo o tym na google. To de facto nie są wejścia na Twoją stronę, a jedynie odesłania poprzez Twój ID z Analytics (w związku z Google Analytics Measurement Protocol korzystają z jakiegoś skryptu generującego losowe ID, zwykle kończące się na -1). To w zasadzie nie do zwalczenia, ponieważ nie są to wejścia na stronę, nie odfiltrujesz tego poprzez serwerowy .htaccess. Wpływają negatywnie na bounce rate, dlatego ja odfiltrowałem w Analytics domeny. Można też odfiltrować cały kraj (Rosję), jeśli nie masz stamtąd naturalnego ruchu, na którym zależy Ci w Analytics. Tutaj znajdziesz fajny poradnik na ten temat: www .analyticsedge.com/2014/12/removing-referral-spam-google-analytics/

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rozumiem, wykluczyłem już to sobie w GA, jednak problemem pozostaje tak duża ilość linków do mojej domeny, która cały czas rośnie. Co więcej widoczne są one tylko poprzez ahrefs, majestic i GWT tego nie widzą.

Share this post


Link to post
Share on other sites

U mnie ahrefs, ani żadne z powyższych nie zanotowało żadnego wzrostu linków, a problem z referrami mam przynajmniej od miesiąca. Może linki dotyczą w Twoim przypadku jeszcze innego tematu?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Po zablokowaniu wszystkich wymienionych wyżej witryn zarówno w GA, jak i poprzez .htaccess miałem kilka dni spokoju po czym nastapiła nowa faza wejść na stronę z wyszukiwania organicznego (jakby przez google), gdzie słowem kluczowym jest zawsze tekst: "Google officially - recommends iLoveVitaly.com search shell".

Pierwsze wejście jest zawsze jakby naturane trwa np. 7 minut, współczynnik odrzuceń 0%, po czym następuje kilkanaście wejść krotszych niż 15 sekund z 100% BR. Znalazłem taką formułkę do .htaccess RewriteCond %{HTTP:Accept-Language} (ru-RU|ru) niestety nie działa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Przeczytaj dokładnie to co napisałem wyżej oraz poradnik, do którego dałem link. Blokowanie .htaccess nic nie da. Jedynie filtry GA, ale nie filtrowanie odesłań (referrals), bo to jedynie spowoduje wzrost dziwnych odwiedzin z organików. Zastosuj filtr hostów lub kraju. Zobacz sobie z jakich hostów są te "złe" wejścia, zwykle co.lumb.co, apple.com, iedit.lovevitaly.com i tym podobne. U siebie mam filtr niestandardowe - uwzględnij - nazwa hosta - .*adresmojejstrony.pl. Dajesz prostu hosty, których jesteś na 100% pewien, że są czyste. Dla testów zrobiłem również drugi filtr wyklucz - kraj - Rosja i działa tak samo. Od tej pory, mam święty spokój. Dużo prościej odfiltrować ruch, którego jesteś pewien niż blokować "zły", ponieważ te spamerskie serwisy rosną jak grzyby po deszczu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Też mi się taki syf pojawił trochę mieszając w GA- wrzuciłem blokadę w htaccess i jest już ok, chociaż jeszcze wskakują co jakiś czas jakieś inne dziwne domenki. Wszystkie wejścia są z rosji z samara'y.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue. Terms of Use Privacy Policy